Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
11/11/2023 - 06:05

Dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę do odebrania w piątek, poniedziałek czy kiedy indziej?

Popularnie określa się to dniem wolnym za święto w sobotę, ale zgodnie z kodeksem pracy jest to dodatkowy dzień urlopu należny pracownikowi z prawem do wykorzystania w ramach tego samego okresu rozliczeniowego

Według obowiązujących przepisów pracodawca musi udzielić dnia wolnego od pracy w innym terminie dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i pracujących pięć dni w tygodniu.

– Z Kodeksu pracy wynika, że jeśli święto w danym miesiącu przypada w sobotę, przykładowo tak jak Dzień Niepodległości w listopadzie 2023 roku, pracodawca jest zobowiązany do obniżenia wymiaru czasu pracy pracowników o 8 godzin. Prowadzi to do uzyskania dodatkowego dnia urlopowego do wykorzystania w miesiącu, w którym wypada święto państwowe. Zostały one wymienione w art. 1 pkt 1 ustawy o dniach wolnych od pracy – wyjaśnia Patrycja Czarnota, księgowa w firmie inFakt.

Kiedy pracownicy powinni wykorzystać dzień wolny?

Zwyczajowo w większości firm jest przyjęte, że jeśli święto przypada w sobotę, to gdy to jest możliwe ze względów organizacyjnych pracodawca zarządza dzień wolny dla wszystkich w przeddzień takiego święta albo zaraz potem. A co gdy firma musi funkcjonować także w piątek i w poniedziałek?

Zgodnie z art. 130 kodeksu pracy, gdy święto wypada w sobotę to pracownikowi zatrudnionemu w ramach pięciodniowego tygodnia pracy pracodawca jest zobowiązany udzielić innego dnia wolnego w ramach tego samego okresu rozliczeniowego.

Okresy rozliczeniowe zależą od systemu czasu pracy przyjętego w danej firmie i zazwyczaj są uregulowane w regulaminie pracy. Najczęściej stosowane są okresy trzymiesięczne, pokrywające się z kwartałami kalendarzowymi.

Oznacza to, że dzień wolny za sobotę 11 listopada 2023 r.  można odebrać od 1 października do 31 grudnia 2023 r. – nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by należny dodatkowy dzień urlopu odebrać „ z góry”, podobnie jak to się dzieje z urlopem wypoczynkowym; należny za 2023 r. można zacząć wykorzystywać już od 2 stycznia.

Komu nie przysługuje dodatkowy urlop?

Dodatkowy urlop nie przysługuje pracownikom, którzy w danym okresie przebywają na zwolnieniu chorobowym, zasiłku macierzyńskim lub na urlopie bezpłatnym. Przysługuje za to tym, których zwolnienie chorobowe kończy się 10 listopada lub rozpocznie się 12 listopada.

Jaka kara dla pracodawcy za nieudzielenie dodatkowego dnia wolnego?

– Pracodawca, który nie udziela dodatkowego dnia wolnego pracownikowi, który posiada ten przywilej, łamie przepisy. W konsekwencji grozi mu kara grzywny wyjaśnia Patrycja Czarnota.

W wielu firmach gdy święto wypada w sobotę pracodawcy zarządzają, że dla wszystkich wolny będzie poprzedzający je piątek albo następujący po święcie poniedziałek. To jednak rozwiązanie zwyczajowe, a nie obowiązkowe.

Nie tylko z firmach, w których ze względu na charakter pracy nie jest możliwe przerwanie działalności przez cały dzień z zasady roboczy takie rozwiązanie nie musi być stosowane, ale i w każdym innym przedsiębiorstwie lub instytucji. W praktyce termin wykorzystania dodatkowego dnia wolnego zależeć może od indywidualnych ustaleń między pracownikiem a pracodawcą.

Ważne, by trzymać się ściśle kodeksu pracy, a ten bezdyskusyjnie przyznaje dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę i nakazuje pracodawcy udzielić go pracownikowi zatrudnionemu w systemie pięciodniowego tygodnia pracy w tym samy okresie rozliczeniowym.

W 2024 roku, podobnie jak w roku bieżącym, pojawi się święto państwowe przypadające w sobotę. Będzie to święto Trzech Króli 6 stycznia, a dodatkowy dzień wolny powinien zostać wykorzystany w styczniu, jeśli w danej firmie stosuje się miesięczny okres rozliczeniowy.    ([email protected]) fot. Pexels/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu