Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
20/10/2023 - 13:00

Mochnaczka Wyżna i Niżna: DK 75 - niebezpieczną drogą. Mieszkańcy apelują o budowę chodnika, składają petycję

Droga krajowa nr 75 w Mochnaczce Wyżnej i Mochnaczce Niżnej (gmina Krynica) jest drogą niebezpieczną, o dużym natężeniu ruchu pojazdów. Mieszkańcy obu tych miejscowości, w petycji do jej zarządcy tj. GDDKiA zwracają się z prośbą o wybudowanie chodnika.

DK 75 w Mochnaczce Wyżnej i Mochnaczce Niżnej jest drogą niebezpieczną o dużym natężeniu ruchu. Prowadzi do przejścia granicznego ze Słowacją. Szczególnie wzmożony ruch jest w sezonie zimowym. 

To przez te dwie miejscowości, położone wzdłuż niej, przejeżdżają samochody, zdążające do kompleksów narciarskich wybudowanych w Tyliczu. Jest to droga, którą można dojechać również do Krynicy, Muszyny i dalej do Piwnicznej. 

W petycji przesłanej do zarządcy DK75 Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, mieszkańcy apelują o wybudowanie chodnika - na całej długości wzdłuż drogi, postawienie elektronicznych radarowych wyświetlaczy prędkości i elektronicznych tablic informacyjnych w okolicy szkół typu "Uwaga szkoła", i innych tablic (np. pobliżu przejść dla pieszych) oraz odpowiedniego oznakowania znakami A-17 T1 . 

Mieszkańcy swoją prośbę budowy chodnika motywują obawą o bezpieczeństwo dzieci, mieszkańców oraz turystów korzystających z DK 75 w Mochnaczce Wyżnej i Niżnej. 

W petycji czytamy m.in: 

- W ostatnich latach, w związku z rozwojem turystycznym miejscowości Tylicz i wybudowaniem infrastruktury narciarskiej w okresach zimowych ruch samochodów osobowych jest bardzo duży, a to sprawia, że ryzyko wypadków i zdarzeń zagrażających życiu użytkowników zwiększyło się w znacznym stopniu.

Przez drogę DK75, wiodącą  przez  nasze miejscowości całorocznie przejeżdżają zarówno turyści do Tylicza, Muszyny oraz Krynicy-Zdrój, a także osoby zmierzające do innych miejscowości oraz chcące przekroczyć przejścia graniczne na Słowację. 

Dodatkowy  ogromny ruch samochodów ciężarowych, które w kilku miejscach nie mają możliwości swobodnego minięcia się na drodze w  Mochnaczce Wyżnej i Niżnej sprawia, że piesi uczestnicy ruchu są narażeni na utratę zdrowia i życia.

- Sołectwo Mochnaczka Wyżna i Niżna rozciąga się wzdłuż DK75 a dotarcie dzieci do szkół, przystanków, kościoła lub sklepów wymaga przejęcia nawet kilku kilometrów. 

W związku z tymi przesłankami składamy tę petycję o  jak najszybsze podjęcie działań w sprawie wybudowanie chodnika w miejscach, w których go nie ma i zapewnienia innych działań mających na celu ograniczenie ryzyka wśród uczestników ruchu drogowego w Mochnaczce Wyżnej i Niżnej. 

Przy obecnej technologii budowlanej odrzucamy  tłumaczenia zarządcy drogi, a więc Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o tym, iż trudne warunki terenowe wykluczają budowę chodnika w niektórych miejscach.

- Dodatkowo należy stwierdzić, iż nawet w przypadku problemów terenowych, chodnik powinien zostać wybudowany w pierwszej kolejności etapami w miejscach, gdzie  te problemy nie występują, a następnie należy szukać dostępnych rozwiązań na odcinkach o utrudnionej rzeźbie terenu.

Kwestie terenowe, co przekłada się na zwiększone finansowanie, które często jest wymieniane jako podstawowy problem, w tym przypadku nie powinny mieć miejsca - życie ludzkie, zdrowie i bezpieczeństwo użytkowników powinno być największą wartością braną pod uwagę w przypadku realizacji tego projektu. 

- Oczekujemy od osób odpowiedzialnych, a więc zarządcy drogi o podjęcie jak najszybszych działań, rzetelnych informacji dotyczących  wyżej wymienionych inwestycji oraz projektów, a także zapewnienie bezpieczeństwa nam użytkownikom.

W przeciwnym  razie będziemy zmuszeni do podjęcia bardziej stanowczych działań polegających na protestach obywatelskich blokujących ruch drogowy do miejsc tak często odwiedzanych przez turystów oraz do przejść granicznych na Słowacji. 

Petycję można podpisać tutaj : https://www.petycjeonline.com/petycja_chodnik_mochnaczka oprac. (MK), fot. (MK). 







Dziękujemy za przesłanie błędu