Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
23/07/2023 - 11:05

Teraz łatwiej uniknąć podatku od darowizny lub spadku. Są na to trzy sposoby

Od 1 lipca weszły w życie przepisy, które pozwalają przed fiskusem ochronić znacznie więcej majątku niż wcześniej, jeśli jest on przekazywany w drodze darowizny lub spadku. Warto o tym wiedzieć i korzystać.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zawiera bardzo dużo wyjątków i wskazuje wiele celów, o ile na które pieniądze drogą darowizny lub spadku zostaną zapisane, podatku od wzbogacenia płacić nie będzie trzeba.

Najbliższa rodzina - bez podatku bez ograniczeń kwotowych

Choć zazwyczaj specjalne tabele podatkowe określają kwoty graniczne, do których darowizna lub spadek są wolne od podatku, to w przypadku najbliższej rodziny takich granic nie ma, o ile tylko o takim wzbogaceniu powiadomi się fiskusa - jest na to pół roku, a w tym celu wypełnić trzeba formularz SD-Z2.

Warto przy tym wiedzieć, że ten przywilej nie dotyczy tylko najbliższej rodziny w potocznym rozumieniu tego słowa, ale dotyczy także relacji typu zięć-teść, teściowa czy synowa - teść, teściowa.

Powiadamiając urząd skarbowy można przekazać dowolną kwotę pieniędzy na konto bankowe, mieszkanie, samochód itp. i nie zapłacić przy tym ani złotówki podatku.

Spadki i darowizny: wyższe kwoty wolne od podatku

Generalnie I gruba podatkowa obejmuje małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia,  synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Druga grupa podatkowa obejmuje: zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.

Pozostałe osoby - a więc bardziej dalecy krewni, powinowaci i osoby trzecie tworzą trzecią grupę w podatku od spadków i darowizn.

Wstępni osoby fizycznej to osoby, od których się ona wywodzi. W przypadku braku zawężenia w konkretnym przepisie pojęcie obejmuje nie tylko rodziców i dziadków, ale również pradziadków, prapradziadków itp.

Zstępni to z kolei osoby, które należą do grona potomków danej osoby. Najczęściej występujący zstępni to dzieci, wnuki oraz prawnuki. W tym przypadku nie jest jednak konieczne występowanie więzów krwi. Zstępnymi osoby fizycznej będą również jej dzieci przysposobione (czyli adoptowane) oraz dzieci uznane za własne.

Od 1 lipca br. kwota wolna od podatku od spadków i darowizn wynosi:

  • w I grupie podatkowej  36 120 zł,
  • w II grupie podatkowej 27 090 zł
  • w III grupie podatkowej 5 7 33 zł.

Po przekroczeniu tych progów trzeba zapłacić podatek: 3 i 7 proc. w grupie I, 9 i 12 proc. w grupie drugiej oraz 12 i 20 proc. w grupie trzeciej.

Darowizna i spadek na określony cel

Ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje też wiele zwolnień, o ile darowana lub dziedziczona zapisem kwota została ukierunkowana. Dotyczy to np. darowizny lub odziedziczenia gospodarstwa rolnego czy przedsiębiorstwa. Trzeba przy tym jednak spełnić - na wstępie, ale zazwyczaj też przez określony czas - warunki uregulowane w przepisach.

Co ważne, lista tych zwolnień ciągle się zmienia - zwłaszcza przybywają nowe. Dla przykładu ostatnio w związku z nowym rządowym programem dofinansowania do zakupu pierwszego mieszkania - są to darowizny w formie wpłat na specjalne konto mieszkaniowe powiązane z Bezpiecznym Kredytem 2%.

Ogólna wskazówka może więc być jedna: nawet jeśli zasadniczo znamy przepisy o podatku od spadków i darowizn, w przypadku wzbogacenia się z jednego z tych tytułów warto jeszcze raz dokładnie zapoznać się z przepisami - można wówczas wiele zyskać, chroniąc przed podatkiem ale i... unikając kar za uchybienie obowiązkom podatkowym. ([email protected]) fot. pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu