Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
10/06/2022 - 14:45

Takie miasto pod Nowym Sączem. Walą tu tłumy z całej Polski [ZDJĘCIA]

Maleńkie miasteczko u stóp gór. Jak miniatura ze średniowiecznego manuskryptu. Z wiekowym klasztorem klarysek, zabytkowym układem przestrzennym i malowniczym rynkiem. Pomnik Historii. Takim niezwyczajnym miejscem jest Stary Sącz, który króluje w czerwcu w kalendarzu Sądeczanina” na 2022 roku.

Natura też hojnie obdarzyła  to miejsce - dwie dzikie górskie rzeki Poprad i Dunajec i kipiące wszystkimi odcieniami zieleni lasy Beskidu Sądeckiego. Na szczęście nikt nie chce zamknąć Starego Sącza w muzealnej gablocie.

Lokalnym władzom marzy się, by kulturowe i przyrodnicze atuty zamienić na większą liczbę turystów. Na razie Stary Sącz przegrywa z Krynicą, czy Muszyną, ale to on, pamiętający tatarskie najazdy, jest bramą Beskidu na starym węgierskim szlaku. Co dziś nowego przyciąga do Starego Sącza i okolicy? Niebanalna architektura.

Począwszy od roku 2014 kiedy na wzgórzu nad Doliną Popradu (Wola Krogulecka) powstała platforma widokowa w kształcie ślimaka, Gmina Stary Sącz inwestuje w coraz to ciekawsze konstrukcje.

Czytaj też Najpiękniejsze sądeckie dziewczyny. Te ślicznotki podbiją Instagram [ZDJĘCIA]  

Drugi projekt był jeszcze odważniejszy. W widłach Dunajca i Popradu, w miejscu dawnej żwirowni powstały obserwacyjne ścieżki o długości około 400 m. Pomosty meandrują pomiędzy mokradłami, a przyrodnicze obserwacje można prowadzić samemu nie będąc widzianym z dwóch oryginalnych czatowni. 

Czytaj też Ma tylko jedenaście lat. Emilia z Sącza zawojowała Amerykę [ZDJĘCIA] 

To znakomite miejsce dla całych rodzin, swobodnie można tam poruszać się z wózkiem i małymi dziećmi. Enklawa przyrodnicza Bobrowisko, bo tak nazwano to miejsce, doczekała się w 2018 r. I nagrody w architektonicznym konkursie Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza( kategoria: przestrzeń publiczna). Jurorzy docenili zaskakującą bryłę, ciekawe rozwiązania, praktyczne zastosowanie i szacunek do otaczającej przyrody. Bobrowisko zdobyło też wyróżnienie internautów w Konkursie Architektonicznym tygodnika Polityka, a w 2021 było nominowane do prestiżowej Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award.

Starosądecką trójcę uzupełniło pod koniec ubiegłego roku - leśne molo. Znów osadzono projekt w pięknym lesie starosądeckiej Miejskiej Góry. Nie ma on jednak dużo wspólnego z popularnymi ścieżkami w koronach drzew. Nie dominuje w krajobrazie.

Spacerowy trakt biegnie pomiędzy drzewami na pewnej wysokości, by zakończyć się spektakularnym widokiem (18 m nad powierzchnią gruntu) na Stary Sącz, Kotlinę Sądecką i góry zamykające ją od wschodu i północy. Razem z leśnym molo powstała ścieżka edukacyjna - cykl rozwojowy kumaka górskiego - poprowadzona w formie intrygujących sferycznych konstrukcji.

Autorami tych wszystkich projektów jest pracownia 55architekci z Limanowej, a inwestorem lokalny samorząd. Nawiasem mówiąc oryginalność platformy widokowej w Woli Kroguleckiej również dostrzegli jurorzy konkursu im. Stanisława Witkiewicza i wyróżnili projekt w 2016 roku.

Czytaj też Zbijają na tym prawdziwą fortunę. Zyski liczą w miliardach 

Starosądecka architektoniczna rewolucja nie dotyczy tylko projektów osadzonych w naturze. Na początku marca tego roku strzeliły szampany z powodu kolejnej inwestycji. Tym razem w sercu miasta. Po trzech latach pracy gmina oddała do użytku nową siedzibę centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari. Nie tylko gruntownie przebudowano starą rynkową kamienicę, ale rozbudowano o zupełnie nowe skrzydło sięgające dwie kondygnacje pod ziemię.

Z rynku jaki znamy z pocztówek, z charakterystycznym budynkiem muzeum z XVIII widok wcale się nie zmienił. Bo i zmienić się nie mógł. Natomiast z tyłu powstała zupełnie nowa przestrzeń miejska, wykorzystywana choćby do mini koncertów i pokazów filmowych.

Czytaj też Bryła o półkolistym kształcie. Co to za budowla wyrosła pod Sączem? [ZDJĘCIA]

Katalog atrakcji tego ciekawego architektonicznego szlaku zamykają siedziby bibliotek publicznych. Tutaj znów jurorzy konkursu im. Stanisława Witkiewicza docenili staranie Starego Sącza o zachowanie unikalnego dziedzictwa – trzecie miejsce w kategorii architektury użyteczności publicznej zdobył odnowiony budynek Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu.

Ekspertów zachwyciła „wrażliwość w podejściu do zabytkowego publicznego budynku oraz rozwinięci nowoczesnej formy w kształcie, który tworzy nową jakość.  Warto zajrzeć również do Przysietnicy. Nie można nie zauważyć oryginalnej bryły biblioteki. Zapraszamy na szlak nowej architektury. Rafał Kamieński, fot. Konrad Rogoziński

Odjechane miejsce pod Nowym Sączem. Walą tutaj tłumy z całej Polski




Taki jest Stary Sącz i okolice






Dziękujemy za przesłanie błędu