Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
29/04/2024 - 06:30

Jest rozporządzenie o wsparciu dla rolników poszkodowanych przez niekontrolowany import zbóż z Ukrainy

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Ile pieniędzy dostaną rolnicy i jak będzie wyliczana pomoc.

– Jest to pomoc związana ze skutkami wojny rosyjsko-ukraińskiej i zmian, zmian które dotknęły polski rynek. W szczególności zmian związanych z otwarciem  granic celnych UE, nadmiernym napływem ukraińskiego zboża na polski rynek oraz destabilizacji polskiego rynku w ostatnich dwóch latach – podkreślił szef KPRM Jan Grabiec.

Jak powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, przyjęte przez Radę Ministrów rozporządzenie ma osłonić rolników przed skutkami negatywnych zmian w sytuacji gospodarczo-politycznej, która jest wynikiem agresji Rosji na Ukrainę.

Stawki, beneficjenci i finansowanie pomocy

Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia 2024 r. do 31 maja 2024 r. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową.

Stawki pomocy będą zróżnicowane i będą wynosiły:

  • 200 zł/t zbóż sprzedanych od 1 stycznia do 10 marca,
  • 300 zł/t zbóż sprzedanych od 11 marca do 31 maja 2024 r.

Co ważne, dopłaty będą ustalane w przeliczeniu na 1 ha upraw zbóż.

Wnioski o przyznanie pomocy producenci zbóż będą mogli składać do 5 czerwca br. w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Na realizację pomocy zaplanowano 2,1 mld zł.

Pomoc ma charakter doraźny i posłuży zdjęciu z rynku nadwyżki zbóż. Pomoc działa wstecznie, oznacza to, że rolnicy, którzy już sprzedali zboża również uzyskają wyrównanie.

Wsparcie zostanie sfinansowanie z funduszu pomocy utworzonego przez polski rząd w związku z wojną na Ukrainie.

Pomoc w przeliczeniu na hektary i plony

– Mówimy tutaj o pomocy do hektara, bo to jest zasada wyliczania tej pomocy. Unia Europejska i zasady unijne przewidują tylko i wyłącznie pomoc, która jest kierowana do hektara, a wielkość tej pomocy wylicza się na podstawie wielkości plonów z GUS-u. I te wielkości tutaj są na podstawie wielkości plonów. Przy pszenicy to jest 5 ton 400 kilogramów i przy pozostałych zbożach wymienionych, to 3 tony 700 kilogramów – stąd też te sumy – wyjaśnia wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.

Pomoc skierowana do producentów zbóż jest między innymi odpowiedzią na postulaty rolników. Składają oni wciąż wiele wniosków dotyczących bezcłowego napływu towarów rolno-spożywczych zza wschodniej granicy czy zapisów unijnego Zielonego Ładu. Resort rolnictwa deklaruje, że na bieżąco będzie oceniał te postulaty po rekomendacji stałych zespołów konsultacyjnych, które mają być utworzone z udziałem samych rolników.

– W skład zespołów będą wchodzili eksperci, przedstawiciele różnych organizacji rolniczych. W ramach tych zespołów będziemy mówić o poszczególnych sprawach, w rozbiciu na różne sektory, wspólnie z udziałem rolników. Będziemy mówić o sprawach bieżących i o sprawach przyszłościowych – poinformował minister Czesław Siekierski.     [email protected]) fot. panosbp/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu