Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
29/04/2024 - 22:30

Jak zmienić swoje negatywne przekonania?

Przekonania o nas samych to zakorzenione w umyśle wyobrażenia, które mogą być bardziej lub mniej prawdziwe, mogą szkodzić lub pomagać. Przeczytaj, skąd takie przekonania się biorą, a przede wszystkim jak przeprogramować te szkodliwe i negatywne na pozytywne.

Czym są przekonania? 

Przekonania to coś, dzięki czemu interpretujemy rzeczywistość w określony sposób, pewnego rodzaju filtr, który nakładamy na docierające do nas informacje. Filtr, przez który patrzymy na otaczający nas świat i oceniamy nas samych.

W gruncie rzeczy przekonania nie są szkodliwe. To właśnie one ułatwiają nam podejmowanie decyzji, pomagają zrozumieć, co jest dobre, a co złe. Przykładowo: gdy tygrys zje człowieka (naturalnie nie jest to dobre ani złe) - przekonanie jednej osoby będzie, że powinno się zwierzę ukarać, np. zabić, a przekonanie innego, że tygrys kieruje tylko swoimi instynktami i większą winę ponosi tu sam człowiek, zadzierając z tygrysem. 


Nasze przekonania kształtują nasze postawy, wpływają na myśli oraz zachowania. 


Jak powstają przekonania 


Pierwszym miejscem, gdzie powstają nasze przekonania jest rodzina. Często słyszane negatywne komunikaty wysyłane w naszą stronę mogą źle zapisać się w naszej pamięci. Słowa typu: „nie nadajesz się do niczego”, „uważaj na obcych ludzi” itp. powielane przez osoby, będące autorytetami mogą wykształcić w nas pewne szkodliwe przekonania, z których na co dzień nie zdajemy sobie sprawy. Również szkoła jest miejscem, gdzie może wykształcić się w nas myślenie, że nic nie potrafimy, jesteśmy bezużyteczni, bądź też przeciwnie — w drugą stronę. Na nasze przekonania wpływa też religia i kultura. 

Jak zmienić swoje przekonania?


Kluczem do sukcesu jest praca nad przekonaniami, pozwalająca zamienić te negatywne na pozytywne. I tak z myśli: „jestem nic niewart” robi się przekonanie: „jestem wartościowy”, pozwalające o wiele więcej osiągnąć w życiu, a przede wszystkim stać się szczęśliwszym człowiekiem. W zmianie przekonań zdecydowanie pomagają następujące kwestie: 

  • Otaczanie się pozytywnymi, wspierającymi ludźmi.
  • Regularne powtarzanie afirmacji (czyli tych kwestii, w które chcielibyśmy wierzyć) np. zasługuję na miłość.
  • Dziennik wdzięczności i dostrzeganie pozytywnych aspektów w życiu, innych ludziach i nas samych.
  • Praktykowanie uważności, dzięki której zdobywamy łatwość obserwacji własnych myśli bez oceniania ich.
  • Wizualizacja, czyli wyobrażanie sobie siebie, odnoszącego sukcesy. Wyobrażenia pozytywnych scenariuszy i własnego potencjału.
  • Bardzo pomocna w zmianie przekonań może się okazać psychoterapia, zwłaszcza ta poznawczo-behawioralna. 


Pamiętaj też, że zmiana przekonań jest czasochłonna i nie wychodzi od razu. Wymaga to wiele czasu, cierpliwości, regularnych ćwiczeń i niezrażania się powtarzającymi się wciąż negatywnymi przekonaniami. Jednak warto nad tym pracować, gdyż to, co myślimy na swój własny temat, ogromnie wpływa na nasze życie i otaczający nas świat. 

([email protected]), źródło: https://www.wiktortokarski.pl/przekonania/#Rodzina_%E2%80%93_pierwsze_miejsce_powstawania_przekonan, https://dawidharacz.com/przekonania-czyli-jak-rozpoczac-wewnetrzna-zmiane, fot. pexels.com









Dziękujemy za przesłanie błędu