Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 18 maja. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
10/08/2023 - 15:50

KGW Stowarzyszenie Młodów-Głębokie to już prawdziwa instytucja tradycji Górali Nadpopradzkich

Koło Gospodyń Wiejskich Stowarzyszenie Młodów-Głębokie z gminy Piwniczna-Zdrój to jedno z najstarszych i najbardziej aktywnych KGW na Sądecczyźnie. Wystarczy tylko wspomnieć, że to właśnie to stowarzyszenie jest założycielem i gospodarzem Parku św. Kingi w Młodowie, jednego z najpopularniejszych miejsc na mapie turystycznej regionu.

Jak wspomina Danuta Kulig, obecna prezes stowarzyszenia, na tym terenie gospodynie były bardzo aktywne już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy działały przy spółdzielni rolniczej. Jednak potem na jakiś czas ich aktywność ucichła i dopiero, gdy już na emeryturze zamieszkała tu Maria Wanda Krasowska, która zakochała się z miejsca w naszej tradycji i kulturze, panie znów się skrzyknęły i zaczęły organizować najróżniejsze lokalne przedsięwzięcia.- Nieformalnie działamy od 1996 roku a formalnie naszą działalność w KRS zarejestrowałyśmy w 2001 roku – zaznacza Kulig. 

KGW Paszyn: świetnie radzi sobie i na scenie, i w kuchni

Panie ze stowarzyszenia celują przede wszystkim w najróżniejszych kulinariach. Dzięki ich zaangażowaniu dwie potrawy – placki pasterskie i zupa karpielanka trafiły do rejestru produktów tradycyjnych w kategorii Gotowe dania i potrawy w województwie małopolskim. Gospodynie ze stowarzyszenia otrzymały certyfikat ich oryginalności. I zaznaczmy, że swoje placki pasterskie prezentowały podczas pierwszego Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, gdzie podbiły serca gości z całej Europy.

Dzięki grantowi otrzymanemu z pomocą Anety Majochy, Stowarzyszenie Młodów-Głębokie wydało książkę z przepisami na wiele jeszcze innych tradycyjnych, regionalnych smakołyków. Wydawnictwo cieszyło się tak dużym powodzeniem, że trzeba było zrobić dodruk.

Stowarzyszenie kultywuje też mocno tradycje pieśniarskie, co znalazło swoje dobicie w śpiewniku.  Dzięki środkom z ARMiR stowarzyszenie mogło kupić stroje regionalne i sprzęt gastronomiczny, dzięki któremu może organizować różne spotkania i imprezy. 

KGW Gołkowice: ledwo zadebiutowali a już ich jagnięcina wywalczyła podium

Sama pani Danuta Kulig razem z Bernadetą Ruchałowską celują w rękodziele. Robią najróżniejsze cudeńka z wikliny papierowej i sutasze. Zajmują się szeroko pojętą florystyką obrzędową co szczególne odbicie znajduje w produktach, które prezentują podczas jarmarków wielkanocnych i bożonarodzeniowych.  Co roku też panie prezentują swoje wieńce dożynkowe na małopolskich dożynkach. – Zjeździłyśmy wszystkie miejsca: od Zalipia do Bobowej – nie kryje satysfakcji Kulig. W tym roku wieniec dożynkowy Stowarzyszenia Młodów Głębokie stanie po raz drugi w szranki z innymi w naszych dożynkach powiatowych. W zeszłym roku zdobył pierwsze miejsce!

- Każda nasza członkini posiada talent kulinarny lub pięknie śpiewa. Mamy też wśród nas Bogusię Janik, mistrzynię szydełka, krawiectwa i naszą księgową - podkreśla jednocześnie Kulig.

W działalność stowarzyszenia zaangażowanych jest też wielu panów a ono samo cały czas współpracuje ze szkołą w Głębokiem, z OSP Głębokie i sołectwa obu wsi - Głębokiego i Młodowa. Stowarzyszenie współpracuje też z różnymi podobnymi stowarzyszeniami z Węgier i nie raz już u siebie gościło ich przedstawicieli podczas wspólnych przedsięwzięć. 

KGW „Kreatywnie Zakręcone” ma tajny przepis na „pijane pierogi”. Gdzie ich spróbujesz?

Stowarzyszenie ma też pod swoją opieką miejsce pamięci narodowej, gdzie już niebawem, przy ścisłej współpracy z IPN, chce ustawić tablicę ze szczegółowymi informacjami na temat egzekucji, do których doszło tutaj podczas II wojny światowej. Ale chyba największym osiągnięciem Stowarzyszenia Młodów-Głębokie jest utworzenie Parku św. Kingi.

Już w najbliższy wtorek 15 sierpnia, stowarzyszenie zaprasza na kolejny piknik w świetlicy wiejskiej w Młodowie. A my już dziś możemy zapowiedzieć, że KGW Stowarzyszenie Młodów-Głębokie zaprezentuje się podczas Festiwalu Lachów i Górali i Festiwalu Biegowego, które już we wrześniu odbędą się na Nakle w Piwnicznej-Zdroju.

PATRONAT HONOROWY: MAREK KWIATKOWSKI - STAROSTA NOWOSĄDECKI
Zadanie Festiwal Smaku Sądecczyzny zrealizowano w ramach konkursu "Kulturalne SĄDECKIE - EDYCJA 2023" przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego







Dziękujemy za przesłanie błędu