Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
15/01/2024 - 08:00

Pieniądze leżą na kontach ZUS, spadkobiercy często o nich nie wiedzą. Jak je odzyskać?

Dysponuje nimi Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale spadkobiercy nie zawsze wiedzą, że mają do nich prawo. Chodzi o dziedziczenie pieniędzy zgromadzonych przez bliskiego, który zaczął już pobierać emeryturę. Co zrobić, żeby je otrzymać?

Jak to jest z tymi pieniędzmi zgromadzonymi na koncie w ZUS? Ci, którzy niedawno  przeszli na emeryturę, w całości opłacają składki na ubezpieczenie emerytalne w nowym systemie. Według tych zasad składka jest dzielona na dwie części, przy czym jedna z nich   trafia na tak zwane subkonto.

Czytaj też Skarbówka prześwietli miliony ludzi. Fiskus sprawdzi co sprzedajemy w internecie 

Mało kto o tym wie

Panuje powszechne przekonanie, że zgromadzone  tam pieniądze przepadają w przypadku śmierci. Okazuje się, że w niektórych przypadkach podlegają dziedziczeniu.

Obecne emerytalne przepisy przewidują różne warianty, w tym ten, zgodnie z którym istnieje pewien okres gwarancyjny dla dziedziczenia środków z subkonta ZUS –  pisze serwis biznesinfo.pl. - To dokładnie trzydzieści sześć miesięcy. Jeżeli więc od przyznania pierwszej emerytury do dnia śmierci emeryta nie upłynęły trzy lata, wskazana w przepisach część środków z subkonta ZUS należy się spadkobiercom. Mało kto o tym wie.

Dzieje się tak, o ile emerytura wypłacana była według nowych zasad.  Dotyczy więc urodzonych po pierwszym dniu  stycznia 1949 roku. Oprócz tego, obejmuje także emerytów, którzy przed ustaleniem przez ZUS emerytury docelowej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie pobierali emerytury kapitałowej – wyjaśnia biznesowy portal. Urodzeni po tej dacie mają prawo część swojej składki przekazać na ubezpieczenie emerytalne do Otwartego Funduszu Emerytalego (OFE), czyli tak zwanego drugiego filaru.

Subkonto ZUS jest częścią konta ubezpieczonego i ma je każdy członek Funduszu oraz ci, którzy po 31 stycznia 2014 roku nie zdecydowali się na zawarcie z nim umowy.

Czytaj też Po piętnastu latach pracy, na emeryturę. Wielkie zmiany weszły w życie  

Tak się ustala wysokości emerytury z ZUS

Kiedy posiadaczowi OFE pozostanie do emerytury mniej niż  dziesięć lat,  zadziała tak zwany suwak bezpieczeństwa. Oznacza to, że pieniądze z Funduszu będą systematycznie przekazywane na subkonto i po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego, na subkoncie ZUS będą wszystkie środki z OFE.

Po złożeniu wniosku o emeryturę z racji osiągnięcia odpowiedniego do tego wieku, ZUS ustala wysokość emerytury docelowej. Robi to, dzieląc podstawę jej obliczenia przez średnie dalsze trwanie życia ustalone dla wieku, który senior osiągnął w dniu, w którym złożył wniosek, według obowiązującej w tym dniu tablicy trwania życia.

Na podstawę obliczenia emerytury składają się składki na ubezpieczenie emerytalne, które zostały zapisane na indywidualnym koncie w ZUS, z uwzględnieniem ich waloryzacji, zwaloryzowany kapitał początkowy, środki zapisane na subkoncie w ZUS, z uwzględnieniem ich waloryzacji.

Czytaj też Mały biznes zamiast pracy na etacie. Tyle można zarobić bez rejestracji i składek ZUS w 2024

Wypłata gwarantowana z ZUS. Komu się należy?

Trzecia składowa obliczania podstawy emerytury to przedmiot wypłaty gwarantowanej, przy zastrzeżeniu, że prawo do jej otrzymania przysługuje w sytuacji gdy śmierć emeryta nastąpiła w ciągu trzech lat od pierwszej wypłaty – wyjaśnia infor.pl. Wedle przepisów wypłata gwarantowana to różnica między kwotą środków stanowiących podstawę obliczenia docelowej emerytury, zapisanych na subkoncie w ZUS, a iloczynem liczby pełnych miesięcy jakie upłynęły od początku miesiąca, w którym pierwszy raz wypłacono emeryturę, do końca miesiąca, w którym nastąpił zgon oraz trzydziestej siódmej części kwoty zapisanej na tym koncie – czytamy w infor.pl.

W uproszczeniu, od wartości subkonta z dnia ustalenia emerytury docelowej odejmuje się jedną trzydziestą siódmą tej kwoty za każdy z możliwych trzydziestu sześciu  miesięcy pobierania emerytury. Resztę stanowi wypłata gwarantowana.

Czytaj też Wielka tajemnica słynnej sądeckiej milionerki Instagrama wyszła na jaw? W internecie huczy od plotek [ZDJĘCIA] 

Trzeba złożyć specjalny wniosek o wypłatę pieniędzy

Zanim ZUS przekaże pieniądze  spadkobiercom potrąca jeszcze podatek. W przypadku, kiedy emeryt miał wspólnotę majątkową ze  współmałżonkiem, pieniądze należą się z automatu,  jednak, żeby je otrzymać, należy złożyć odpowiedni wniosek do ZUS. ([email protected]) fot.jm 







Dziękujemy za przesłanie błędu