Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 18 maja. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
04/05/2024 - 09:45

Eta Akwarydy - rój meteorów da nam majowe noce spadających gwiazd

Coroczny roj meteorów Eta Akwarydów (ich nazwa pochodzi od gwiazdozbioru Wodnika) osiąga największe natężenie na początku maja, a jeśli niebo jest czyste, możemy zaobserwować niedługo nawet dziesiątki przelatujących meteorów na godzinę.

Eta Akwarydy możemy obserwować do końca maja, a szczyt ich aktywności przypada właśnie pomiędzy 5  a 6 maja. Co prawda, dzięki temu, że deszcz meteorytów wydaje się "wychodzić" z konstelacji Wodnika, wymarzone warunki do obserwacji Eta Akwarydów mają mieszkańcy półkuli południowej, ale w tym roku, dzięki zmniejszonej widoczności Księżyca, i u nas będą lepsze warunki do obserwacji.

Dlaczego "Eta Akwarydy"?

Jedna z najjaśniejszych gwiazd w konstelacji Wodnika to właśnie Eta Aquarii - wra zz trzema innymi gwiazdami tworzy górną część „dzbana z wodą”. Od tej gwiazdy i tej konstelacji wzięła się nazwa roju: Eta Akwarydy.

Eta Akwarydy będą się pojawiać aż do świtu, najlepiej widzoczne tuż nad linią horyzontu. Meteory pochodzą z cząstek pozostałych po kometach i kawałków uszkodzonych asteroid. Kiedy komety okrążają Słońce, pozostawiają za sobą zakurzony ślad. Każdego roku Ziemia przechodzi przez te ślady gruzu, co pozwala meteorom zderzać się z naszą atmosferą, gdzie rozpadają się, tworząc ogniste i kolorowe smugi na niebie.

Skąd się bierze rój meteorytów

Kawałki śmieci kosmicznych, które wchodzą w interakcję z naszą atmosferą, tworząc Eta Akwarydy, pochodzą z komety Halleya. Za każdym razem, gdy kometa Halley powraca do układu słonecznego, jej jądro wyrzuca w przestrzeń warstwę lodu i skał. Ziarna pyłu ostatecznie stają się Eta Akwarydami w maju i Orionidami w październiku, jeśli zderzą się z ziemską atmosferą.

Kometa Halleya potrzebuje około 76 lat, aby okrążyć Słońce raz. Ostatni raz kometa Halleya była widziana przez przypadkowych obserwatorów w 1986 roku. Kometa Halleya wejdzie ponownie do wnętrza Układu Słonecznego dopiero w 2061 roku.

Kometa Halleya została odkryta w 1705 roku przez Edmunda Halleya. Przewidział orbitę komety na podstawie wcześniejszych obserwacji komet, sugerując, że w rzeczywistości wszystkie te obserwacje dotyczyły tej samej komety. Halley jest prawdopodobnie najsłynniejszą kometą. Widziano go od tysiącleci. Kometę tę widnieją nawet na gobelinie z Bayeux, będącym kroniką bitwy pod Hastings z roku 1066.

Deszcz meteorów widoczny jest najlepiej przed świtem. Jak gołym okiem obserwować Eta Akwarydy? Najlepiej znaleźć nocą miejsce z dala od miejskich świateł, skierować wzrok na wschód i dać najpierw oczom około pół godziny na przystosowanie się do dostrzegania w ciemności. źródło, fot.: NASA, (opr. [email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu