Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 maja. Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
09/11/2023 - 16:15

Jerzy Giza nie mógł powstrzymać wzruszenia. Co tak poruszyło znanego historyka [WIDEO]

To był godzinny, poruszający spektakl o ponad dwóch wiekach historii szkoły i losach jej patrona generała Józefa Gizy. W ten sposób uczniowie szkoły podstawowej w Wielogłowach uczcili dwieście dziesięć lat jej istnienia i trzydziestą rocznicę nadania jej imienia generała Józefa Gizy. Wnuk generała, Jerzy Giza, widowiskiem był bardzo poruszony.

Podczas tego  znakomitego widowiska był pan  wyraźnie wzruszony.  Ma pan takie poczucie, że rośnie kolejne pokolenie polskich  patriotów.
- Rzeczywiście trudno było ukryć wzruszenie, bo jestem emocjonalnie bardzo związany nie tylko z postacią mojego dziadka, co jest oczywiste, ale przede wszystkim z wojskiem polskim jako formacją i jako źrenicą wolności  Polski.  W tym przepięknie wyreżyserowany i zrealizowanym spektaklu czuło się polskiego ducha. Ponad dwa wieki istnienia szkoły to piękna rocznica.  My sądeczanie wiemy co to znaczy 210 lat, bo przecież najstarsze gimnazjum sądeckie czyli obecnie I liceum, jest jak się okazuje młodsze, po powstało w 1818 roku.  Tak więc czapki z głów  przed szkoła w Wielgłowach. Cieszę się ogromnie, że ma takiego patrona i że ten patron ma taką  szkołę.

Jak to się stało, że generał Giza został patronem szkoły?
-To był pomysł zrealizowany przez poprzedniego dyrektora szkoły pana Bielca, którego wśród zaproszonych gości nie widziałem.  Widocznie nie mógł przybyć, ale chętnie bym go uściskał, bo to on był spiritus movens tego pomysłu.

Taktuje  pan uczniów i nauczycieli jak dobrych przyjaciół? Rzeczywiście czuję się tutaj jak u siebie, albo we własnej szkole. Dzisiaj z wielkim trudem ukrywałem wzruszenie podczas recytacji i  podczas śpiewania pieśni.  To wszystko przekłada się na pracę szkoły. Nie da się tego zrobić ad hoc. To wymaga codziennego, systematycznego i konsekwentnego trudu nauczyciela. Do zobaczenia przy okazji kolejnych jubileuszy. ([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu