Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 10 maja. Imieniny: Antoniny, Izydory, Jana
02/01/2024 - 15:35

Koniec noclegowni dla bezdomnych w Nowym Sączu. Została zlikwidowana

Od 1 stycznia 2024 roku w Nowym Sączu nie ma już noclegowni dla bezdomnych przy ul. Szwedzkiej w Nowym Sączu. Funkcjonowała w budynku, w którym znajduje się schronisko dla bezdomnych. Dlaczego noclegownia została zlikwidowana?

Czytaj także: Pierwsze dziecko w Nowym Sączu w 2024 roku przyszło na świat przy kanonadzie fajerwerków

31 grudnia 2023 roku był ostatnim dniem jej funkcjonowania. Osoby, które trafiały do noclegowni były kierowane tam przez pracownika socjalnego Ośrodka Pomocy Społecznej, dzięki uproszczonej procedurze. W przypadku Nowego Sącza tą procedurą zajmowali się pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

- Noclegownia funkcjonowała tak w zasadzie dla potrzeb Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – powiedział „Sądeczaninowi” Leszek Lizoń, kierownik Schroniska dla bezdomnych w Nowym Sączu. – W noclegowni było pięć miejsc.

Przy schronisku działała wiele lat. Od 1 stycznia 2024 noclegowni już nie ma. Dlaczego? Otóż weszły w życie nowe przepisy, według których osobami bezdomnymi powinny zajmować się aż cztery rodzaje placówek, a noclegowni przy ul. Szwedzkiej prowadzić już nie można, bo nie było możliwości dostosowania budynku do standardów przewidzianych przepisami.

Czytaj także: TOP 2023 „Sądeczanina”. Ile razy zdawał egzamin na prawo jazdy rekordzista sądeckiego MORD? No, no...

- Taka noclegownia musi działać w oddzielnej infrastrukturze – dodaje Leszek Lizoń. – Musi mieć oddzielne pomieszczenia i musi być w takim miejscu zatrudniony oddzielny personel. My nie mieliśmy takich możliwości. Nie było także sposobu, aby finansować działalność noclegowni, tak, by spełniała ona wszystkie przepisy.

W Nowym Sączu z takiego pobytu interwencyjnego w noclegowni korzystało po kilka osób. Po pewnym czasie takie osoby były kierowane do Schroniska dla bezdomnych, bo tam jest dla nich zapewniana wszechstronna pomoc.

- Na to pozwalają nam warunki lokalowe, kadrowe i posiadane umowy, natomiast schronisko nie może prowadzić działalności interwencyjnej, czyli przyjmować ludzi, którzy sami zgłaszają się z prośbą o pomoc. W schronisku powinny przebywać osoby zdiagnozowane społecznie, z którymi pracownicy socjalni przeprowadzili wywiad i wydali decyzję administracyjną, uprawniającą do pobytu w tym miejscu.

Czytaj także: Tłumy sądeczan witały 2024 rok na płycie rynku. Gorąca atmosfera i wspaniałe przeboje [WIDEO, ZDJĘCIA]

Wraz z likwidacją noclegowni dla osób bezdomnych, miasto zwiększyło liczbę osób, które mogą przebywać w Schronisku. Do tej pory w schronisku mogło przebywać 25 osób bezdomnych oraz 5 osób w noclegowni.

- Obecnie w schronisku może przebywać 30 osób – dodaje nasz rozmówca.  – Miasto ma wykupione trzydzieści miejsc przez cały 2024 rok. Wygraliśmy ogłoszony konkurs i od 1 stycznia realizujemy usługę schronienia dla osób bezdomnych. Zabezpieczamy wspomniane 30 miejsc dla miasta. Miasto za tę usługę płaci pół miliona rocznie. ([email protected], fot. IM), © Materiał chroniony prawem autorskim.







Dziękujemy za przesłanie błędu