Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 18 maja. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
28/08/2023 - 16:20

Dwa zakażenia legionellą w Nowym Sączu. Fontanny wciąż działają

W Małopolsce zostało już potwierdzonych sześć przypadków zakażenia legionellą. Spośród nich legionellozę lekarze potwierdzili u dwojga pacjentów z Nowego Sącza. Pozostali dwaj są z Krakowa, a jeden z Tarnowa - informuje Małopolski Urząd Wojewódzki, potwierdzając również zakażenie kobiety z domu spokojnej starości w Brzesku.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz szefowie służb medycznych i sanitarnych podczas konferencji w Krakowie

Do szpitala została zabrana kolejna podopieczna placówki, natomiast badania laboratoryjne nie potwierdziły u niej zakażenia Legionellą (podobnie u dwóch innych osób, które wcześniej trafiły do szpitala z tego domu spokojnej starości). 

Placówka, w której stwierdzono zakażenie, została objęta nadzorem sanitarno-epidemiologicznym. Zgodnie z zaleceniem wojewody Łukasza Kmity został też wzmożony nadzór medyczny. Zdezynfekowano instalację grzewczą, wyłączeno z użycia natryski, pobrane zostały także próbki wody do badań. wdrożono reżim sanitarny, do użytku wykorzystywana jest woda butelkowana, regularnie woda jest przegrzewana. Mieszkańcy są obserwowani, żaden nie wykazuje objawów chorobowych.

- Podopieczni, w przypadku pogorszenia stanu zdrowia, będą kierowany do szpitala. Jeśli będzie konieczność zastosowania złożonych procedur medycznych, będą kierowani do Szpitala Uniwersyteckiego, z którym jestem w kontakcie. Jak przekazał mi też dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego, placówka dysonuje dużą liczbą testów potrzebnych do weryfikacji zakażeń Legionellą. Zleciłem też badania gminnej sieci wodociągowej oraz wzmożenie nadzoru sanitarno-epidemiologicznego nad miejscami, w których przebywają osoby starsze, oraz nad podmiotami leczniczymi - mówi wojewoda Kmita.

Jak usłyszeliśmy w urzędzie miasta, władze Nowego Sącza trzymają rękę na pulsie.

- Stosujemy się do wszystkich zaleceń wydanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną – powiedział „Sądeczaninowi” Mariusz Smoleń, kierownik referatu komunikacji społecznej Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

Legionelloza jest chorobą układu oddechowego. Zakaźną, ale nie zaraźliwą. Legionellozę wywołują bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza. Najlepszym środowiskiem do rozwoju tej bakterii jest środowisko wodne albo wilgotne (zbiorniki z wodą stojącą, zawierającą osady, muł)

Dogodnym miejscem do rozwoju bakterii Legionella pneumophila są takie urządzenia jak nawilżacze, prysznice, wanny z hydromasażem, fontanny i spryskiwacze ogrodowe czy wreszcie systemy klimatyzacyjne.

- W 2022 roku zakażeń z wystąpieniem tzw. choroby legionistów było w Małopolsce również 5, zaś w całej Polsce 109 (nie licząc lżejszych przypadków z tzw. gorączką Pontiac) - poinformował wicedyrektor WSSE w Krakowie Maciej Klima.

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia

Czytaj dalej - TUTAJ









Dziękujemy za przesłanie błędu