Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
06/05/2024 - 08:00

Kto zgarnie u nas 16 milionów. To prawdziwy szturm na budżet obywatelski

Mieszkańcy regionu znowu nie zawiedli. Do tegorocznej, siódmej już edycji Budżetu Obywatelskiego Małopolski, zgłoszono ponad 290 pomysłów. Już wiadomo, które zostały ocenione pozytywnie. Jest o co powalczyć, bo w tym roku pula pieniędzy to 16 milionów złotych.

Prawie trzysta pomysłów

Znane są już wstępne wyniki  weryfikacji projektów siódmej odsłony Budżetu Obywatelskiego Małopolski. Z 291 zadań, jakie zgłosili mieszkańcy, aż 232 pomysły zostały ocenione pozytywnie: 190 o charakterze regionalnym oraz 42 ogólnowojewódzkie. W przypadku zwycięstwa w głosowaniu będą mogły być wcielone w życie. ostatecznie na liście zadań, które dopuszczono do głosowania, znalazły się 232 zadania:

Już po raz  kolejny mieszkańcy naszego regionu udowadniają, że nie brakuje im i kreatywności. - Małopolanie chcą zmieniać Małopolskę!  Jestem pewna, że każdy znajdzie coś dla siebie i swoich bliskich. Naprawdę jest z czego wybierać i na co głosować – mówi Iwona Gibas z zarządu województwa.

Czytaj też Miotła ministra zrobiła kolejne porządki w lokalnej prokuraturze. Ciąg dalszy kadrowej rewolucji 

Takich pieniędzy do wzięcia jeszcze nie było

Na zwycięskie przedsięwzięcia  przeznaczono aż 16 mln złotych. To rekordowa kwota, jakiej do tej pory nie było.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, także i tym razem  mieszkańcy Małopolski postawili przede wszystkim na przedsięwzięcia związane ze sportem. To 137 zgłoszonych propozycji. Na drugim miejscu są pomysły dotyczące kultury – 51. Trzecie miejsce na podium należy do projektów o charakterze prospołecznym i prozdrowotnym - 21).

Mieszkańcy Małopolski będą mogli wybierać też spośród projektów dotyczących między innymi poprawy infrastruktury drogowej, budowy chodników i zatok autobusowych, zakupu sprzętu medycznego, organizacji festiwali kulturalnych, warsztatów tanecznych i innych wydarzeń sportowych. Nie zabrakło także pomysłów na zajęcia aktywizujące dla seniorów, zajęcia dla dzieci niepełnosprawnych czy szkoleń z pierwszej pomocy.

Listę projektów z trzech powiatów naszego regionu:   gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego znajdziesz TUTAJ. Głosowanie startuje 15 maja i potrwa do 14 czerwca.

Czytaj też Nagła zmiana w dopłatach do prądu, gazu i ogrzewania. Chodzi o bon energetyczny

Budżet Obywatelski Małopolski 2024. Jak głosować

Każdy mieszkaniec Małopolski, który ukończył 16 lat może oddać głos, a właściwie dwa - jeden głos na zadanie o zasięgu ogólnowojewódzkim, drugi głos na zadanie regionalne.

Jak można zagłosować?

  • poprzez oddanie głosu na karcie i wrzucenie jej do urny;
  • poprzez oddanie głosu na karcie i wysłanie jej pocztą do siedziby urzędu marszałkowskiego;
  • elektronicznie - przez Internet – na stronie bo.malopolska.pl - narzędzie zostanie udostępnione 15 maja

Można też zagłosować poprzez wrzucenie karty do urny w siedzibie agendy urzędu wojewódzkiego w  Nowym Sączu przy ulicy Jagiellońskiej 52; ([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu