Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 maja. Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
17/01/2024 - 08:00

Promyczki Dobra wyśpiewały pierwsze miejsce na 30. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie

Dziecięcy zespół wokalny Promyczki Dobra z Nowego Sącza wyśpiewał pierwsze miejsce na 30. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie.

Dziecięcy zespół wokalny Promyczki Dobra (wcześniej Promyczki), powstał w 1991 roku w Nowym Sączu. Jego założycielem i kierownikiem jest ks.Andrzej Mulka.

W pierwszych latach działaności działał przy parafii św. Małgorzaty, w 1997 roku znalazł się w strukturach organizacyjnych Pałacu Młodzieży. Nowy rozdział w historii działalności zespołu otworzył się w 2003 roku, gdy nawiązał współpracę z muzykiem jazzowym, pianistą i kompozytorem, Joachimem Menclem. 

Promyczki Dobra koncertują w kraju i zagranicą, wystąpiły między innymi w Sali Kongresowej, sali W. Lutosławskiego przy TVP i na Zamku Królewskim. Wielokrotnie gościły na antenie Polskiego Radia, Radia Maryja i diecezjalnej rozgłośni RDN. Uczestniczył w programach TVP "Ziarno" i "Między Ziemią a Niebem". 
Zespół wystąpił w Watykanie przed Janem Pawłem II. Koncertował podczas 20. rocznicy pontyfikatu Papieża 16 października 1998 roku i z okazji imienin Ojca Świętego. Był też obecny podczas Jubileuszu Dzieci w 2000 roku. W 2016 roku żegnał Ojca Świętego Franciszka na lotnisku w Balicach. 

Na 30. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie zajął pierwsze miejsce. 

- Eliminacje rejonowe odbywały się w 37 ośrodkach w Polsce, Białorusi, Ukrainie, Litwie i Włoszech, w których uczestniczyło ponad 1200 solistów i zespołów, z których do finału awansowało 135 najlepszych.- mówi ks. Andrzej Mulka, kierownik i założyciel zespołu. 

- W festiwalu wzięło w nim udział blisko 13 tysięcy uczestników. Wykonali oni razem 325 kolęd, pastorałek i utworów świątecznych.

W jury zasiedli, śpiewak operowy, maestro Wiesław Ochman (przewodniczący), prof. dr hab. Katarzyna Sokołowska, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, dr hab. Teresa Krasowska, prof. Instytutu Muzyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i ks. dr hab. Paweł Sobierajski, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. 

Nagrodę główną G R A N D  P R I X otrzymała: Wojskowa Orkiestra Żytomierskiego Wojskowego Instytutu im. Sergija Korolowa z Ukrainy, W kategorii: dziecięce zespoły wokalne I miejsce – PROMYCZKI DOBRA z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu, II miejsce – MINI JEDYNECZKI z SP nr 1 w Kętrzynie, III miejsce – FARCIK ze Studia Piosenki i Tańca FART w Bielawie. (MK), Żródło i foto: Zespół Dziecięcy Promyczki Dobra. 







Dziękujemy za przesłanie błędu