Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
22/01/2024 - 09:30

W Austrii brakuje pielęgniarek i pielęgniarzy. Ile można zarobić, opiekując się osobami starszymi?

Przez pół roku nie udało się znaleźć dwóch osób, by obsadzić etaty pielęgniarzy domowej opieki w austriackim mieście Bludenz przy granicy z Lichtensteinem. W efekcie trzeba było ograniczyć usługi dla podopiecznych, którzy teraz mogą brać prysznic tylko raz w tygodniu - donosi serwis orf.

Przy takich brakach w obsadzie personelu pielęgniarskiego w Vorarlbergu trzeba ograniczać świadczone usługi, bo na na wolne miejsa pracy w opiece nakładają się również dodatkowe przyczyny - zwolnienia lekarskie, urlopy macierzyńskie czy przejścia na emeryturę obecnego personelu. Dwa etaty w Bludenz są nieobsadzone już od pół roku - informuje orf.at.

Wszystko to sprawia, że ograniczono usługi pielęgniarskie. Świadczenia medyczne musiały zostać zachowane, by nie narażać zdrowia podopiecznych, ale z czegoś należało zrezygnować. - Pielęgniarki mogą pomóc swoim pacjentom wziąć prysznic tylko raz w tygodniu - mówi austriackiemu serwisowi przewodnicząca Stowarzyszenia Pielęgniarskiego Bludenz, Gerhild Feuerstein.

W całym kraju Vorarlberg jest aż 17 wakatów w służbach opieki. Brakuje chętnych. Ile można zarobić opiekując się osobami starszymi? Jedna z ofert w serwisie ogłoszeniowym zapewnia pielęgniarce lub pielęgniarzowi pracę umowę na czas nieokreślony ze stawką godzinową od 24 euro i ulgą wolną od podatku do 28 euro za dzień roboczy. Pracodawca zapewnia też wysokie dopłaty za pracę w soboty, niedziele, święta i w porze nocnej, pokrycie kosztów podróży i biletów a opcjonalnie samochód służbowy do użytku prywatnego i kartę paliwową.

Oferty pracy dla pielęgniarek zawierają nawet zniżkowe bilety kolejowe również do użytku prywatnego i bonusy świąteczne. Jedna z klinik, poza bogatym pakietem socjalnym, oferuje pielęgniarce miesięczne wynagrodzenie w wysokości niemal 3 tys. euro.

Warto pamiętać, że w Austrii obowiązuje tzw. Probezeit, czyli okres zatrudnienia "na próbę", mający pozwolić na lepsze poznanie się pracownika z pracodawcą. Czas ten zostaje zazwyczaj przedłużony o normalną umowę o pracę, jednak - jeśli któraś ze stron nie jest zadowolona ze współpracy -  taką wstępną umowę obie strony mogą rozwiązać bez uzasadnienia nawet ostatniego dnia. Można to kwestionować w sądzie, jeśli uznamy, że powodem rozwiązania umowy stały się np. względy prześladowania z określonej przyczyny.

Firma w okresie "Probezeit" musi wypłacać pracownikowi regularne wynagrodzenie. Okres próbny może trwać maksymalnie do miesiąca, ale może być krótszy, jeśli zostanie to określone w wyraźnej umowie lub układzie zbiorowym. Jest to popularne zwłaszcza w przypadku branży hotelarskiej i restauracyjnej, gdzie pracownicy fizyczni (Arbeiterinnen/Arbeiter) mają czternastodniowy okres próbny.  ([email protected]) Fot. Freepik, źródło: orf.at









Dziękujemy za przesłanie błędu