Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 18 maja. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
05/05/2024 - 05:25

KSeF nie gwarantuje bezpiecznego obrotu, dlatego idzie do nowelizacji, a terminy są przesunięte

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów.

Rząd planuje przesunięcie terminu wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – z 1 lipca 2024 roku na 1 lutego 2026 roku.

Nowelizacja jest konieczna, bo system przygotowany niechlujnie

Jest to związane z nieprzygotowaniem systemu oraz samych przedsiębiorców do stosowania KSeF. Zmiana terminu jest konieczna dla zapewnienia stabilności i przewidywalności prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie od 1 lutego 2026 r. Zmiana przepisów to odpowiedź na sygnały płynące od przedsiębiorców. Pierwotnie system miał zostać wdrożony od 1 lipca 2024

Brak decyzji o zmianie terminu doprowadziłby do paraliżu gospodarczego oraz sytuacji, w której podatnicy zostaliby zmuszeni do e-fakturowania i korzystania z systemu wykazującego błędy, a także nieprzygotowanego do obsługi dużej liczby faktur.

Wiązałoby się to zachwianiem stabilności i pewności prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, a w konsekwencji również z możliwością nałożenia kar na podatników za niewywiązywanie się z ich prawnych obowiązków.

Przesunięcie terminów KSeF: jakie korzyści

 Przesunięcie terminu wdrożenia KSeF pozwoli na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Ministerstwo Finansów uruchomi cykl praktycznych szkoleń dotyczących korzystania z darmowego oprogramowania, czyli Aplikacji Podatnika i e-mikrofirmy oraz zapewni dodatkowe wsparcie w postaci uruchamianej infolinii KIS.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 lipca 2024 roku.     [email protected]) fot. Firmbee/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu