Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
28/04/2024 - 12:35

To Francja odbuduje ukraińską infrastrukturę telekomunikacyjną

W środę 10 kwietnia w Kijowie podpisano porozumienie pomiędzy francuskim sektorem infrastruktury cyfrowej a rządem Ukrainy w sprawie 15-letniego planu, opiewającego na kwotę 10 mld euro, dotyczącego odbudowy ukraińskiej infrastruktury telekomunikacyjnej, która ucierpiała w wyniku działań wojennych.

Kijów zamierzający rozpocząć projekt odbudowy i modernizacji swoich sieci telekomunikacyjnych wybrał właśnie partnera, z którym przeprowadzi ten proces i będzie to Francja, wygrywająca tym samym rywalizację z konkurencją reprezentującą Stany Zjednoczone, Chiny czy Niemcy.

W środę 10 kwietnia Federacja InfraNum skupiająca ponad 200 francuskich firm zajmujących się infrastrukturą cyfrową (biura projektowe, operatorzy, producenci sprzętu, usługodawcy itp. z całej Francji) podpisała z rządem ukraińskim porozumienie o rozpoczęciu prac przygotowawczych do odbudowy i modernizacji sieci.

Przy podpisywaniu obecny był Pierre Heilbronn, specjalny wysłannik prezydenta Francji ds. pomocy i odbudowy na Ukrainie a ukraiński rząd reprezentował Mykhaïlo Fedorov, ukraiński minister transformacji cyfrowej.

"Francja dysponuje unikalnym know-how w Europie.” – wyjaśniał prezes  InfraNum, Philippe Le Grand. Wdrożony w 2013 r. plan ultraszybkiego łącza szerokopasmowego we Francji umożliwił w ciągu 10 lat dostęp światłowodowy do 84% obiektów we Francji, co czyni ten kraj jednym z najbardziej wyposażonych w sieć światłowodową w Europie, obok Hiszpanii. Dla porównania, w Niemczech zaledwie jedna czwarta domów jest podłączona do światłowodu, przy czym nadal większość stanowi technologia kablowa, która jest mniej wydajną technologią.

Jak można przeczytać w komunikacie prasowym na stronie federacji: “Od ponad roku liczne wymiany pomiędzy Philippe Le Grandem, prezesem InfraNum a Valerie Ionan – ukraińską wiceminister Transformacji Cyfrowej przy wsparciu przedstawicielstw dyplomatycznych obu krajów, pozwoliły na ustalenie zagadnień i zakresu współpracy w obliczu poważnych trudności, przed którymi w tym okresie stanął rząd ukraiński.”

Le Grand podjął inicjatywę skontaktowania się wiosną 2023 roku z ówczesną minister transformacji cyfrowej Ukrainy, aby dowiedzieć się, w jaki sposób francuski sektor telekomunikacyjny mógłby przyczynić się do odbudowy infrastruktury. Przedsięwzięcie to jest zresztą podobne do programu podpisanego pomiędzy spółkami EDF, Enedis i rządem Ukrainy w październiku 2023 roku, dotyczącego przebudowy sieci elektroenergetycznych.

Koszt projektu szacuje się na ponad 10 miliardów dolarów. Według InfraNum francuski przemysł generuje już około 32 miliardów euro sprzedaży eksportowej, głównie do Europy i Afryki. Członkowie InfraNum zatrudniają także 100 000 osób za granicą. Francuzi deklarują tymczasem, że tym razem chcą współpracować z ukraińskimi firmami.

“Wiemy, jak Ukraina jest zaangażowana w swoją suwerenność gospodarczą i cyfrową. Kraj musi sam odbudować swoją infrastrukturę, przy pomocy francuskich firm.” - mówi prezes InfraNum.
W pierwszej kolejności w ramach badania sporządzony zostanie inwentarz techniczny, instytucjonalny i prawny w celu zidentyfikowania potencjalnych przeszkód i potrzeb finansowych.

InfraNum pozyskała grant w wysokości 756 000 euro z Funduszu Badań i Pomocy dla Sektora Prywatnego (FASEP), mechanizmu skarbu państwa dla wsparcia internacjonalizacji francuskich MŚP. Fundusze te sfinansują audyt ukraińskiej sieci, projekt pilotażowy w miejscowości o lokalizacji stosunkowo oddalonej od frontu trwający do ośmiu miesięcy, co pozwoli ocenić jak firmy francuskie i ukraińskie współpracują w tereni.

Grant pozwoli też na utworzenie lokalnego przemysłu, w tym utworzenie ośrodków szkolenia techników lub wyspecjalizowanych usług, modernizując infrastrukturę i doprowadzając technologię światłowodu na obszary nieobjęte zasięgiem (72% ukraińskich gospodarstw domowych ma już dostęp do światłowodu) oraz wzmacniając zasięg sieci komórkowej.

Działania będą prowadzone przez firmy Grolleau (sprzęt telekomunikacyjny, szafy elektryczne), Stelogy (łączność i sieci THD, usługi IT), Netceed (dystrybucja sprzętu telekomunikacyjnego), PCE Services (projektowanie i budowa sieci), Tactis (badania i doradztwo w zakresie cyfrowego planowania regionalnego), Sofrecom (doradztwo i inżynieria telekomunikacyjna) oraz BG2V (firma prawnicza specjalizująca się w prawie gospodarczym).

Tymczasem NJJ, osobista spółka założyciela Free Xaviera Niela (właściciela m.in. sieci Play), ogłosiła w ostatnim czasie przejęcie Datagroup-Volia, wiodącego ukraińskiego dostawcy telekomunikacji stacjonarnej i płatnej telewizji. NJJ podpisała również protokół ustaleń z tureckim operatorem Turkcell w sprawie zakupu Lifecell, trzeciego dostawcy telefonii komórkowej w Ukrainie.

Jak donosi Le Monde powołując się na the Kyiv Independent, łączną wartość obu przejęć dokonanych przez spółkę Xaviera Niela szacuje się na 1,5 miliarda dolarów, w tym 1 miliard dolarów w przypadku Datagroup-Volia, co czyni ją największą inwestycją zagranicznego gracza w Ukrainie od wybuchu wojny. Po połączeniu Datagroup-Volia i Lifecell będą miały prawie 10 milionów abonentów telefonii komórkowej, a ich sieć stacjonarna obejmie ponad 4 miliony ukraińskich gospodarstw domowych.

Ukraińskie sieci telekomunikacyjne zostały silnie dotknięte działaniami wojennymi. Jak podaje w komunikacie InfraNum, według ukraińskiego rządu od rozpoczęcia wojny uszkodzonych zostało około 3200 stacji telefonii komórkowej i ponad 60 000 kilometrów kabli światłowodowych, co stanowi łączne koszty szacunkowe na 2,3 miliarda dolarów (2,1 miliarda euro). Rząd ukraiński postrzega telekomunikację, obok energetyki, jako kluczowy sektor dla odporności kraju i powojennego ożywienia gospodarczego. (Karolina Zawitaj) Fot. Infranum

Źródła:

  • https://infranum.fr/infranum/organisation/
  • https://www.lefigaro.fr/secteur/high-tech/l-ukraine-choisit-la-france-pour-reconstruire-son-infrastructure-telecoms-20240410
  • https://www.lemonde.fr/en/economy/article/2024/04/11/the-french-telecom-sector-positions-itself-for-the-reconstruction-of-ukraine_6668054_19.html
  • https://www.lesechos.fr/tech-medias/hightech/telecoms-la-filiere-francaise-va-reconstruire-les-reseaux-en-ukraine-2088108






Dziękujemy za przesłanie błędu