Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
19/12/2023 - 06:55

Bezpieczny Kredyt 2%: bank wstrzymuje przyjmowanie wniosków kredytowych. Co dalej z programem

Koalicjanci tworzący od niespełna tygodnia nowy rząd zapowiadali przed wyborami zamianę kredytów hipotecznych na pierwsze mieszkanie z gwarantowanym oprocentowaniem dla kredytobiorcy w wysokości 2 procent w ciągu pierwszych dziesięciu lat spłaty na przejęcie w pierwszym okresie na budżet państwa spłaty cały odsetek – bezpieczny kredyt 0%. Co z tymi planami?

Na razie wiadomo, że pierwszy bank – BOŚ, Bank ochrony Środowiska z końcem grudnia zawiesza przyjmowanie nowych wniosków o kredyt hipoteczny na pierwsze własne mieszkanie.

Nowy rząd: co z programem Bezpieczny Kredyt 2%

Wiadomo też, że nowym ministrem rozwoju i technologii odpowiedzialnym m.in. za wsparcie w zakresie programów mieszkaniowych rządu został Krzysztof Hetman. W rozmowie z dziennikarzami zapewnił on o chęci kontynuowania programu Bezpieczny Kredyt, ale w zmodyfikowanej wersji.

Nowy minister potwierdził, że Bezpieczny Kredyt 2% wzbudził zdecydowanie większe zainteresowanie potencjalnych jego beneficjentów niż przewidywały najdalej idące w tym zakresie prognozy. Dlatego pula pieniędzy przewidziana w budżecie państwa na 2023 r. została wyczerpana, a niewykluczone, że szybko stanie się to z pieniędzmi przewidzianymi na 2024 r.

W tej sytuacji Bank Gospodarstwa Krajowego, który jest odpowiedzialny za koordynowanie programu od strony finansowej może nakazać także pozostałym bankom, które jeszcze wnioski przyjmują, zawieszenie operacji.

Możliwe jest nawet, że złożone już wnioski zostaną rozpatrzone, ale na wypłacenie kredytu trzeba będzie poczekać aż rząd zwiększy (ustawowo) pieniądze na kontynuację programu.

Bezpieczny kredyt z jeszcze niższym oprocentowaniem?

Nowy minister rozwoju zapowiedział, że program może być modyfikowany. Cele tej modyfikacji to zniwelowanie negatywnych skutków w postaci podwyżki cen mieszkań związanej ze zbyt mało ich podażą oraz udostępnienie go jeszcze większej liczbie chętnych.

W pierwszym przypadku zapewne chodzi o instrumenty zachęcające do budowy a nie tylko kredytowania, a w drugim – być może o obniżenie gwarantowanego oprocentowania poniżej obecnych 2 procent.

Krzysztof Hetman wyjaśnił, że obecnie trwają analizy, w tym z udziałem ministra finansów, których celem jest dostosowanie poprawy atrakcyjności programu do możliwości jakie daje budżet państwa.   

([email protected]) fot. qimono/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu