Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
18/03/2024 - 16:35

Diabelska kometa zmierza w kierunku Ziemi. Brzmi przerażająco?

Fanów kosmosu czeka nie lada widowisko. W nadchodzących tygodniach nad horyzontem przejdzie Rzadka kometa Ponsa-Brooksa nazywana kometą rogatego diabła. Skąd ta demoniczna nazwa?

Diabelska kometa. Dlaczego to brzmi tak złowróżbnie? W zeszłym roku w lipcu, z powodu nieoczekiwanego wybuchu, kometa stała się około  sto razy jaśniejsza, a chmura pyłu i gazu otaczająca jej jądro rozszerzyła się i zaczęła przypominać kształt podkowy - wyjaśnia  portal sundries.pl, który powołuje się  na serwis. space.com. To właśnie z tego powodu zyskała takie miano.

Czytaj też Groza! Wirus zapalenia wątroby w produkcie z Biedronki. Jedliście to?

Wypatrzyli ją dwaj badacze

Po raz pierwszy została odkryta przez astronoma Jeana-Louisa Ponce’a  w 1812 roku. Początkowo opisał ją jako bezkształtny obiekt bez widocznego ogona. Jednak w ciągu następnego miesiąca kometa stała się tak jasna, że można ją było zobaczyć na nocnym niebie gołym okiem. Dalsze obliczenia wykazały, że kometa potrzebowałaby około 65-75 lat, aby przelecieć wokół Słońca – czytamy w raporcie space.com.

Kometę ponownie zobaczył w 1883 roku amerykański obserwator komet brytyjskiego pochodzenia William Brooks, stąd nosi ona nazwiska obu badaczy.

Jakie są przyczyny rozbłysków jasności komety?  Niektórzy astronomowie sugerują, że diabelska kometa  należy do rzadkiej grupy komet z aktywnością wulkaniczną na powierzchni.

Czytaj też Czterdziestoletnia kobieta przepadła jak kamień w wodę. Ta historia znalazła finał

Kiedy zobaczymy kosmiczny spektakl?

Mieszkańcy półkuli północnej będą mogli obserwować kometę do 21 kwietnia, kiedy znajdzie się ona jak najbliżej Słońca. Następnie obiekt spadnie poniżej horyzontu i stanie się widoczny dla osób na półkuli południowej. Najlepiej jest obserwować kometę przy dobrej pogodzie ze wsi, z dala od miejskich świateł – informuje starwalk.space. ([email protected]) fot. pixaby







Dziękujemy za przesłanie błędu