Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
28/02/2020 - 10:25

Patologia. Kłócą się, piją i biją, a teraz żądają od dzieci alimentów. Co robić?

Obowiązek dostarczania środków utrzymania przez rodziców na rzecz dzieci nikogo nie dziwi. Wątpliwości budzi natomiast możliwość obarczenia obowiązkiem alimentacyjnym dzieci, które mają wspierać finansowo swoich rodziców. Co roku sądy rozpatrują setki spraw, w których wygodni rodzice pozywają swoje dzieci o alimenty. Większość spraw wytaczają osoby z rodzin patologicznych. Jak się bronić?

Obowiązek dostarczania środków utrzymania obciąża krewnych w linii prostej, czyli osoby pochodzące jedna od drugiej (dziadkowie, rodzice, dzieci, wnuki, prawnuki itd.). Rodzice mogą domagać się alimentów od pełnoletnich dzieci, jeżeli są w niedostatku i nie są w stanie ponieść kosztów utrzymania samodzielnie, bez angażowania swoich pociech. Pełnoletnie dzieci natomiast muszą mieć odpowiednie możliwości finansowe, aby mogły spełnić nałożony na nie obowiązek, bowiem kwoty, jakie muszą łożyć na utrzymanie rodziców, to średnio kilkaset złotych miesięcznie.

Sąd bada, czy rodzice rzeczywiście znajdują się w stanie niedostatku oraz czy alimenty to jedyne słuszne rozwiązanie. Nie zawsze konieczność zasądzenia alimentów jest podyktowana trudną sytuacją materialną, nieuleczalną chorobą czy nieszczęśliwym wypadkiem. Niektórzy rodzice wykorzystują swoje dzieci, a o dodatkowe środki finansowe starają się z lenistwa, zamiast podjąć pracę.

Zobacz także: Porady prawne: chcesz zmienić wysokość alimentów? To proste!

Zazwyczaj w zgodnie żyjących rodzinach rodzice nie muszą występować do sądu o alimenty, ponieważ jeśli zaistnieje konieczność wsparcia rodziców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, dzieci same oferują pomoc - w trosce o warunki, w jakich żyją rodzice. Niestety nie wszyscy mają tyle szczęścia. Większość spraw o alimenty wytaczają osoby z rodzin patologicznych.

Zdarzają się przypadki, w których rodzice przez wiele lat nie interesowali się swoim dzieckiem, nie dbali o nie, a nawet je porzucili. W momencie, kiedy dziecko dorosło i znalazło dobrze płatną pracę, wygodny rodzic zgłasza żądanie o alimenty. Co robić?

Czytaj też: Kocha, nie kocha... Intercyza to brak zaufania? A może zwyczajnie się opłaca?

W takiej sytuacji dziecko może twierdzić, że żądanie rodzica ustanowienia alimentów jest nadużyciem przysługującego mu prawa. Domaganie się bowiem przez niego alimentów jest niesprawiedliwe i sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Sąd weźmie to pod uwagę i stwierdzi, czy w sprawie zachodzi niegodność alimentacji. W ten sposób możesz się bronić.

[email protected], fot. pixabay.com







Dziękujemy za przesłanie błędu