Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
13/03/2024 - 12:40

Czy pracownik może żądać ekwiwalentu za urlop w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę

W kwestii rozliczenia się pracownika i pracodawcy z należnego urlopu wypoczynkowego kodeks pracy stawia sprawę jasno: pracodawca ma prawo wysłać pracownika na urlop. Dopiero gdy wymiar należnego mu urlopu przekracza okres wypowiedzenia, za pozostałe dni pracodawca musi wypłacić ekwiwalent.

Jednak nie ma też przeszkód, by pracodawca wypłacił pracownikowi ekwiwalent za cały urlop, ale musi to być efekt porozumienia między stronami. Tak bywa zazwyczaj gdy to pracownik wypowiada umowę, a pracodawcy zależy, by świadczył on pracę najdłużej jak to możliwe. Nie jest to jednak jedyny powód.

W odniesieniu do urlopu udzielanego w okresie wypowiedzenia obowiązują ogóle zasady udzielania i korzystania z urlopów.

Udzielanie urlopu wypoczynkowego podczas wypowiedzenia

Kodeks pracy stanowi, iż pracodawca może jednostronnie udzielić urlopu pracownikowi w okresie wypowiedzenia.

Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.

Przy udzielaniu urlopu jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy (20 dni x 8 godzin = 160 godzin; 26 dni x 8 godzin = 208 godzin).

Gdy pracownika obowiązuje niższa dobowa norma czasu pracy jego dzień urlopu odpowiada tej niższej normie (np. 7 godzin w przypadku pracownika niepełnosprawnego – 20 dni x 7 godzin = 140 godzin; 26 dni x 7 godzin = 182 godziny).

Wynagrodzenie za urlop w okresie wypowiedzenia

Urlop jest płatny i pracownikowi przysługuje wynagrodzenie takie jakie otrzymałby gdyby w tym czasie pracował.

Stałe składniki wynagrodzenia bierze się w wysokości przysługującej za miesiąc, w którym korzysta z urlopu.

Zmienne składniki bierze się w przeciętnej wysokości z 3 miesięcy poprzedzających miesiąc korzystania z urlopu. w przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy.

W sytuacji niewykorzystania urlopu w naturze przysługuje ekwiwalent pieniężny. Przysługuje tylko gdy to niewykorzystanie urlopu następuje z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Nie wypłaca się ekwiwalentu gdy pracownik  i pracodawca postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej między nimi bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.    [email protected]) fot. _Alicja_/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu