Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 25 maja. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
11/10/2022 - 12:30

Węgiel grzeje Sądecczyznę. Pellet czy gaz mniej interesują mieszkańców

Nie pellet, nie gaz LPG, lecz węgiel wciąż święci triumfy w sądeckich domach. Mieszkańcy naszego regionu tłumnie składają wnioski o przyznanie im dodatku węglowego w wysokości 3 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o dopłaty na inne źródła ogrzewania, zainteresowanie nie jest aż tak wielkie.

To może Cię zainteresować: Mieszkańcy będą kupować węgiel od gmin? Ma być taniej, ale na pewno nie będzie łatwiej

Węgiel, pellet, drewno czy olej – czym ogrzewają w sądeckich gminach?

Łącki samorząd przygotował statystki dotyczące przyjmowania wniosków na dodatek węglowy i inne źródła ciepła. Do 4 października 2022 roku (tj. wtorek) mieszkańcy gminy złożyli aż 3 446 wniosków o dodatek węglowy.

Do 6 października 2022 roku pozytywnie rozpatrzono 2 288 wniosków o dopłatę do zakupu węgla. Łączne środki wypłacone przez gminę dla wnioskodawców to ponad 6 milionów złotych, a dokładnie 6 864 000 złotych. Każdy mieszkaniec otrzyma 3 tysiące złotych w ramach świadczenia.

Dlaczego te dwie liczby – liczba wniosków złożonych i pozytywnie rozpatrzonych – tak się różnią? Część wniosków jest jeszcze w trakcie rozpatrywania. Niektóre pozostawiono bez pozytywnej odpowiedzi ze względu na złożenie kilku wniosków na ten sam adres zamieszkania.

Jeśli chodzi o dodatek dla gospodarstw domowych na inne źródła ciepła, łąccy urzędnicy nie mieli aż tyle pracy. Do 4 października 2022 roku wpłynęło zaledwie 428 wniosków od mieszkańców. Z jakich dopłat chcą skorzystać mieszkańcy?

358 wniosków dotyczyło dopłaty do pelletu, 56 – drewna kawałkowego, 11 – oleju opałowego, a zaledwie 3 gazu LPG. W tym miejscu warto zaznaczyć, że dopłata na gaz dotyczy gazu skroplonego LGP, a nie gazu ziemnego.

Nie tylko w Łącku, największą popularnością wciąż cieszą się dopłaty do węgla. Na terenie gminy Łącko mieszka ponad 16,5 tysiąca mieszkańców (to statystyki przedstawione w raporcie o stanie gminy). Przypominamy, że w przypadku dodatku węglowego, jak i dodatku dla gospodarstw domowych obowiązuje zasada: jeden adres – jeden dodatek.

Czytaj również: Tak kombinują Polacy w sprawie dodatku węglowego. Wszystko, żeby dostać 3 tysiące złotych

Sądeczanie tłumnie ruszyli po dodatek węglowy

Podobnie sytuacja ma się w przypadku gminy Korzenna. Tutaj pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej do końca września przyjęli ponad 2 tysiące wniosków o dodatek węglowy. Kolejki w urzędzie były chwilami tak długie, że samorząd zdecydował o wydłużeniu pracy ośrodka.

Zainteresowanie dodatkiem dla gospodarstw domowych, czyli dopłat do pelletu, drewna kawałkowego, oleju opałowego i gazu LPG było o wiele niższe. W ciągu pierwszych pięciu dni od rozpoczęcia przyjmowania dokumentów, do urzędu wpłynęły 48 wnioski w tej sprawie.

Wysokość dodatku dla gospodarstw domowych jest uzależniona od rodzaju źródła ciepła i stosowanego opału. Przypominamy, że gospodarstwom korzystającym z kotła na pellet drzewny przysługuje 3 000 złotych. Gospodarstwa domowe, w których głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy dostaną 2 000 złotych.

O 1 000 złotych mogą się ubiegać osoby ogrzewające domy przy pomocy drewna kawałkowego. 500 złotych trafi do posiadaczy kotłów gazowych zasilanych skroplonym gazem LPG.

Zobacz również: Dodatek elektryczny: dla jednych 1000 dla innych 1500 złotych. Od kiedy można składać wnioski?

Warunkiem koniecznym do uzyskania świadczenia jest wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Na jego podstawie wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie (jeśli wszystkie informacje będą się zgadzać) lub odrzucony.

Przypominamy, że wnioski na dodatek węglowy i inne źródła ciepła przyjmowane są do 30 listopada 2022 roku. Po tej dacie dokumenty nie będą rozpatrywane. Więcej informacji można znaleźć tutaj:

([email protected], zdjęcie ilustracyjne Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu