Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
02/10/2023 - 08:20

Student szuka pracy. Internetowi oszuści poprzez atrakcyjne oferty wyłudzają nie tylko wrażliwe dane, ale i pieniądze

Z początkiem roku akademickiego zwiększa się popyt na dodatkową pracę ze strony studentów. Koszty utrzymania a i samej nauki są na tyle wysokie, że coraz trudniej jest zdobywać kompetencje zapewniające w przyszłości atrakcyjną pracę bez potrzeby dorabiania. Jak wykorzystują to oszuści?

Better Business Bureau (BBB) ostrzega studentów poszukujących pracy w niepełnym wymiarze godzin lub elastycznych godzin pracy przed oszustwami, które zagrażają ich tożsamości i finansom. Niektórzy z cyberprzestępców podają się za profesorów lub innych pracowników wydziału i wysyłają studentom fałszywe propozycje pracy.

Oszuści internetowi polują na polskich studentów

– Oszustwa związane z zatrudnieniem są niezwykle popularne także w Polsce. Na popularnych portalach z ofertami pracy i w social mediach wciąż możemy znaleźć oferty „atrakcyjnej pracy w domu, w której możemy zarobić duże pieniądze za godzinę pracy dziennie”. Najczęściej są to oszustwa. Rekruter z reguły po kilku wiadomościach prosi nas o wysłanie mu jakieś kwoty w celu potwierdzenia zainteresowania pracą lub zaprosi do nielegalnej piramidy finansowej” – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Agencja BBB twierdzi, że oszuści mogą podczas procesu „rekrutacji” proponować różne oferty pracy – atrakcyjne ze względu na elastyczny czas pracy i dobrze płatne – w tym opiekę nad zwierzętami, robienie zakupów, a nawet stanowiska asystentów badawczych.

To sprawia, że nie brakuje chętnych. Wysyłając CV udostępniają wrażliwe dane osobowe.

Często też wysyłają pieniądze, nawet drobne kwoty, jako opłatę za udostępnienie ofert.

Jak  uniknąć internetowych oszustw związanych z zatrudnieniem

Zespół Bitdefender przygotował krótki poradnik, dzięki któremu możesz zminimalizować ryzyko bycia ofiarą oszustwa związanego z zatrudnieniem.

Jak we wszystkich takich spamowych ofertach, pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest występowanie w  korespondencji dotyczącej niespodziewanych propozycji pracy literówek lub błędów gramatycznych. Podszywający się pod egencje zatrudnienia oszuści zazwyczaj oferują też pracę bez odpowiedniego procesu rekrutacji, lub rozmowy kwalifikacyjnej.

Dlatego eksperci od bezpieczeństwa cybernetycznego zalecają:

  • Nigdy nie podawaj poufnych informacji osobom oferującym Ci pracę, która jest zbyt atrakcyjna, aby mogła być prawdziwa.
  • Nigdy nie wysyłaj pieniędzy ani nieznajomym, którzy oferują Ci pracę. Żadna legalna firma, agencja rekrutacyjna ani agencja nie poprosi Cię o przesłanie kart podarunkowych lub przelewów pieniężnych.
  • Uważaj na tajemniczych klientów i oferty ponownej wysyłki paczek, są to bardzo prawdopodobne oszustwa.

Standardowymi posunięciami powinno być zbadanie stanowiska pracy lub firmy przed podjęciem pracy – co najmniej przez sprawdzenie jej wpisu w KRS i opinie w sieci.

I co oczywiste – korzystanie zawsze z oprogramowania antywirusowego z modułem antyphishingowym, który zablokuje wszelkie niebezpieczne linki, jakie wyśle podejrzany rekruter.

Wtedy ryzyko otrzymania fałszywej oferty pracy praktycznie nie zaistnieje, a tym samym również potrzeba opisanych wcześniej działań służących jej weryfikacji, by ustrzec się nie tylko przed utratą danych osobowych, ale i stratami finansowymi.   ([email protected]) fot. OrnaW /pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu