Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
13/02/2024 - 07:45

Raport grozy. Tak nas zabija smog w Nowym Sączu

Coraz dłuższa jest lista niechlubnych smogowych rankingów, których czołowe miejsca okupuje Nowy Sącz. Nasze miasto trafiło już do zestawienia Światowej Organizacji Zdrowia obejmującego 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii, byliśmy też na czarnej liście europejskich miast Greenpeace, niedawno po raz kolejny zajęliśmy wysoką lokatę w budzącym grozę rakotwórczym rankingu Polskiego Alarmu Smogowego. Teraz aktywiści stowarzyszenia opublikowali nowy raport, który może przyprawić nas o depresję. To wyniki najnowszych badań lekarzy i naukowców opisujących wpływ smogowej trucizny na nasze zdrowie.

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie” to trzecie wydanie zbiorowej pracy lekarzy i naukowców opisującej negatywny wpływ smogu na nasze zdrowie. - To kompendium wiedzy opartej na najnowszych badaniach, które może być wykorzystywane nie tylko przez lekarzy, ale przez każdego, kto chciałby dowiedzieć się więcej na temat zanieczyszczenia powietrza wyjaśnia Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego i dodaje, że bardzo duża liczba badań epidemiologicznych, klinicznych i laboratoryjnych pokazuje wyraźnie, że ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza ma negatywny wpływ na zdrowie. Wpływ ten zaznacza się już na etapie życia płodowego i może prowadzić do rozwoju bardzo poważnych dolegliwości i chorób. Przyczynia się także do skrócenia oczekiwanej długości życia.

Czytaj też Z fantazją „chorowali” po sądecku na L-4 i … wpadli w sidła kontrolerów ZUS 

Praca pod redakcją Jakuba Jędraka, aktywisty antysmogowego stowarzyszenia, przedstawia najważniejsze zagadnienia dotyczące wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie w sposób możliwie przystępny, ale jednocześnie ścisły i uwzględniający wiele aspektów. Publikacja okaże się użyteczna nie tylko dla przedstawicieli środowiska medycznego, ale też dla każdego, kto jest zainteresowany poruszaną w niej tematyką.

- Skutki jakie niesie zanieczyszczone powietrza dla zdrowia jest jednym z wyzwań z jakimi mierzy się system ochrony zdrowia.  Jak wskazują autorzy  publikacji,  chodzi o to aby  rzetelna i kompleksowa wiedza docierała do lekarzy i pacjentów,  nadzieją, że takie działania pomogą we wdrażaniu konkretnych regulacji na poziomie centralnym – wskazuje Lutomska.

Czytaj też Czy to było morderstwo? Magda z Limanowej wyszła z domu tylko po papierosy 

 Opracowanie zawiera przede wszystkim dobrze udokumentowany wpływ na zdrowie powszechnie występujących zanieczyszczeń powietrza, takich jak: dwutlenek azotu, dwutlenek siarki, tlenek węgla i ozon troposferyczny oraz pył zawieszony i wchodzące w jego skład substancje z grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych.

– Motywacją do pracy nad nowym wydaniem były nowe wyniki badań dotyczących wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie, a także pierwsza w Polsce diagnoza lekarza, w której napisano o: „podejrzeniu nadreaktywności oskrzeli/alergii wynikającej z zanieczyszczenia powietrza”. Mam nadzieję, że dzięki tej książce lekarze zaczną częściej oceniać stan pacjentów, uwzględniając również szkodliwy wpływ smogu na ich zdrowie - mówi Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego.

Czytaj też Pieniędzy nie ma i nie będzie? Zrobili ludzi w konia z rządowymi dotacjami na gazowe piece i termomodernizację 

Calą publikację możesz przeczytać TUTAJ

„Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie” pod redakcją Jakuba Jędraka zawiera artykuły autorstwa: prof. dr. hab. n. med. Ewy Kondrackiej - Uniwersytet Jagielloński, dr. hab. inż. Artura Badydy, prof. Politechniki Warszawskiej, dr. med. Piotra Dąbrowieckiego, alergologa, specjalisty chorób wewnętrznych oraz dr. Jakuba Jędraka z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk. Liczne uwagi otrzymane od dr hab. n. med. Michała Krzyżanowskiego, profesora wizytującego Imperial College London, wpłynęły na ostateczny kształt raportu. ([email protected]) fot. czytelnik









Dziękujemy za przesłanie błędu