Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
19/04/2024 - 06:15

Od 2024 roku będą dwa nowe dni wolne? Projekt ustawy w Sejmie

Według obywatelskiego projektu ustawy forsowanego w Sejmie przez związki zawodowe, oprócz niedziel i świąt już dających dni wolne od pracy teraz powinny na tej liście znaleźć się jeszcze dwa kolejne w roku dni wolne od pracy. Jakie to dni, ile w sumie jest wolnego poza niedzielami i urlopami?

Aktualnie kalendarz i prawo pracy przewidują 13 dni, które są ustawowo wolne od pracy. Sejm wkrótce zdecyduje czy lista ta wydłuży się o dwa kolejne dni i tych dodatkowych dni wolnych od pracy teraz będzie w sumie już 15.

Będą dwa dodatkowe dni wolne w roku:które to dni w kalendarzu

Projekt ustawy, który trafił do Sejmu zakłada, że dodatkowymi dwoma wolnymi od pracy dniami byłby Wielki Piątek przed Wielkanocą oraz wigilia przed świętami Bożego Narodzenia.

Jak uzasadniają autorzy obywatelskiego projektu, w te dni i tak właściwie nie ma pracy w firmach – wiele osób bierze urlop lub wykorzystuje dni wolne należne im z innego tytułu, nie brakuje też lewych zwolnień lekarskich, a ostatecznie szefowie i tak przynajmniej skracają czas pracy formalnie pracującym (przynajmniej kobietom). Prawo miałoby więc zalegalizować i sformalizować ten stan.

Oczywiście przeciwnicy tego rozwiązania wskażą – nie bez dozy racji – że zgodnie z obyczajowością Polaków gdy formalnie wolny od pracy będzie Wielki Piątek dotychczasowe praktyki unikania i skracania czasu pracy w ten dzień przesuną się na Wielki Czwartek, a podobnie będzie z wigilią Bożego Narodzenia.

Sejm ostatecznie rozsądzi, czyje racje wezmą w górę.

Dwa więcej dni wolne, to co innego niż skrócenie tygodniowego czasu pracy

To nie jedyne projekty, które dążą do skrócenia czasu pracy poprzez formalne rozwiązania prawne. Lewica zapowiada powrót do swojego projektu 35-godzinowego tygodnia pracy, który już w formie projektu ustawy składała w Sejmie poprzedniej kadencji.

Wciąż aktualna jest też sprawa klasycznego czterodniowego tygodnia pracy, co oznacza jego wymiar skrócone do 32. godzin. Na razie takie rozwiązania są stosowane eksperymentalnie, choć na coraz większą skalę.

Niedawno znana firma Herbapol ogłosiła przejście na 4-dniowy tydzień pracy w całej spółce od 1 stycznia 2025 roku – chcąc zbudować w ten sposób przewagę na rynku w zakresie rekrutacji i przyciągnąć do pracy najlepszych kandydatów. ([email protected]) fot. PublicDomainPictures/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu