Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 maja. Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
09/02/2013 - 15:04

Wybierz swoją książkę i autora - „Rocznik Sądecki”

Trwa Konkurs o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora na "Książkę o Sądecczyźnie" i "Sądeckiego Autora" ogłoszony przez Fundację Sądecką. W kolejnych odcinkach prezentujemy autorów i ich dzieła zgłoszone do konkursu.
„Rocznik Sądecki ” - wydawnictwo regionalne w Nowym Sączu ukazujące się od 1939 roku. Łącznie, do 2012 r., wydano 40 tomów, w których pomieszczono tysiące artykułów i rozpraw naukowych, materiałów źródłowych i recenzji, fotografii i kronikarskich zestawień, w większości o charakterze nowatorskim i pionierskim.
Założycielem i pomysłodawcą nazwy „Rocznika Sądeckiego” był dr Tadeusz Mączyński (1898-1955), nauczyciel gimnazjalny w Nowym Sączu. Motto wydawnictwa ułożył Eugeniusz Pawłowski: „Wielkiej, mocarstwowej Polsce ku chwale, dla upamiętnienia powrotu do Macierzy Śląska Zaolziańskiego, części Czadeckiego, Orawy i sąsiedniej Ziemi Spiskiej, nauce polskiej na pożytek, Ziemi Sądeckiej na sławę i rozszerzanie jej bogatej kultury ten Rocznik poświęca Redakcja”.
W składzie pierwszego komitet redakcyjnego, który ukonstytuował się 9 września 1938 r. zasiadali: dr Tadeusz Mączyński (red. nacz.), ks. prałat Jędrzej Cierniak, Kazimierz Golachowski, Jan Krupa, Laura Markowska, Eugeniusz Pawłowski, Tadeusz Słowikowski, Walenty Cyło, Jan Markiewicz, Zofia Oleksówna, Romuald Reguła, Józef Stanuch, Józef Wojtyga.
Pierwszy po wojnie - Rocznik nr II - ukazał się w 1949 r. Roczniki nr III i IV przygotował Kazimierz Golachowski podejmując się kontynuacji wydawnictwa w 1957 r. Edycją następnych tomów zajmowali się znani sądeccy badacze i regionaliści: Marian Nowak, Edward Smajdor, Henryk Stamirski, Ryszard Wolny, Kazimierz Zając i inni. Od 1992 r. zespołem redakcyjnym, złożonym w większości z naukowców z Krakowa, kieruje prof. Feliks Kiryk. Sekretarzem redakcji w latach 1992-2006 był Mieczysław Smoleń, a od 2007 r. tę funkcję pełni Leszek Migrała, historyk, autor wielu publikacji z dziejów Nowego Sącza i Sądecczyzny.
Wydawcą „Rocznika Sądeckiego” jest prezydent miasta Nowego Sącza. Od kilku lat corocznej edycji towarzyszy tzw. Biblioteka „Rocznika Sądeckiego” – cykl wydawnictw-sandecjanów.
Komitet Redakcyjny tworzą prof. Feliks Kiryk (przewodniczący), prof. Tadeusz Aleksander, Tadeusz Duda, prof. Julian Dybiec, prof. Bolesław Faron, dr Józef Hampel, prof. Bogusław Kołcz, dr Maria Kruczek, prof. Jan Lach, prof. Franciszek Leśniak, Jerzy Leśniak, Leszek Migrała (sekretarz), Antoni Szczepanek, prof. Michał Śliwa, dr Sławomir J. Tabkowski, dr Jan Wnęk, Michał Zacłona, Leszek Zakrzewski.

                                                                                                         ***
Feliks Kiryk (ur. w 1933 r. w Bukowsku k. Sanoka na Podkarpaciu) – profesor, historyk-mediewista, publicysta; absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej (1956 r.), Rektor Akademii Pedagogicznej w Krakowie w latach 1993–1999. Zasłużył się dla podniesienia kierowanej przez siebie uczelni (WSP w Krakowie) do rangi pierwszej w kraju Akademii Pedagogicznej.
Autor ponad 350 prac naukowych, dotyczących głównie polskiego średniowiecza. Redaktor 3-tomowej monografii „Dzieje miasta Nowego Sącza”, wydanej z okazji 700-lecia miasta. Doktor honoris causa kilku uczelni, m.in.: Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu we Lwowie, honorowy profesor Uniwersytetu w Kamieńcu Podolskim. Honorowy Obywatel Sandomierza, Mielca i Bukowska.
Współzałożyciel i wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego. Od dwudziestu jeden lat, czyli od 1992 r. nieprzerwanie przewodniczy Komitetowi Redakcyjnemu „Rocznika Sądeckiego”.
Prof. Feliks Kiryk od 1978 r. należał do Rady Naukowej Stacji PTH w Nowym Sączu, w 1982 r. wszedł w skład Komitetu Redakcyjnego „Rocznika Sądeckiego”, by od wydania XX tomu w 1992 r. kierować pracami tegoż Komitetu.
„Rocznik Sądecki” , „Dzieje Nowego Sącza” i prof. Feliks Kiryk zgłoszono do konkursu o nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w obu kategoriach: „Książka o Sądecczyźnie” i „Sądecki Autor”.

Tu głosuj: FORMULARZ

(HSZ), fot. archiwum










Dziękujemy za przesłanie błędu