Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 25 maja. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
22/06/2023 - 15:15

Co z budową bazy wojskowej w Wojnarowej? W Limanowej podpisali już umowę

Minęły już cztery lata, jak zapadła rządowa decyzja - na Sądecczyznę miało wrócić wojsko, które będzie odwoływało się do tradycji podhalańczyków. Jednostka miała powstać w Wojnarowej. Ministerstwo Obrony Narodowej kupiło już nawet kilkadziesiąt hektarów ziemi od gminy. I co? I dalej nic nie wiadomo. Czy wojskowi i urzędnicy, podlegli ministrowi obrony, nie przejmują się zbytnio jego przyrzeczeniem?

W niedzielę (18 czerwca) w Limanowej uroczyście została podpisana umowa oraz akt erekcyjny na budowę kompleksu wojskowego w tym mieście dla potrzeb pododdziałów 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. "Niedźwiadek". Koszary przeznaczone będą dla ponad 400 żołnierzy, w tym dla 390 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i 50 zawodowych.

Zobacz też Co z tą budową wojskowej bazy pod Nowym Sączem? Kupili grunt i zapadła cisza [WIDEO]

Kompleks wojskowy obejmie m.in.: budynek koszarowo-biurowy o powierzchni 8600 metrów kwadratowych, garaż dla pojazdów wojskowych (1700 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej) oraz pełną infrastrukturę. Całość zlokalizowana będzie na powierzchni ok. 12 ha. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2024 roku.

Wojsko odwołujące się do tradycji podhalańczyków miało wrócić również na Sądecczyznę. Właśnie takie deklaracje cztery lata temu złożyli przedstawiciele rządu – wicepremier Beata Szydło i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W grudniu 2021 roku wojsko nabyło 30 hektarową działkę w Wojnarowej, stanowiącą własność gminy Korzenna. Wówczas wszyscy byli pewni, że jesteśmy na wyciagnięcie ręki od tej wielkiej, historycznej inwestycji. Czy tak rzeczywiście jest? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Ministerstwa Obrony Narodowej.

Zobacz też Co z powrotem jednostki wojskowej na Sądecczyznę? Poseł Jan Duda uspokaja

W odpowiedzi usłyszeliśmy, że w ubiegłym roku opracowano kilka wariantów zabudowy kompleksu wojskowego (tzw. koncepcja architektoniczno-urbanistyczna). Natomiast w tym roku przejmowane są w użytkowanie resortu obrony narodowej tereny leśne przyległe do zakupionej działki, celem tworzenia kompleksu wojskowego z możliwością prowadzenia szkolenia w jego obrębie.

- Kontynuowane są prace koncepcyjne, mające na celu optymalizację wykorzystania nieruchomości dla potrzeb wojska. Po ich zakończeniu planuje się w bieżącym roku przystąpienie do wyboru projektanta dokumentacji technicznej (po wyborze ostatecznego wariantu), na bazie której w kolejnych etapach realizowane będą roboty budowlane – informuje biura prasowe Ministerstwa Obrony Narodowej.  

Kontynuowane są również robocze ustalenia ze stroną samorządową związane z modernizacją infrastruktury drogowo-mostowej w rejonie przyszłej inwestycji. Wyżej wymienione nieruchomości planuje się przeznaczyć na potrzeby pododdziałów 18. Dywizji Zmechanizowanej oraz 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej – dodają pracownicy ministerstwa. ([email protected] Fot. Leszek Chemperek/MON)







Dziękujemy za przesłanie błędu