Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 18 maja. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
25/08/2023 - 19:20

Chata Natura w Muszynie, nazwa mówi sama za siebie. Popatrzcie!

W naszej podróży pod hasłem „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi” zabieramy Was do Muszyny, do Chaty Natury. I nie ulega najmniejszej wątpliwości, że już sama nazwa mówi wszystko o niezwykłym charakterze tego miejsca.

O licznych trasach rowerowych na terenie całej gminy Muszyna pisaliśmy już szczegółowo w publikacji Muszyna, gdzie turystyka rowerowa łączy się z agroturystyką! Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi

Teraz słów kilka o zabytkach i innych miejscach wartych odwiedzenia. Wyjątkową popularnością cieszą się od dłuższego czasu muszyńskie ogrody tematyczne na Zapopradziu. To fantastyczny teren z wydzielonymi strefami z nawiązaniami do historii okolicy czy antyku i położonymi najwyżej ogrodami sensorycznymi. Jest tu mini zoo z wolierami, w których żyją egzotyczne ptaki, aplakami, danielami i stawami pełnymi ryb. Na terenie ogrodów sensorycznych jest wieża widokowa i niesamowita panoramiczna kawiarnia z tarasem, z którego można podziwiać całą okolicę. Jest tu też siłownia pod chmurką. 

Wiejska idylla w otoczeniu gór: Gospodarstwo Agroturystyczne Aleksandry i Dariusza Błaszczyków

W piwnicach zrewitalizowanego ratusza mieszczącego w centrum Muszyny jest odtworzone więzienie, na które natrafili archeolodzy podczas badań w 2015 r. Jego częścią jest sala tortur z bogatą ekspozycją narzędzi kaźni. W ratuszu jest też Centrum Informacji Turystycznej, pijalnia wody mineralnej oraz stylowa kawiarenka.

Musicie też koniecznie odwiedzić Muzeum Regionalne „Państwa Muszyńskiego”. W salach dawnego, odrestaurowanego zajazdu zobaczyć można pamiątki po dawnych starostach, mieszczanach muszyńskich, Łemkach oraz Żydach zamieszkujących te okolice. Jest tu również sala poświęcona sztuce nieprofesjonalnej z pracami Nikifora na czele. 

Stodoły Slow w Polanach: magia na granicy Beskidu Sądeckiego i Niskiego, w której się zakochasz

Zakończyły się też prace przy odbudowie muszyńskiego zamku. Zamek znajduje się na stromym wzgórzu pasma Koziejówki. Wybudowany został ok. 1390 r. na niższym ze szczytów pasma (527 m n.p.m.) strzegł granicy i szlaków handlowych. Pełnił również funkcję komory celnej. Twierdza była rezydencją biskupów krakowskich do 1474 r. Wówczas niemal całkowicie została zniszczona podczas najazdu króla węgierskiego Macieja Korwina. Zamek został odbudowany w stylu renesansowym przez Węgrów. Od tego momentu pełnił wyłącznie funkcję strażniczą. Od połowy XVII wieku budowla popadała w ruinę, teraz wraca do świetności a panoramy, które stąd można podziwiać są niezrównane.

Pod zamkiem wzdłuż potoku i ulicy Zazamcze jest kolejny teren rekreacyjny z altanami, ławkami, placami zabaw dla młodszych i starszych i siłownią pod chmurką. Jest gdzie usiąść, jest gdzie rozłożyć koc i śmiało można też szukać ochłody w samych wodach potoku. 

Apartamenty Nad Potokiem w Tyliczu: idealna propozycja dla rodzin na granicy Beskidu Sądeckiego i Niskiego

Muszyna to również zagłębie wód mineralnych, której ujęcia, ogólnodostępne, są w kilku miejscach. W 1929 roku wykonano pierwszy odwiert „Antoni” o głębokości 110 metrów, co przyczyniło się do rozwoju uzdrowiska. Rok później Muszynę włączono do Związku Uzdrowisk Polskich, a w 1934 miejscowość odzyskała prawa miejskie, a także uruchomiono ponownie łazienki mineralne. Pojawili się liczni kuracjusze.

Odwiert „Anna” wykonany w 1958 roku, znajduje się przy ulicy Jasnej u stóp ruin zamku. Obok przebiega trasa rowerowa Szlakiem Wód Mineralnych. Woda ze źródełka „Anna” jest jedną z najsmaczniejszych wód mineralnych w okolicy. Posiada właściwości przeciwzapalne oraz antyalergiczne. Pozytywnie wpływa również na układ wydalniczy i pokarmowy. Wodę z ujęcia można czerpać bez ograniczeń przez cały rok. 

Hubertówka pod Jaworzem: nasyć się Beskidem Wyspowym!

Źródełko wody mineralnej bije też w pijalni „Milusia", do którego łatwo trafić z muszyńskiego rynku. Ujęcie wykonano w 1935 roku, na zlecenie inż. Józefa Krówczyńskiego, który wybudował w sąsiedztwie łazienki mineralne. Odwiert ma głębokość 170 metrów a woda ma wyjątkowo orzeźwiający, musujący wręcz smak.

Od pijalni Milusia, kierując się prosto ulicą Piłsudskiego, a następnie most na Popradzie dojdziecie do wód mineralnych w Pijalni Antoni.

Nową atrakcją jest wieża widokowa na Malniku, która stoi w lesie, niedaleko od przekaźnika, w pobliżu szlaków turystycznych. Ma 40 metry wysokości i stalowo-drewnianą, zadaszoną konstrukcję, z której widać między innymi Tatry Wysokie, Tatry Bielskie, Eljaszówkę, Radziejową, Wysoką i Pustej Wielkiej. 

Domki przy stawach w Starym Sączu: z roweru prosto na kąpielisko. To jest to!

Muszyna ma też otwarte baseny na wspomnianym już Zapopradziu, ale miejsc, gdzie można w okolicy popływać jest znacznie więcej. Najróżniejsze baseny z bardzo bogatą ofertą spa i wellnes są też w wielu ośrodkach działających na terenie uzdrowiska.

Teraz słów kilka o dodatkowych atrakcjach. W pobliskim Szczawniku jest kolejne źródło ujęte w Małopolskim Szlaku Wód Mineralnych czyli  Zdrój „Za Cerkwią”. To woda zawierająca bardzo wysokie stężenie - sięgające aż 2642 mg/decymetr sześcienny - składników stałych. Możecie ją tankować bez ograniczeń.

Z wyjątkowo ciekawych atrakcji przyrodniczych polecamy też mofety. Najszybciej dojedziemy do nich z Muszyny kierując się na Złockie. Po przejechaniu około 1 km skrzyżowanie z drogowskazem „ Do Mofety”- skręcamy w prawo i zaczynamy powoli wspinać się pod górkę dojeżdżając do Mofety imienia Profesora Henryka Świdzińskiego, która jest chłodnym wyziewem  wulkanicznym, z wydobywającym się dwutlenkiem węgla,  który powoduje tym samym powstawanie bąbelków. Mofeta ta znajduje się przy drodze, na granicy miejscowości Jastrzębik i Złockie w gminie Muszyna.

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: piękny Beskid Wyspowy i fantastyczny klimat "Pod Sośliną" w Męcinie

Obejrzyjcie też Cerkiew św. Jakuba w Powroźniku, która wybudowana została w tym miejscu przez Łemków w 1813 roku a w 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i Cerkiew pw. św. Demetriusza z 1841 r. w Szczawniku.

Widzicie? Już mamy wyjątkową listę propozycji, a wierzcie nam jest ich jeszcze o wiele więcej. Wystarczy rzut oka w kierunku pobliskiej Krynicy-Zdroju czy w drogą stronę, w kierunku Piwnicznej-Zdroju.

Teraz zaprezentujmy Chatę Natura. To dom o powierzchni 100 metrów kwadratowych wynajmowanych na wyłączność położony w takim miejscu, że z okien i tarasu można podziwiać panoramę całej Muszyny i pobliskie góry. Dom ma trzy sypialnie, w dwóch są podwójne łóżka a w kolejnej podwójne plus jedna jedynka. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: JordaNova, dla rowerzystów strategiczny punkt wypadowy

Jest też salon, aneks kuchenny ze standardowym wyposażeniem, a także dwie łazienki z prysznicem i wanną. Obiekt jest klimatyzowany. Wyposażenie obejmuje też telewizor z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych. Jest również wi-fi no i parking.

Na ogrodzonym terenie wokół chaty jest plac zabaw dla dzieci, grill, widokowe miejsce na ognisko, balia z jacuzzi, z której wszyscy podziwiają fantastyczne zachody słońca. Ważne! Do dyspozycji gości jest 10 rowerów oraz fotelik dla dziecka. Możecie też tu zabrać swoje psy.  

Jako ciekawostkę dodajmy, że wszystkie meble, ramy do łóżek, balia z jacuzzi wykonane są przez gospodarza obiektu co gwarantuje wręcz niepowtarzalny klimat wnętrz. Z kolei gospodyni to sportowiec z krwi i kości. Uprawiała saneczkarstwo na torze lodowym i kolarstwo górskie – turystyka rowerowa nie ma dla niej tajemnic dzięki czemu będziecie mieli wszystkie niezbędne informacje na temat okolicznych tras. Dodatkowo gospodarze zabierają swoich gości na wycieczki w okolicę, w tym za zachody i wschody słońca. Nic dodać, nic ująć – rezerwujcie miejsca!

DANE KONTAKTOWE:

Chata Natura

ul. Grunwaldzka 174, 33-370 Muszyna

tel. +48 500 411  654

e-mail: [email protected]

www.chatanatura.pl

REGULAMIN PROJEKTU „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi” do pobrania TUTAJ.

Zadanie "Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi" współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministra Sportu i Turystyki







Dziękujemy za przesłanie błędu