Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
17/04/2023 - 14:25

Teraz honorowi krwiodawcy mogą już liczyć w ciągu roku nawet na 12 dodatkowych dni wolnych. Jak to możliwe?

W czwartek 20 kwietnia wchodzą w życie przepisy ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, które nadają nowe uprawnienia osobom honorowo oddającym krew lub osocze – dwa dni wolne za każdy taki zabieg. Na co jeszcze mogą liczyć honorowi krwiodawcy po zmianie przepisów?

Do czasu pandemii COVID honorowi krwiodawcy po oddaniu krwi mieli prawo do jednego dodatkowego dnia wolnego –  zwolnienia od pracy i od wykonywania czynności służbowych, które gwarantuje odpowiedni odpoczynek i regenerację dla organizmu po oddaniu krwi. Specjalnym prawem na szczególny czas pandemii wolne zostało zwiększone do dwóch dni, rząd jednak postanowił, że taki przywilej powinien przysługiwać honorowym krwiodawcom na stałe.

Dwa dni dla honorowych dawców krwi i osocza już na stałe

Dwa dni wolnego będą się należały po każdym oddaniu krwi lub osocza co oznacza, że teoretycznie krwiodawcy mogą w ciągu roku uzyskać nawet 12 a kobiety 8 dni wolnego. Zgodnie bowiem z przepisami mężczyźni mogą bowiem oddać krew sześć, a kobiety cztery razy.

Z kolei osocze można oddawać co dwa tygodnie, z formalnego punktu widzenia jak wyliczają prawnicy można by zgromadzić 48 dni dodatkowego wolnego – po 2 dni za 24 takie zabiegi. Trudno jednak oczekiwać, by ktoś w praktyce aż tak ryzykował zdrowiem.

Z kolei kandydatowi na dawcę krwi ma przysługiwać, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia zwolnienie od pracy, zwolnienie od zajęć służbowych lub od obowiązkowych zajęć edukacyjnych w dniu, w którym oddaje krew, oraz w dniu następnym, a w przypadku dawców krwi pracujących lub odbywających służbę w systemie pracy zmianowej – zwolnienie obejmujące zmianę roboczą, nawet jeśli kończy się ona kolejnej doby.

Oddajesz krew, masz wolne i co jeszcze?

Co ważne, niezależnie od tych dodatkowych dni wolnego honorowi dawcy krwi i osocza otrzymają także inne przywileje, ale regulująca je ustawa o krwiodawstwie i krwiolecznictwie nie zakończyła jeszcze procesu legislacyjnego.

Poza zmianami wchodzącymi w życie już 20 kwietnia br. zawiera dotychczasowe regulacje dotyczące zwolnienia od pracy, zachowania prawa do wynagrodzenia lub uposażenia zgodnie z odrębnymi przepisami, zwrotu kosztów przejazdu do i z jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi a także rekompensaty energetycznej. 


Z kolei kandydatowi na dawcę krwi ma przysługiwać, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia zwolnienie od pracy, zwolnienie od zajęć służbowych lub od obowiązkowych zajęć edukacyjnych w dniu, w którym oddaje krew, oraz w dniu następnym, a w przypadku dawców krwi pracujących lub odbywających służbę w systemie pracy zmianowej – zwolnienie obejmujące zmianę roboczą, nawet jeśli kończy się ona kolejnej doby.  ([email protected]) fot.pixabay © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu