Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
26/01/2024 - 23:45

Wielka gala Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora 2023 już za nami. Laureaci zaskoczeni i szczęśliwi

To był wyjątkowy wieczór dla nominowanych oraz laureatów Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora 2023. Poznaliśmy ich dzisiaj wieczorem podczas uroczystej Gali tego prestiżowego konkursu literackiego. Odbyła się ona w Pijalni Głównej w Krynicy – Zdroju. Laureatami Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora 2023 zostali: Leszek Migrała, znany i ceniony sądecki historyk, autor wielu artykułów oraz publikacji książkowych poświęconych dziejom Nowego Sącza i ziemi sądeckiej oraz wyjątkowa książka - „Dziwne jest serce kobiece…T. 3. Wspomnienia z Ząbkowic i Krakowa” – ostatnia część rodzinnej sagi autorstwa Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej.

To był magiczny wieczór o niepowtarzalnej atmosferze. To był wyjątkowy czas dla nominowanych do Nagrody im. ks. Bolesława Kumora 2023. W tym gronie znalazło się 7 osób, którzy zostali zgłoszeni do XII już konkursu literackiego Nagrody w kategorii „Sądecki Autor” i dla autorów 24 publikacji książkowych, zgłoszonych do konkursu w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”. Były to publikacje, które ukazały się drukiem w 2023 roku.

Uroczysta Gala Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora jest świętem nie tylko samych nominatów, ale jest to wielkie święto ludzi, którzy kochają czytać książki, którzy zakochani są w Sądecczyźnie i miłość do tego regionu przelewają na papier. A z każdą dodaną stroną tworzą się wyjątkowe publikacje książkowe. Również te honorowane Nagrodą im. ks. prof. B. Kumora.

XII Galę wręczenia Nagród im ks. prof. Bolesława Kumora prowadzili Małgorzata Borczyk, dyrektor wykonawczy Fundacji Sądeckiej oraz Jarosław Baziak, prezes Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa Sądeczanin.

Przybyłych na galę gości powitali: Mariola Berdychowska, przewodnicząca konkursu literackiego o Nagrodę im. ks. prof. B. Kumora oraz Maciej Krzemiński, prezes Uzdrowiska Krynica – Żegiestów S.A. w Krynicy – Zdroju. Uzdrowisko jest partnerem organizacyjnym tego wydarzenia.

- Szanowni goście, drodzy autorzy – powiedziała do zebranych w Sali Mariola Berdychowska. – Bardzo czekaliśmy na ten kolejny wieczór. Spotykamy się już po raz dwunasty w gościnnych progach pijalni Uzdrowiska Krynica – Żegiestów. S.A. Wszystko, co przygotowywaliśmy przez te trzy miesiące robiliśmy nie z przymusu zawodowego, ale z czystej pasji. Ten wieczór to nasz czysty podziw i uznanie przede wszystkim dla tego, co tworzycie na co dzień i czym z nami dzielicie się w swoich książkach. Bardzo serdecznie za to dziękujemy. Mam nadzieję, że ten wieczór będzie dla państwa miłym wieczorem artystycznym, który wszyscy zapamiętamy na długo z sympatią.

Prezes Maciej Krzemiński zabierając głos w imieniu spółki Krynica – Żegiestów podkreślił, że jest dumny z tego, że uzdrowisko jest gospodarzem tej uroczystości, która od 12 lat promuje „Sądeckich Autorów” i „Książki o Sądecczyźnie”. Jest to niezwykłe wydarzenie kulturalne, które łączy pasje do literatury, szacunek do tradycji i miłość do naszej pięknej ziemi. Chciałbym pogratulować wszystkim nominowanym i laureatom, którzy swoją twórczością wzbogacają naszą kulturę, budują naszą tożsamość.

Jak zaznaczył prezes książki autorów, zgłoszonych do konkursu o Nagrodę im. ks. prof. B. Kumora są nie tylko źródłem wiedzy i rozrywki, ale również inspiracją i zachęta do odkrywania naszej ciekawej historii i współczesności.

Piątkowa Gala konkursu o Nagrodę im. ks. prof. B. Kumora była największym świętem książki na Sądecczyźnie. był to największy wieczór literacki w regionie.

Zanim poznaliśmy tegorocznych laureatów był czas na przybliżenie gościom uczestniczącym w gali wszystkich zgłoszonych kandydatur w kategorii „Sądecki Autor”. Nieoceniona okazała się tutaj multimedialna prezentacja. Po jej zakończeniu, na scenę zostali poproszeni autorzy nominowani do tej prestiżowej Nagrody. W tym gronie znaleźli się: Anna Dziedzic-Totoń, ks. dr Grzegorz Kiełbasa, Bogusław Kołcz, Leszek Migrała. Nominacje wręczyła Mariola Berdychowska, przewodnicząca kapituły im. ks. prof. Bolesława Kumora. Dla nominowanych posypały się gratulacje. I wreszcie, jak co roku nadszedł czas na poznanie laureata w kategorii „Sądecki Autor”. Ogłosiła go Mariola Berdychowska.

W kategorii „Sądecki Autor 2023” nagroda, piękna statuetka i czek na 5 tysięcy złotych trafiła do znanego i bardzo cenionego historyka Leszka Migrały, który może pochwalić się ogromnym dorobkiem twórczym. Leszek Migrała, pracujący obecnie w Muzeum Ziemi Sądeckiej jest wspaniałym badaczem dziejów Nowego Sącza, autorem wielu artykułów oraz publikacji książkowych poświęconych dziejom Nowego Sącza i ziemi sądeckiej. 

Leszek Migrała od 1992 r. jest redaktorem naczelnym „Almanachu Sądeckiego”, od 2007 roku pełnił funkcję sekretarza komitetu redakcyjnego „Rocznika Sądeckiego”. W latach 1993–2014 był przewodniczącym Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Oddział w Nowym Sączu. W latach 2001-2004 był prezesem nowosądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Publikował m. in. w „Czasie Krakowskim”, „Dzienniku Polskim”, „Sądeczaninie”. Jest współorganizatorem różnych konferencji naukowych, wystaw i wieczorów literackich, badaczem dziejów regionalnych.

W 2016 roku Leszek Migrała jako redaktor katalogu pt. „Niepokalanki w Nowym Sączu: katalog wystawy październik - grudzień 2015” – praca zbiorowa, otrzymał nagrodę „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego. W 2020 r. Rada Miasta Nowego Sącza uhonorowała go Tarczą Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” za jego dorobek naukowy.

Do rąk Leszka Migrały trafił bukiet przepięknych kwiatów. Laureat „Sądecki Autor 2023” był bardzo zaskoczony i wzruszony. Leszek Migrała odbierając tą wyjątkową nagrodę w pierwszych słowach serdecznie za nią podziękował konkursowej kapitule.

I wreszcie przyszedł czas na poznanie laureata w kategorii „Książka o Sądecczyźnie 2023”. Nagrodę w tej kategorii otrzymała wyjątkowa publikacja: „Dziwne jest serce kobiece…T. 3. Wspomnienia z Ząbkowic i Krakowa” – ostatnia część rodzinnej sagi autorstwa Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej, którą spisał i wydał jej wnuk Rafał Skąpski, wiceminister kultury w latach 2005 – 2015, od 2005 roku prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Trzeci tom zamyka wyjątkowy książkowy tryptyk, będący niezwykłym zapisem życia, niestrudzenie dokonywanego przez autorkę przez sześćdziesiąt lat, w 21 stukartkowych zeszytach. To historia jednej, ale bardzo rozgałęzionej o wielu ciekawych koligacjach, rodziny, której losy ściśle powiązane są z dziejami narodu i kraju.

Rafał Skąpski oddał hołd swojej babci – kobiecie ponadczasowej, wyjątkowej, nie mieszczącej się w ramach.

Laudację na cześć laureata wygłosił znany sądecki artysta fotografik Piotr Droździk, laureat nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora 2022 w kategorii „Sądecki Autor”.

- Dziękuję za dostrzeżenie trudu, który był wkładany w redagowanie najpierw „Almanachu Sądeckiego”, później „Rocznika Sądeckiego”, a teraz w „Studia Sandecjana”, które wydawane są przez Muzeum Ziemi Sądeckiej, przy udziale pana dyrektora Roberta Ślusarka. Dziękuję bardzo.

Następnie przyszła pora na poznanie „Książek o Sądecczyźnie” zgłoszonych do XII edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. B. Kumora, a było ich 24 i publikacji, które zostały nominowane do tej nagrody. Wśród tych publikacji znalazły się: „Jasienna, Korzenna, Lipnica Wielka, Niecew. Materiały dziejów” autorstwa Andrzeja Potońca, "C.K. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883-1914. Instytucje i ludzie" autorstwa Michała Wójcika, "Dziwne jest serce kobiece….t.3. Wspomnienia z Ząbkowic i Krakowa", Zofia z Odrowąż- Pieniążków Skąpska w opracowaniu Rafała Skąpskiego, "Monografia wsi Mystków 1324-1918", autorstwa Łukasza Połomskiego, "Historia z piekła rodem tom III" autorstwa Ewy Andrzejewskiej i "Cichy Memoriał- Grybowska Saga", Praca zbiorowa pod red. Kamila Kmaka. Nominację autorom nominowanych książek wręczyła Mariola Berdychowska.

Spośród tych książek kapituła wybrała laureata nagrody im. ks. prof. B. Kumora 2023 w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Nagroda powędrowała do Rafała Skąpskiego, który przeniósł na łamy książki niezwykły pamiętnik swojej babci: "Dziwne jest serce kobiece….t.3. Wspomnienia z Ząbkowic i Krakowa", Zofia z Odrowąż- Pieniążków Skąpska.

Jak zaznaczyła przewodnicząca konkursowej kapituły to uhonorowanie nie tylko ostatniej trzeciej części, ale jest to uhonorowanie całej wspaniałej trylogii, która ukazała się drukiem.

Laudację na cześć autorki niezwykłego pamiętnika i jej wnuka – Rafała wygłosił Witold Kaliński.

Wzruszony Rafał Skąpski już po odebraniu Nagrody powiedział:

- To, że jestem wzruszony to oczywiste, jestem zaszczycony tą nagrodą, dzięki której dołączyłem do wspaniałego grona laureatów jedenastu poprzednich edycji – mówił do zebranych Rafał Skąpski. – Także jestem zaszczycony gronem nominowanych i serdecznie gratuluję wszystkim tym, którzy mogli tu stać zamiast mnie, bo książki są wartościowe, ciekawe. Na pewno będę je czytał. Praca nad trylogią to kilka tysięcy godzin poświęconych na przeczytanie, przepisanie i opracowanie. Przyjmując tę nagrodę obejmuję myślą autorkę wspomnień i w jakimś sensie dzielę z nią ten sukces i tę nagrodę.

Każdy z laureatów oprócz pięknej statuetki, bukietu kwiatów odebrał czek na 5 tysięcy złotych.

Rafał Skapski, postanowił przeznaczyć pieniężną nagrodę na Wielka Orkiestrę Świątecznej Pomocy

Podczas uroczystej gali poznaliśmy także laureatów Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor” oraz „Książka o Sądecczyźnie” głosami czytelników „Sądeczanina”. I według naszych czytelników ta nagroda w kategorii „Sądecki Autor” należała się i powędrowała do młodego, bardzo ambitnego pisarza, który świadomie wkroczył na tę drogę i się nie mylił – Pawła Leśniaka, byłego piłkarza Sandecji.

Głosami czytelników Nagrodę im. ks. prof. B. Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” otrzymała publikacja „Monografia wsi Mystków 1324 – 1918” autorstwa znanego sądeckiego młodego pokolenia dra Łukasza Połomskiego.

Obu laureatom wybranym przez czytelników „Sądeczanina” pamiątkowe dyplomy wręczył Tomasz Kowalski, redaktor naczelny portalu „Sądeczanin” i miesięcznika „Sądeczanin”.

Galę wręczenia Nagród Literackich im. ks. prof. B. Kumora uświetnił wspaniały występ ambasadora Nowego Sącza i Sądecczyzny – Regionalnego Zespołu Pieśni Tańca „Sądeczanie”.

[email protected], fot. IM









Dziękujemy za przesłanie błędu