Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 maja. Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
01/05/2024 - 00:15

O zagrożeniach czekających na dzieci i młodzież we współczesnym świecie

Żyjemy w czasach, gdzie bezproblemowy dostęp do urządzeń elektronicznych i najnowszych technologii nie tylko działa na naszą korzyść, ale czasem rodzi wiele problemów. o Współczesnych zagrożeniach dla dzieci i nastolatków opowie Halina Czerwińska - Prezes Zespołu Pomocy Psychologiczno - Pedagogicznej i Fundacji OSTOJA.

Jakie zagrożenia związane z nowymi technologiami czyhają na dzieci? 
- Jest wiele zagrożeń które czyhają na dzieci i młodzież w tych czasach, ale najbardziej dotkliwa jest utrata zdrowia psychicznego. Wynika to nie tylko  z dużej ilości czasu korzystania z urządzeń elektronicznych , ale również z samotności, braku bliskiej ciepłej więzi z rodzicami, braku oparcia w przyjacielu godnym zaufania, bowiem coraz częściej dobry przyjaciel zdradza powierzone tajemnice lub zmienia sobie przyjaciela, kierując się tylko i wyłącznie własnymi korzyściami zewnętrznymi. Możemy też mówić o dużych zagrożeniach fizycznych czyli powolnej utracie wzroku, wadzie postawy, czy zespole cieśni nadgarstka. 

Co robić jako rodzic i wychowawca, by zminimalizować ryzyko uzależnienia od Internetu/telefonu/komputera przez dziecko czy nastolatka? 
- Zarówno rodzice jak i wychowawcy muszą poświęcać więcej czasu na rozmowę. Dawać dziecku uwagę - nie wypytywanie czy moralizowanie, ale rozmowę opartą na uważnym słuchaniu, bezinteresownym poświęceniu  czasu , empatycznym zainteresowaniu się światem dziecka czy nastolatka. Często rodzice mówią, że mają zbuntowane dzieci, ale gdy dopytuję więcej, okazuje się, że wymuszają pewne zachowania.

Niestety, nastolatek odbiera to jako atak i zaczyna się bronić. Trzeba jednak pamiętać, że w sytuacji kiedy dziecko faktycznie reprezentuje syndrom uzależnienia należy całkowicie oddzielić go od komórki zastosować tzw. detoks internetowy,  ponadto blokadę rodzicielska. Zawsze jednak uzasadniać dlaczego przybiera to formę nie negocjacji ale radykalnego działania.

Ponieważ jak z każdym uzależnieniem, bez całkowitego zlikwidowania bodźca wywołującego uzależnienie nie odetniemy się od toksycznego myślenia, zachowania i reagowania. Nade wszystko jednak w wychowaniu zdrowym , opartym na miłości  a nie na lęku będziemy odwoływać się do wcześniej wspólnie z  dzieckiem ustalonych zasad i będziemy zachęcać do współpracy. Warunkiem udanego życia są dobre relacje międzyludzkie, szczególnie pomiędzy dziećmi, a rodzicami. 

Jakie jeszcze zagrożenia czekają na nasze dzieci we współczesnym świecie? 
- Uzależnienie od środków psychoaktywnych, alkohol, nikotyna, narkotyki, przedwczesne kontakty seksualne, które ograniczają odpowiedzialność za drugą osobę, a skupiają się na doznaniach emocjonalnych, stąd później coraz większe rozczarowanie, samotność, kiedy nastolatka lub nastolatek zostaje porzucony. Inne zagrożenia to eksperymenty typu samookaleczenia, seksting internetowy, mnóstwo, ucieczek w zachowania wirtualne niszczące tożsamość i relacje.

Co z nastolatkami, którzy nie mają rodziców? Jak można im pomóc jako wychowawca, osoba z zewnątrz? 
- Rozmawiać, pomóc wydobyć pozytywny potencjał, uwierzyć w nastolatka, może zaopiekować się nim intelektualnie, duchowo czy też emocjonalnie. Rozmowa i wsparcie mogą wiele zdziałać. Im wcześniej - tym lepiej.  ([email protected]) Fot. Pixabay









Dziękujemy za przesłanie błędu