Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 18 maja. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
09/10/2023 - 08:00

Wreszcie ruszyła po torach wielka sądecka kolejowa inwestycja za blisko 800 milionów [ZDJĘCIA]

Nareszcie! To co było do tej pory tylko w dokumentach, przeniosło się na tory. Budowa nowej linii kolejowej Podłęże-Piekiełko idzie do przodu. Ruszył pierwszy etap przedsięwzięcia czyli modernizacja linii Chabówka-Nowy Sącz. Najpierw wzdłuż remontowanej trasy zostały wycięte drzewa, teraz rozpoczęła się rozbiórka starego mostu na Dunajcu.

Nowe życie starej linii

Po  blisko dwudziestu latach wrócą na tory pociągi na linii kolejowej Chabówka-Nowy Sącz. Zmodernizowana trasa zyska drugie życie. Idą za tym wielkie pieniądze.  Za blisko 370 milionów złotych inwestycję na odcinku Chabówka – Rabka Zaryte realizuje firma Budimex. Przetarg na  drugi kontrakt ,wart ponad 780 milionów,  na odcinku bocznica Klęczany – Nowy Sącz, wygrało konsorcjum spółek Torpol oraz Intop.

Dlaczego akurat te odcinki są najpierw modernizowane? - W wielu lokalizacjach zmieniamy geometrię linii. Stacja  Limanowa będzie zbudowana cztery metry wyżej niż w tej chwili istniejąca – tłumaczył Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych. - Będzie zupełnie inny układ. Dlatego musimy iść od Chabówki i Nowego Sącza, żeby spotkać się na środku. Jest to zsynchronizowane od strony.

 Czytaj też Metamorfoza za wielkie miliony. Kolejowa rewolucja na dworcach w Dolinie Popradu [ZDJĘCIA]  

Szykują już plac budowy w Nowym Sączu

Żeby przygotować plac budowy, najpierw na skarpie wzdłuż torów zostały wycięte drzewa. We wrześniu  na odcinku Klęczany–Nowy Sącz ruszyła rozbiórka torów i obiektów inżynieryjnych. W to miejsce zostaną położone nowe szyny. Będzie nowa sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Przebudowa obejmuje stację Marcinkowice i przystanki Nowy Sącz Chełmiec oraz Nowy Sącz Miasto. Będą wyposażone w wyższe perony, przejścia podziemne i windy.

Wielkie zmiany szykują się w  samym Nowym Sączu, gdzie w miejsce, starej, wysłużonej konstrukcji na Dunajcu powstanie nowy most kolejowy, który pozwoli na rozwijanie pociągom większej prędkości. Na razie można go zobaczyć na wizualizacji.

Czytaj też Zamienili ruinę niedaleko Nowego Sącza w cudo dla turystów [ZDJĘCIA]

Znika stary kolejowy most na Dunajcu

Właśnie rozpoczęła się rozbiórka starej, kratownicowej przeprawy. dziewięcioprzęsłowy most kolejowy na Dunajcu został wybudowany w 1947 roku. Jego stalowy poprzednik - już nieistniejący - został wzniesiony w 1884 roku, kiedy była budowana Galicyjska Kolej Transwersalna. W 1945 roku został wysadzony przez wycofujące się z miasta wojska niemieckie. Na jego miejsce dwa lata później został postawiony ten obecny, potem wielokrotnie remontowany. Teraz jego żywot dobiegł końca.

Czytaj też Czytaj też Betonowy mur wyrósł na ulicy Paderewskiego. To ma być koniec trwającego dwa lata koszmaru [ZDJĘCIA]  

 

Planowana jest też budowa  wiaduktów przy ulicach Zielonej i Kolejowej. W sumie na  modernizowanej linii z Nowego Sącza do Chabówki o długości 75 kilometrów,  gdzie  regularne kusy pociągów zostały zawieszone  ponad 15 lat temu, będą dwa tunele o łącznej długości 5,8 km.

Zostanie też wybudowana estakada, która będzie mierzyć  blisko kilometr.  Na nowych torach pociągi rozwiną prędkość  do 120 km na godzinę.

Jakie inwestycje planowane są na drugim z odcinków? Na stacji Rabka Zaryte i na przystanku Rabka -Zdrój zostaną przebudowane perony, będzie  nowe przejście podziemne z windą – wyjaśnia prezes PKP PLK. -  Wyższy poziom bezpieczeństwa zapewni wymiana torów, nowe urządzenia sterowania, a także przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych.

Czytaj też Co to za betonowe łuki? Wielka budowla pnie się u nas do góry w centrum miasta [ZDJĘCIA]

Kiedy w godzinę dojedziemy do Krakowa

Trzeci  etap to budowa  nowej mierzącej 58 kilometrów linii  łączącej Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną. Ta z kolei inwestycja wymaga budowy nowych, zelektryfikowanych linii, osiem estakad o łącznej długości blisko 8 km, jedenaście tuneli, dwadzieścia mostów, siedemnaście  wiaduktów kolejowych, czternaście wiaduktów samochodowych i jedenaście  przejazdów kolejowo-drogowych.

Czytaj też Gigantyczne dźwigi, betonowe bloki. To u nas jest pierwsza taka inwestycja w kraju [ZDJĘCIA]  

Kiedy zacznie się budowa nowego odcinka trasy? Zakładamy, że to będzie w 2024 roku. Inwestycja potrwa  trzy, cztery lata – zapowiedział Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.

Kosz całości przedsięwzięcia to 7 mld złotych. Pierwszy pociąg pojedzie nową trasą w 2026 roku. Zakończenie inwestycji oznacza, że podróż na trasie Kraków – Zakopane, zajmie mniej niż dwie godziny. Z Nowego Sącza do Krakowa, dojedziemy w niecałą godzinę. ([email protected]) fot. jm, SK

Zobacz wszystkie wizualizacje Kliknij TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu