Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
12/07/2023 - 11:15

Mózg się gotuje w pracy od upału. Czy muszą nam skrócić dniówkę?

Senność, brak koncentracji, ogólne wyczerpanie... po prostu mózg się gotuje, kiedy w taki upał trzeba pracować. Czy gdy słupki rtęci na termometrze wędrują powyżej trzydziestu stopni, szef pozwoli nam wcześniej urwać się do domu? A może w ogóle można odmówić przyjścia do pracy.

Kiedy żar leje się z nieba najlepiej nie wychodzić z domu, albo chłodzić się w cieniu nad wodą. Ci, którzy muszą pracować, nie mają wyboru. Trzeba iść do roboty. Najgorzej mają ci, którzy zarabiają pod chmurką, tak jak na przykład budowlańcy.

W upale trudno pracować głową

Lepiej jest pod dachem, a jeśli pomieszczenia są klimatyzowane, to mamy pełen komfort. Jeśli nie, mózg się po prostu gotuje, zwłaszcza wtedy, kiedy zajęcie wymaga koncentracji.

A może kiedy słupki rtęci na termometrze wędrują powyżej trzydziestu stopni, można odmówić przyjścia do pracy? A może szef pozwoli nam wcześniej urwać się do domu?  

Może, ale nie musi. Zależy to wyłącznie od dobrej woli pracodawców, tak mówią przepisy. Pracodawca może wprowadzić dodatkowe przerwy, ale taki obowiązek również nie istnieje.

czytaj też Jeden zabarykadował się w pokoju, drugiego znalazła żona. Dwie rodzinne tragedie nieopodal Nowego Sącza

A co nasz szef musi, kiedy są saharyjskie upały?

Przepisy mówią, że ma obowiązek zapewnienia pracownikowi temperatury adekwatnej do rodzaju wykonywanej pracy.  Co należy przez to rozumieć? Przyjmuje się, że do ciężkiej pracy fizycznej, ustawowo określanej jako praca w ciężkich warunkach, nieodpowiednia jest już temperatura przekraczająca 26 stopni. Ci, którzy mają średnio ciężką pracę w hali, mają prawo narzekać, gdy na termometrach jest powyżej 28 stopni, ci w biurach, gdy wewnątrz budynku jest  ponad 30 stopni.  

Co możemy od naszego szefa bezwzględnie wyegzekwować,  niezależnie od tego czy pracujemy w fabrycznej hali, na budowie czy  biurze ?

czytaj też Po mieście pociągiem. Kiedy koniec budowy nowych przystanków kolejowych w Nowym Sączu  

Czy z powodu upałów można odmówić wykonywania obowiązków służbowych?

Tak, ale dotyczy to wyłącznie pracowników młodocianych, a więc takich, którzy ukończyli 16 lat, ale mają nie więcej niż 18. Taki przywilej zapewnia im rozporządzenie ministra pracy. Natomiast  w przypadku osób chorych na serce, bądź takich, u których upał może być niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia, trzeba powołać się na przepisy kodeksu pracy.

Nie można jednak nie przyjść do pracy ot tak sobie. Trzeba poinformować pracodawcę o nieobecności i umotywować to zagrożeniem dla zdrowia i życia ze względu na przekroczoną temperaturę w zakładzie pracy. Jeśli temperatura niebezpiecznie wzrośnie już w trakcie pracy, mogą również odmówić dalszego wykonywania obowiązków. Skalę zagrożenia ocenia pracownik. Szef może się z tym nie zgodzić, jednak musi przystać na nieobecność. Ewentualny spór rozstrzygnąć może jedynie sąd pracy.([email protected]) fot. jm







Dziękujemy za przesłanie błędu