Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
27/04/2024 - 10:15

Tak budują drugą obwodnicę Starego Sącza. Rozmach i skala przedsięwzięcia robi wrażenie (WIDEO/DRON)

Prace przy ul. Wyszyńskiego, czyli „małej obwodnicy” Starego Sącza ruszyły pod sam koniec ubiegłego roku. Dopiero oglądając nagranie z drona wykonane nad placem budowy, widać skalę i rangę tej wyczekiwanej inwestycji.

Pierwszy przetarg rozbudowę ulicy kardynała Stefana Wyszyńskiego i przebudowę ulicy Podegrodzkiej w Starym Sączu, czyli budowę drugiej, mniejszej obwodnicy ogłoszony w pierwszym kwartale 2022 roku gmina musiała unieważnić. Powód? Kilkumilionowy rozdźwięk między szacunkami gminy a ofertami. Teraz dla ratowania przedsięwzięcia gmina musi inwestycję mocno odchudzić.

- Niestety cena, którą uzyskaliśmy w przetargu dosyć mocno odbiega od tych środków, które mamy zapewnione na tę inwestycję. Mianowicie my mieliśmy zapewnione 10 milionów, z czego 9 i pół miliona to dofinansowanie z Polskiego Ładu, a cena w przetargu, ta niższa, to 17 milionów 861 tysięcy złotych, a ta wyższa to 18 milionów 246 tysięcy. Te ceny są do siebie, jak widać, zbliżone – poinformował wtedy radnych burmistrz Jacek Lelek.

- Przypomnę, że inwestycja ma być zrealizowana w formule zaprojektuj i wybuduj. Niestety, analiza ofert pokazała, że nie stać nas na jej realizację na tych warunkach. Obciążenie własnymi środkami byłoby zbyt duże. W związku z tym ten przetarg został unieważniony zgodnie z prawem – podkreślał.

Stary Sącz: czy burmistrz zachował większość w radzie? Jest aż 11 nowych radnych

Jednocześnie zapowiedział, że samorząd szykuje się do drugiego przetargu, ale przed jego ogłoszeniem musi inwestycję „odchodzić”. Żeby zachować wszystko to, co jest niezbędne do uzyskania tej funkcjonalności, która była podstawą złożenia wniosku do Polskiego Ładu a jednocześnie, żeby to, co zostanie wykonane dało podstawy do późniejszej rozbudowy tej drogi o nowe elementy w następnych latach.

Reasumując – most na Moszczeniczance musi być wybudowany, zachowana musi być ciągłość drogi od Strefy Aktywności Gospodarczej do ulicy Podegrodzkiej, sama Podegrodzka też musi rozbudowana. Ograniczony jednocześnie zostanie zakres inwestycji związany z budową ścieżki rowerowej, chodników i samego oświetlenia. Gmina zrezygnowała też z budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Podegrodzkiej i Braterstwa Ludów.

Zabieg ten okazał się skuteczny choć nie bez turbacji. W drugim przetargu okazało się bowiem, że nawet po ograniczeniu zakresu prac, najtańsza oferta opiewała na kwotę ok. 3,5 mln wyższą od założeń. Ostatecznie radni zgodzili się te środki dołożyć i tym samym na wykonawcę – za 13 662 677 zł wybrana została firma ZIBUD, która dostała na zrealizowanie robót 27 miesięcy od chwili podpisania umowy.

Prace – mimo zimy – ruszyły już pod koniec 2023 roku. 

Co budują przy ul. Jagiellońskiej w Starym Sączu? To pierwszy taki budynek w gminie

Dlaczego budowa ul. Wyszyńskiego jest tak ważna dla Starego Sącza? Odpowiedź tkwi już w jej drugiej, roboczej nazwie „mała obwodnica. - W tym wypadku nie chodzi tylko o skomunikowanie kolejnych firm, które powstają na terenie naszej Strefy Aktywności Gospodarczej, ale również o budowę dojazdu do terenów, na których zgodnie z naszymi planami ma powstać około 500 nowych mieszkań w budynkach wielorodzinnych – wyjaśnia zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki.

A najważniejsze jest to, że Wyszyńskiego zepnie całą tę okolicę bezpośrednio z nowym rondem w ciągu DW 969. By zobrazować Wam skalę tego przedsięwzięcia i jego rzeczywisty rozmach, zapraszamy do obejrzenia filmu, który wykonaliśmy dronem nad placem budowy 26 kwietnia. ([email protected] Fot. i film: RG) © Materiał chroniony prawem autorskim

Tak budują drugą obwodnicę Starego Sącza. Rozmach i skala przedsięwzięcia robi wrażenie (WIDEO/DRON)




Prace przy ul. Wyszyńskiego, czyli „małej obwodnicy” Starego Sącza ruszyły pod sam koniec ubiegłego roku. Dopiero oglądając nagranie z drona wykonane nad placem budowy, widać skalę i rangę tej wyczekiwanej inwestycji.






Dziękujemy za przesłanie błędu