Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
17/07/2023 - 12:55

Susza 2023: będzie pomoc dla rolników. Jak oszacują szkody?

Koło 20 lipca powinna ponownie działać aplikacja, która umożliwia zgłoszenie i ułatwia oszacowanie szkody w gospodarstwie rolnym poniesionej wskutek suszy. Będzie ona działała na zasadach podobnych jak w roku ubiegłym.

Rolnik będzie musiał złożyć wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy, tak jak to ma miejsce od 2020 r., za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”. Aplikacja zostanie ponownie uruchomiona około 20 lipca br., poinformował dziennikarzy minister rolnictwa Robert Telus.

Susza 2023: największa od lat - w całej Polsce z wyjątkiem Podkarpacia

Od 1 maja do 30 czerwca 2023 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego była ujemna i wynosiła -142 mm, poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy.

To największa susza w tym okresie od kiedy prowadzone są notowania. W ocenie instytutu susza występuje w 15. województwach i tylko w woj. podkarpackim braki wody nie spełniają jeszcze kryteriów suszy. Najlepsza sytuacja w pierwszej połowie br. poza Podkarpaciem była w województwach: lubelskim, małopolskim i świętokrzyskim.

Aplikacja „Zgłoś szkodę rolniczą” znów zacznie działać

– Aplikacja jest obecnie poprawiana i ponownie ruszy około 20 lipca. Odpowiadając na pytania rolników, informuję, że nie przeszkadza, jeżeli zebrali już zboże. Jeżeli chodzi o aplikację, to można oszacować szkody również po zbiorach. Naszym celem jest wypracowanie takiej aplikacji, aby była ona funkcjonalna i pozwalała na obiektywne szacowanie strat – powiedział minister Robert Telus.

Jeżeli jednak poszkodowany w wyniku suszy rolnik chciałby, aby oszacowania szkód dokonała również komisja, wówczas powinien zgłosić to, tak jak w przypadku pozostałych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w terminie umożliwiającym ich oszacowanie.

– Jeżeli różnica między szacunkami aplikacji i komisji nie będzie większa niż 25proc., będziemy wypłacać wyższą kwotę odszkodowania – poinformował minister.

Przepisy prawa z zakresie powoływania komisji szacujących straty są obecnie na końcowym etapie procedowania.

Na podstawie wniosku rolnika i raportu oszacowania szkód sporządzonego przez komisję aplikacja „sporządzi” protokół lub kalkulację. Będzie ona podstawą do ubiegania się o pomoc z budżetu państwa.

Kto dostanie pomoc suszową

W Dzienniku Ustaw z dnia 14 lipca pod numerem 1350 ukazało rozpocządzenie Rady Ministrów się z dnia 13 lipca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zawiera ono ogólne zasady tegorocznej pomocy suszowej.

Zgodnie z nim termin składania wniosków oraz wysokość stawki pomocy minister właściwy do spraw rolnictwa ogłosi w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu, z tym że wysokość stawki powinna zostać ogłoszona najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem terminu składania wniosków o przyznanie pomocy.

Wysokość pomocy nie będzie mogła przekroczyć:

  • 80% kwoty obniżenia dochodu z produkcji rolnej;

  • 90% kwoty obniżenia dochodu z produkcji rolnej – dla gospodarstw rolnych położonych na obszarach z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami określonymi w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

Szczegóły znajdziesz w rozporządzeniu klikając w ten aktywny tekst-link.

([email protected]) fot. pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu