Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
11/01/2024 - 08:50

Masz przerwę w zatrudnieniu: co z bezpłatnym lekarzem

Zdarza się, że komuś firma wypowie umowę o pracę albo sam się zwolni z jakichś ważnych dla siebie powodów. Poza samą utratą wynagrodzenia co może stanowić trudność ze środkami na bieżące utrzymanie, może pojawić się problem z bezpłatną opieką medyczną.

Wbrew pozorom nie jest to tylko kłopot dla ludzi starszych – może się zdarzyć, że taka osoba nie mająca aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego trafi do szpitala, a wtedy rachunek to nie kilkaset złotych jak u prywatnego lekarza przy zachorowaniu na grypę czy anginę, ale tysiące złotych.

Czy bezpłatną opiekę medyczną mają tylko opłacający składkę zdrowotną

Na początek trzeba wiedzieć, że są całkiem duże grupy osób, które objęte są bezpłatna opieką zdrowotną mimo nieopłacania składek na to ubezpieczenie.

Jak wyjaśnia Katarzyna Sędziak z rządowej Zielonej Linii, z bezpłatnej opieki medycznej w ramach publicznej służby zdrowia mogą korzystać przede wszystkim osoby, które opłacają składkę zdrowotną, czyli osoby zatrudnione, prowadzące działalność gospodarczą i wykonujące pracę w ramach umowy zlecenia. Prawo do bezpłatnej opieki medycznej mają również osoby zgłoszone do ubezpieczenia przez członków rodziny, np. współmałżonek. Dzieci mogą być zgłoszone do ubezpieczenia przez rodziców, nie dłużej jednak niż do 26. roku życia, pod warunkiem kontynuowania nauki.

Utrata tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego: jakie skutki

Jak wyjaśnia ekspertka, utrata tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego nie wiąże się z utratą prawa do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej. Jeszcze przez 30 dni od ustania stosunku pracy, umowy zlecenia lub po zakończeniu wykonywania działalności gospodarczej przysługuje prawo do bezpłatnej wizyty u lekarza bądź bezpłatnego leczenia szpitalnego.

Przepisy przewidują również sytuacje, w których pomimo tego, że składka zdrowotna nie jest opłacana, bezpłatne leczenie jest możliwe. Dotyczy to osób, które po ustaniu tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego pobierają świadczenia z ZUS. Prawo to przysługuje tylko w okresie pobierania np. zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego. Po upłynięciu okresu ich przysługiwania, nie obowiązuje już prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Z datą ostatniego dnia przysługiwania świadczenia traci się prawo do bezpłatnej opieki medycznej w ramach publicznej służby zdrowia.

Na przykład uczniowie szkół ponadpodstawowych zachowują prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych przez 6 miesięcy od dnia zakończenia nauki lub skreślenia z listy uczniów. Natomiast studenci zachowują prawo do bezpłatnej opieki medycznej przez 4 miesiące od dnia zakończenia nauki lub skreślenia z listy studentów.

Z kolei osoby zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne objęte są ubezpieczeniem zdrowotnym od dnia rejestracji. Ubezpieczenie przysługuje każdej osobie bezrobotnej, niezależnie od tego, czy posiada prawo do zasiłku, czy nie.

Ubezpieczenie przysługuje przez cały okres figurowania w rejestrze osób bezrobotnych oraz przez 30 dni od daty wyrejestrowania.

([email protected]) fot. stevepb/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu