Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
19/04/2022 - 12:25

Pierwsze takie trojaczki w Polsce! Zajrzyj na żywo do gniazda orłów bielików

To jedno z tych przedsięwzięć, o których mówi się teraz najgłośniej w świecie miłośników polskiej przyrody. W gnieździe orłów bielików żyjących w Borach Tucholskich zainstalowano kamerę, dzięki której możemy te niesamowite ptaki podglądać na żywo przez całą dobę.

- Wielka radość u naszych bielików. Po raz pierwszy w Polsce na żywo możemy oglądać trojaczki w gnieździe tych pięknych ptaków - relacjonują leśnicy z Nadleśnictwa Woziwoda, którzy są inicjatorami tej niesamowitej akcji wraz z Polskim Komitetem Ochrony Orłów i Polskim Radiem.

Gniazdo znajduje się na wysokości około 25 metrów na liczącej sobie około 140 lat sośnie. Kamera została tu umieszczona jeszcze w 2021 roku przez zeszłorocznym sezonem lęgowym za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W tamtym roku wychowały się tu dwa młode orły, w tym roku, dokładnie 14 kwietnia wykluł się trzeci pisklak z tegorocznego lęgu.

Zobacz też: Podglądali damę w kąpieli. Niby szkodnik, ależ jaki słodki [FILM]

Już dzień później leśnicy mieli trochę gorsze wieści, które przekazali na swoim profilu na Facebooku: - Niestety najstarsze pisklę notorycznie nęka najmłodsze, mimo dużej dostępności pokarmu. W tym kontekście kainizm i eliminacja konkurenta do pokarmu jest zjawiskiem okrutnym, jednak u ptaków drapieżnych ma miejsce dość często. To nie jest ani dobre, ani złe i nie należy tego oceniać w naszych kategoriach ludzkich. Niektóre gatunki na przykład orliki stosują taką strategię prawie zawsze. Rzadko stwierdza się to także u innych gatunków jak bielika, pustułki, myszołowa. Niewiele wiemy o tym zjawisku, ponieważ dzieje się to na etapie małych piskląt. Tak mocna agresja wśród piskląt zanika w wieku około 2 tygodni.

Już dziś z kolei internauci z kolei odnotowali z niepokojem, że najmłodszego orła w gnieździe nie widać.

Spieszymy też z jeszcze jedną ważną informacją. Rodzina, choć podglądana, żyje w naprawdę komfortowych warunkach. W promieniu 200 metrów od gniazda teren jest pod szczególną ochroną i całkowicie wyłączony z prac leśnych. ([email protected] Fot.: prt sc)







Dziękujemy za przesłanie błędu