Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 maja. Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
20/12/2023 - 10:25

Kradzież z włamaniem do domu. Polisa ochroni, a alarm i drzwi antywłamaniowe obniżą składkę?

Teoretycznie przestępczość w Polsce spada, ale są kategorie, w których przestępcy nadal nie odpuszczają i są to właśnie kradzieże z włamaniem. Szczególne nasilenie ich występuje oczywiście w okresach gdy jesteśmy najbardziej mobilni – wyjeżdżamy na letnie urlopy czy z kilkudniową wizytą do rodziny w czasie świąt. Dlatego niezmienną popularnością na rynku cieszą się drzwi antywłamaniowe czy instalacje alarmowe.

Dodatkową motywacją do ich zakupu może być przekonanie, że zainwestowanie w takie zabezpieczenia choć częściowo zwróci składka na ubezpieczenie mieszkania lub domu. Sprawdzamy, czy mogą one znacząco obniżyć składkę za polisę mieszkaniową.

Czy zabezpieczenie przed włamaniem obniży cenę polisy

Mogłoby się wydawać, że zależność pomiędzy obecnością zabezpieczeń przeciwkradzieżowych oraz składką za ubezpieczenie mieszkaniowe jest dość oczywista. Sprawa nie jest jednak wcale taka prosta, ponieważ ubezpieczyciele mają rozmaite podejście do kwestii zabezpieczeń i wyceny składki…

Analiza przygotowana przez ekspertów Unilink pokazuje, że obniżki kosztów rocznego ubezpieczenia ze względu na posiadane zabezpieczenia przeciwkradzieżowe w postaci alarmu i drzwi antywłamaniowych są mniejsze niż może sądzić wiele osób.

Warto zauważyć, że w niektórych przypadkach ubezpieczyciele w ogóle nie posiadający zniżek za zabezpieczenia przeciwkradzieżowe, proponowali niższą cenę za polisę o takim samym zakresie ochrony niż te zakłady ubezpieczeniowe, które taką zniżkę oferowały. Posiadanie alarmu czy drzwi antywłamaniowych nie jest warunkiem koniecznym do uzyskania dobrej i atrakcyjnej cenowo ochrony – podkreśla Beata Borkowska, ekspertka multiagencji ubezpieczeniowej Unilink.

Drzwi i alarmy często są potrzebne by odszkodowanie otrzymać w ogóle

W kontekście polityki cenowej zakładów ubezpieczeń, warto wspomnieć o różnych wymaganiach ubezpieczycieli co do zabezpieczeń przeciwkradzieżowych. To ważne w kontekście przyznania odszkodowania w przypadku kradzieży.

Ze względu na dobrowolny charakter polis mieszkaniowych, firma ubezpieczeniowa może na przykład określić, że pod pojęciem drzwi antywłamaniowych rozumie tylko drzwi, które posiadają certyfikat jednostki uprawnionej do certyfikacji lub cechują się co najmniej trzecią klasą odporności na włamanie (RC3).

W przypadku alarmu, wymogiem bywa na przykład posiadanie umowy zapewniającej dojazd patrolu interwencyjnego w czasie 15 minut od odebrania zgłoszenia.

Oczywiście, wszystkie wymagania ubezpieczyciela odnoszące się do systemów zabezpieczających dom lub lokal mieszkalny powinny znaleźć się w zapisach Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Agent ubezpieczeniowy powinien wskazać te wymagania –podkreśla Beata Borkowska.

W tej sytuacji przed zawarciem umowy ubezpieczenia domu lub mieszkania trzeba dość wnikliwie przeanalizować ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) ubezpieczenia nieruchomości. Przede wszystkim trzeba sprawdzić czy OWU nie wyklucza w ogóle wypłaty odszkodowania za szkody spowodowane kradzież z włamaniem do domu w przypadku braku zabezpieczeń typu odpowiednie drzwi czy alarm, a po drugie – czy posiadanie takioch zabezpieczeń daje korzyść w postaci niższej składki.

To żmudna praca, alternatywą dla niej może więc być pomoc dobrego agenta ubezpieczeniowego, ale z multiagencji a nie konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Użyteczna ona będzie ze względu na wspomniane wcześniej różne podejście cenowe zakładów ubezpieczeniowych do tematu zabezpieczeń domu i mieszkania. Dobry ekspert wskaże bowiem tego ubezpieczyciela, który może zaproponować najlepszą relację pomiędzy wysokością składki oraz odpowiednim zakresem ochrony. Niewykluczone, że będzie to towarzystwo, które udziela zniżki w składce ze względu na posiadanie zabezpieczeń przeciwkradzieżowych.   ([email protected]) fot. LailaLila/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu