Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
10/05/2024 - 04:50

Pracownik ciągle bierze zwolnienie lekarskie – czy firma może go zwolnić

Co do zasady w czasie zwolnienia od pracy z powodu choroby pracownik podlega ochronie przed zwolnieniem z pracy. Jednak jak od każdej zasady, prawo pracy przewiduje w takiej sytuacji wyjątki.

Na rynku pracy pojawiło się jakiś czas temu nowe zjawisko. Wiele osób zatrudnia się na umowę o pracę właściwie tylko po to, by mieć ubezpieczenia, głównie ubezpieczenie zdrowotne. Ich głównym źródłem zarobkowania są jednak zlecenia, wykonywane często w szarej strefie, w czasie przebywania na L4.

Ochrona pracownika na zwolnieniu lekarskim

ZUS walczy z takimi przypadkami poprzez zwiększanie kontroli ubezpieczonych przebywających na zwolnieniu lekarskim. A co może zrobić pracodawca?

Przede wszystkim limitowana jest możliwość przebywania na zwolnieniach lekarskich w ciągu roku kalendarzowego. Łącznie pracownik może na nim przebywać 182 dni, a limit ten odnawia się co roku.

Gdy limit zostanie przekroczony, pracownik w celu dalszego leczenia powinien przejść na rentę z ZUS, a stosunek pracy zostaje rozwiązany. Oczywiście po całkowitym wyleczeniu, na określonych w przepisach warunkach, pracownik może wrócić do pracy, ale na podstawie nowej umowy.

Pracodawca ma jednak możliwość zwolnienia często chorującego pracownika gdy absencje chorobowe są krótsze. Długość ochrony przed zwolnieniem osób przebywających na zwolnieniu lekarskim zależy bowiem także od stażu pracy.

Rozwiązanie umowy o pracę z osobą przebywającą ciągle na zwolnieniach

I tak pracodawca może rozwiązać z chorym pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia bez jego winy, jeżeli niezdolność do pracy z powodu choroby trwa dłużej niż trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy.

Natomiast gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej sześć miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową, z prawa do takiego zwolnienia pracodawca może skorzystać gdy okres choroby trwał dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące.

Jednakże i z tych uprawnień w stosunku do krótko zatrudnionych pracowników firma skorzystać nie może, jeśli zwolnienia lekarskie są związane z chorobą zakaźną. Dopiero gdy ona ustanie, a pracownik dalej przebywa la L4, pracodawca może z nim rozwiązać umowę o pracę bez obawy, że jej wypowiedzenie może być zakwestionowane w sądzie pracy.   [email protected]) fot. csamhaber/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu