Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
11/11/2023 - 12:55

Auto elektryczne dla każdego za 100 euro miesięcznie - czy Francji się to uda?

We Francji coraz bliżej realizacji obietnicy dotyczącej wdrożenia programu długoterminowych umów leasingowych na samochody elektryczne “dla wszystkich”, tzn. dla tych osób, którym niskie dochody uniemożliwiają samodzielne przejście na użytkowanie niskoemisyjnych pojazdów.

Auto elektryczne dla każdego za 100 euro miesięcznie - czy Francji się to uda?

“Leasing socjalny” aut elektrycznych był jedną z obietnic prezydenta Emmanuela Macrona podczas kampanii prezydenckiej w 2022 roku. Sam pomysł wyszedł od francuskiego deputowanego do Parlamentu Europejskiego, przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Pascala Canfina.

Chodzi o umożliwienie gospodarstwom domowym dysponującym niskimi dochodami dostęp do samochodu elektrycznego. Stanowić ma to element procesu transformacji energetycznej - zastąpienie starych, drogich w utrzymaniu i zanieczyszczających pojazdów z silnikami spalinowymi, które nie nadają się, min. do użytku w dużych miastach, gdzie wdraża się strefy niskiej emisji.

W Europie 60% emisji CO2 z transportu drogowego pochodzi z samochodów, jednak pojazdy elektryczne są nadal bardzo drogie, co stanowi przeszkodę w ich dostępności dla uboższych gospodarstw domowych, które nie byłyby w stanie ponieść pełnych kosztów zmiany pojazdu - tutaj właśnie rola leasingu, państwo pokrywałoby część miesięcznej opłaty za najem pojazdu, resztę beneficjent.

Dotychczas niewiele było wiadomo na temat tego projektu, poza tym, że auta mają być dostępne za opłatą 100 euro miesięcznie. Teraz rząd zintensyfikował konsultacje z sektorem, począwszy od producentów po firmy wynajmu długoterminowego i w końcu pojawiło się trochę więcej informacji na temat tego, kiedy i w jakiej formie można byłoby spodziewać się wdrożenia programu – w sprawę zaangażowani są bezpośrednio m.in. ministrowie: Clément Beaune (transport), Bruno Le Maire (gospodarka), Gabriel Attal (wydatki publiczne), Agnès Pannier-Runacher (transformacja energetyczna).

Program miałby zostać włączony do ustawy finansowej na 2024 r., i początkowo w grę wchodzić ma zamówienie na kilka tysięcy pojazdów, co według ministra transportu angażowałoby “budżet od 20 do 30 mln euro”.

Które gospodarstwa domowe będą miały dostęp do oferty tego pojazdu? Tutaj minister transportu zauważa, że „mogą istnieć kryteria dochodowe, ale także kryteria terytorialne: bliskość stref niskoemisyjnych, czy zamieszkiwanie obszarów wykluczonych komunikacyjnie, gdzie samochód jest głównym czy jedynym środkiem transportu.

Auta miałyby być, przy wsparciu rządu, hurtowo kupowane przez uczestniczące w programie firmy leasingowe świadczące usługi długoterminowe. Od początku czerwca trwają rozmowy, w które zaangażowane są filie banków BNP Paribas czy Societe Generale oraz producenci samochodów (Renault).

Jednak aktualnie nie wiadomo nawet czy tak naprawdę uda się zachować obiecaną miesięczną ratę w wysokości 100 euro. Główny problem stanowi przede wszystkim fakt, że obecnie niewiele modeli elektrycznych kwalifikowałoby się ze względu na ich znacząco wyższą cenę w porównaniu do ich termicznych odpowiedników. Renault pracuje nad stworzeniem tańszego elektrycznego modelu R5. Na początku 2024 roku na rynek trafią z kolei pierwsze eC3 Citroëna produkowane na Słowacji.

Na razie jedynym samochodem elektrycznym, który spełnia te kryteria, jest Dacia Spring, samochód wyprodukowany przez Renault, ale produkowany w Chinach. Jak mówił ostatnio minister gospodarki Bruno Le Maire „Wasze pieniądze, francuscy podatnicy, nie są od płacenia za samochody, które w 70% pochodzą z Chin”. Zoe, elektryczny Fiat 500 czy Peugeot e-208, modele wyposażone również w chińskie akumulatory, mają być z kolei zbyt dla programu zbyt drogie.

Niezależne instytuty badawcze i think tanki (IDDRI) opracowują aktualnie rozwiązania, które pozwoliłyby obniżyć koszty produkcji subsydiowanych pojazdów elektrycznych. Proponują i szukają sposobów na zaprojektowanie czegoś na kształt niedrogiego, podstawowego modelu z bardzo ograniczoną liczbą funkcji dodatkowych.

Warto tutaj nadmienić, że Francja rzeczywiście będzie miała własne zakłady produkujące akumulatory. Firma Verkor ogłosiła w lutym 2022 r. budowę fabryki akumulatorów niskoemisyjnych o początkowej mocy 16 GWh w 2025 r., a produkcja ma umożliwić wyposażenie ponad 300 tysięcy elektrycznych aut od 2025 roku wyprodukowanie 50 GWh baterii do 2030 roku. I właśnie z Verkor Renault podpisało strategiczne partnerstwo, produkcja będzie zatem częściowo przeznaczona dla aut tej marki.

Renault będzie także współpracować z kolejnym producentem akumulatorów: Envision AESC. W innej francuskiej fabryce ACC (Automotive Cells Co.) zlokalizowanej w Hauts-de-France, gdzie rozpoczęcie produkcji miałoby nastąpić pod koniec 2023 r., w pierwszym roku ma zostać wyprodukowane co najmniej 8 GWh, a do 2030 roku od 24 do 32 GWh rocznie, czyli mniej więcej na wyposażenie 500 000 Zoe lub Peugeot e-208.

Logistycznie, rządowi pozostaje do ustalenia jeszcze wiele pomniejszych kwestii, w szczególności ustalić warunki leasingu, takie jak czas trwania najmu, maksymalny przebieg roczny, ewentualną możliwość najmu z opcją zakupu, czy sposoby zabezpieczeń w przypadku braku uiszczenia opłat, konieczności naprawy czy w przypadku nieodzyskania pojazdu po zakończeniu leasingu.

Tymczasem, niejako korzystając z ociągania się rządu we wdrażaniu programu, marka chińskiej grupy SAIC, MG Motor, ogłosiła we Francji rozpoczęcie swojego programu oferty leasingowej za 99 euro miesięcznie na swój elektryczny model MG4. Partnerem marki jest Crédit Agricole Consumer Finance, umowę zawiera się na dwa lata i nie ma konieczności wkładu własnego.

Oferta uzależniona jest jednak od poziomu dochodów i wymaga, m.in. zakwalifikowania się do otrzymania premii przekształceniowej, tzn. przyznawanej za utylizację starego modelu termicznego, więc kierowana jest do dotychczasowych posiadaczy aut wysokoemisyjnych. (Karolina Zawitaj/ISW)

Źródła:

  • https://www.bfmtv.com/auto/voiture-electrique-a-100-euros-par-mois-le-leasing-social- confirme-a-la-mi-juillet_AV-202307030766.html
  • https://www.bfmtv.com/auto/la-marque-chinoise-mg-motor-lance-son-propre-leasing- social_AV-202306300384.html
  • https://www.lemonde.fr/economie/article/2023/07/12/voiture-electrique-a-100-euros-par- mois-le-gouvernement-cherche-toujours-la-formule_6181575_3234.html
  • https://www.frandroid.com/survoltes/voitures-electriques/1563242_voiture-electrique-ou- sont-fabriquees-les-batteries-europeennes-voici-notre-cartographie-complete






Dziękujemy za przesłanie błędu