Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
23/04/2023 - 13:35

Krynica - Zdrój: to urządzenie będzie pomocne lekarzom w przeprowadzaniu skomplikowanych zabiegów

Takie specjalistyczne urządzenie, pomagające lekarzom operować tarczycę posiada już sądecki szpital. Teraz będzie go posiadał i wykorzystywał również szpital w Krynicy-Zdroju.

Operacje tarczycy należą do bardzo precyzyjnych. Doskonale wiedzą to lekarze wykonujący zabiegi u pacjentów, cierpiących na choroby tego gruczołu.

Urządzenie, które będzie na wyposażeniu krynickiego szpitala jest, można powiedzieć, „okiem” chirurgów, operujących tarczycę. Operacje te należą do jednych z bardziej skomplikowanych.

O jaką aparaturę chodzi? O neuromonitoring. To wysokospecjalistyczne urządzenie posiada jeszcze niewiele szpitali w Polsce.

Po sądeckim także krynicki szpital chce dołączyć do placówek medycznych, które go posiadają.

Dzięki temu urządzeniu lekarze mogą podczas operacji tarczycy monitorować przebieg nerwu krtaniowego wstecznego.

Jest to niezwykle istotne, ponieważ uszkodzenie takiego nerwu powoduje bardzo przykre konsekwencje dla pacjenta. Z jednej strony uszkodzenie takiego nerwu może doprowadzić do częściowej utraty głosu przez pacjenta, ale też do uporczywej chrypki. Obustronne uszkodzenie tego nerwu może doprowadzić do bezgłosu, duszności, ale też może skazać pacjenta na noszenie rurki tracheotomijnej.

- Kupujemy takie specjalistyczne urządzenie – powiedział „Sądeczaninowi” Sławomir Kmak, dyrektor Szpitala im. dr. J. Dietla w Krynicy-Zdroju. – Neuromonitoring trafi do naszego szpitala dzięki dotacji, jaką uzyskaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Posiadając taki aparat będziemy od przyszłego miesiąca robić zabiegi z jego wykorzystaniem.

W szpitalu w Krynicy – Zdroju były do tej pory przeprowadzane operacje tarczycy, ale tych zabiegów nie było dużo.

- Teraz, mając takie urządzenie będzie ich zdecydowanie więcej – zapewnia dyrektor Sławomir Kmak.

[email protected], fot. IM.









Dziękujemy za przesłanie błędu