Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
13/02/2022 - 20:15

Będzie nowy supermost w Sączu, bo rozkręciła się budowa linii Podłęże-Piekiełko

Rodziła się w ciężkich bólach, ale teraz, mimo pandemii koronawirusa, budowa nowej linii kolejowej Podłęże-Piekiełko wreszcie posuwa się do przodu. Dokumentacja projektowa inwestycji jest już gotowa, teraz ruszają pierwsze przetargi na modernizację linii istniejącej trasy Chabówka – Nowy Sącz. To oznacza, że stary, wysłużony kolejowy most na Dunajcu pójdzie do rozbiórki. Zastąpi go nowoczesna przeprawa. Kiedy zacznie się budowa nowego odcinka trasy Podłęże - Piekiełko? Padają konkretne terminy

Ruszyła po torach proceduralna machina. Budowa nowej linii kolejowej Podłęże-Piekiełko teraz wreszcie posuwa się do przodu.  Pierwszy etap przedsięwzięcia czyli dokumentacja projektowa dla całej inwestycji, jest już gotowa. Teraz rozpoczyna się etap drugi, modernizacja linii Chabówka – Nowy Sącz.

Czytaj też Newag chce przerabiać odpady na energię. Zrobił się z tego dym w Nowym Sączu 

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował na konferencji prasowej, że ruszają pierwsze przetargi na przebudowę  dwóch fragmentów trasy,  Chabówka – Rabka Zaryte oraz bocznica Klęczany – Nowy Sącz.  

Dlaczego akurat te odcinki są najpierw modernizowane? - W wielu lokalizacjach zmieniamy geometrię linii. Stacja  Limanowa będzie zbudowana cztery metry wyżej niż w tej chwili istniejąca – tłumaczył Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych. - Będzie zupełnie inny układ. Dlatego musimy iść od Chabówki i Nowego Sącza, żeby spotkać się na środku. Jest to zsynchronizowane od strony technicznej.

Jakie inwestycje szykują się na  trasie między bocznicą w Klęczanach a Nowym Sączem?  - Przebudowana zostanie stacja Marcinkowice oraz przystanki Nowy Sącz Chełmiec i Nowy Sącz Miasto. Będą wyższe perony, oraz nowe przejścia podziemne.  Winda i dojścia ułatwią podróże oraz pozwolą na lepszy dostęp do kolei osobom o ograniczonej możliwości poruszania się – wyliczał Merchel.  

Inwestycja obejmuje tory i urządzenia oraz przejazdy kolejowo-drogowe i obiekty inżynieryjne. Wielkie zmiany szykują się w  samym Nowym Sączu, gdzie powstanie nowy most kolejowy na Dunajcu,który pozwoli na rozwijanie pociągom większej prędkości. 

Co ze starym, wysłużonym? Zostanie rozebrany. Choć to kawał historii. Wpisany w pejzaż Nowego Sącza stalowy, dziewięcioprzęsłowy most kolejowy na Dunajcu został wybudowany dawno temu - w 1947 roku. To przeprawa kratownicowa. Ma 318 metrów długości. Jego stalowy poprzednik - już nieistniejący - został wzniesiony w 1884 roku, kiedy była budowana Galicyjska Kolej Transwersalna. Ten obiekt mostowy przechodził potem różne koleje. Był wysadzany i odbudowywany. W 1945 roku został wysadzony przez wycofujące się z miasta wojska niemieckie. Na jego miejsce dwa lata później został postawiony ten obecny, potem wielokrotnie remontowany.

Czytaj też Jak oni to robią na wodzie! Tak się wyburza stary most w Kurowie. [ZDJĘCIA] 

Planowana jest też budowa  wiaduktu przy ulicach Zielonej i Kolejowej. W sumie na  modernizowanej linii z Nowego Sącza do Chabówki o długości 75 kilometrów,  gdzie  regularne kusy pociągów zostały zawieszone  ponad 15 lat temu, będą dwa tunele o łącznej długości 5,8 km. Zostanie też wybudowana estakada, która będzie mierzyć  blisko kilometr.  Na nowych torach pociągi rozwiną prędkość  do 120 km na godzinę.

Jakie inwestycje planowane są na drugim z odcinków? Na stacji Rabka Zaryte i na przystanku Rabka -Zdrój zostaną przebudowane perony, będzie  nowe przejście podziemne z windą – wyjaśnia prezes PKP PLK. -   Wyższy poziom bezpieczeństwa zapewni wymiana torów, nowe urządzenia sterowania, a także przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych.

W Rabce wybudowany zostanie wiadukt, który zastąpi przejazd kolejowo-drogowy i znacznie usprawni system komunikacji w obrębie ruchliwego skrzyżowania Zakopiańska – Podhalańska.  

Czytaj też Dobili targu na budowę mostu. Postawią łukową przeprawę za ponad 12 milionów 

Ogłoszenie przetargów to jedno, ich zakończenie to drugie. Kiedy zatem ruszą zapowiedziane inwestycję?  - Z naszego doświadczenia wynika, że cały proces przetargowy może potrwać od  sześciu do dziewięciu miesięcy, przy skomplikowanych projektach nawet do roku, przy licznych odwoływaniach - wyjaśniał przez spółki.

Trzeci  etap to budowa  nowej mierzącej 58 kilometrów linii  łączącej Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną. Ta z kolei inwestycja wymaga budowy nowych, zelektryfikowanych linii, osiem estakad o łącznej długości blisko 8 km, jedenaście tuneli, dwadzieścia mostów, siedemnaście  wiaduktów kolejowych, czternaście wiaduktów samochodowych i jedenaście  przejazdów kolejowo-drogowych.

Czytaj też Szybko idzie budowa giantycznego centrum sportu rzut beretem od Sącza [ZDJĘCIA] 

Kiedy zacznie się budowa nowego odcinka trasy?  Zakładamy, że to będzie w 2024 roku. Inwestycja potrwa  trzy, cztery lata – zapowiedział Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.

Kosz całości przedsięwzięcia to 7 mld złotych. Pierwszy pociąg pojedzie nową trasą w 2026 roku. Zakończenie inwestycji oznacza, że podróż na trasie Kraków – Zakopane, zajmie mniej niż dwie godziny. Z Nowego Sącza do Krakowa, dojedziemy w niecałą godzinę.  ([email protected])

Tak będzie wyglądać po przebudowie linia kolejowa Nowy Sącz-Chabówka




Nowe stacje, wiadukty i estakady






Dziękujemy za przesłanie błędu