Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
11/04/2019 - 16:00

Nowy Sącz: samorządy mówią jednym głosem. Akt Czystego Powietrza podpisany

Kilka samorządów z Małopolski podpisało dzisiaj w sądeckim ratuszu „Akt Czystego Powietrza dla Sądecczyzny”. Taką wolę wykazały też samorządy gmin: Stary Sącz, Rytro, Piwniczna-Zdrój, Muszyna oraz Grybów.

Był to ostatni akcent zamykający dzisiejszą konferencję, podczas której przedstawiciele reprezentujący miasta i gminy nie tylko z Sądecczyzny dyskutowali o tym, jak poprawić jakość powietrza, ale też jak walczyć ze smogiem nie tylko w Nowym Sączu, ale całej Małopolsce. Rozmawiano o konkretnych działaniach. Jak zaznaczył prezydent Nowego Sącza konkretne deklaracje to jedna rzecz, ale tak naprawdę potrzeba jasnych, zdeterminowanych działań tak, żebyśmy odczuli diametralną poprawę tej sytuacji na Sądecczyźnie i w Nowym Sączu.

Przedstawiciele samorządów, między innymi z Krakowa i Skawiny dzielili się z uczestnikami konferencji konkretnymi działaniami, jakie prowadzą samorządy w walce o czyste powietrze. Mówili o tym: Jan Urbańczyk, dyrektor Wydziału ds. jakości powietrza Urzędu Miasta Krakowa, Daniel Wrzoszczyk, dyrektor  Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Krakowska, Norbert Rzepisko, burmistrz Miasta i Gminy Skawina oraz Piotr Łyczko z Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego.

Sygnatariusze dokumentu przekazali prezydentowi Miasta Nowego Sącza Ludomirowi Handzlowi koordynację działań, reprezentowanie wobec instytucji mogących wesprzeć realizację Aktu oraz podejmowanie kroków zmierzających do pozyskania finansowania na wspólne działania w zakresie czystego powietrza. 

- Nowy Sącz wraz z Kotliną Sądecką należą do jednych z najgorszych pod względem zanieczyszczeń powietrza miejsc w Polsce i Europie. Konsekwencją są liczne choroby i fatalna jakość życia mieszkańców. Niska emisja to najbardziej demokratyczne zjawisko. Dotyka wszystkich. Bogatych, biednych, wierzących, niewierzących. Złym powietrzem oddychają zwolennicy każdej opcji politycznej jak i ci, którzy nigdy nie uczestniczą w wyborach - mówił prezydent Ludomir Handzel.  - Jesteśmy już po etapie, w którym samo zjawisko było negowane. Wiem, że żyjemy w skażonym otoczeniu. W przypadku Kotliny Sądeckiej i ościennych gmin główne przyczyny problemu mamy jasno zdefiniowane: stare instalacje grzewcze, paliwa stałe złej jakości, wciąż istniejącą akceptacja dla spalania śmieci i ukształtowanie powierzchni sprzyjające kumulacji zanieczyszczeń. 

Zaproszeni goście zaprezentowali przykłady funkcjonujących programów służących poprawie jakości powietrza.

- Chcemy skorzystać ze sprawdzonych pomysłów, które są możliwe do realizacji w naszych warunkach – dodał Handzel. - Zdaję sobie sprawę, że podpisywano do tej pory wiele dokumentów i deklaracji. Czas na działania. Faktyczne działania.

Miasto Nowy Sącz ma opracowany katalog systemowych działań, które w przeciągu kilku najbliższych lat powinny przynieść poprawę jakości powietrza.

- Jeśli jest taka wola, czego jestem pewien, to naturalną konsekwencją są wspólne kroki. Uczynimy to razem, gdyż zanieczyszczenia powietrza nie znają granic. Nie dla stworzenia kolejnego dokumentu, który trafi na półkę. Zrobimy to, co konieczne i celowe dla mieszkańców Sądecczyzny. Dla jakości naszego życia. Dla nas wszystkich. Szczególnie - dla naszych dzieci - podkreśl prezydent Handzel.

„Program ograniczenia niskiej emisji w Kotlinie Sądeckiej i założenia Aktu Czystego Powietrza przedstawił dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Grzegorz Tabasz.

Jakie są jego założenia  można zobaczyć w materiale filmowym.

Akt Czystego Powietrza dla Sądecczyzny podpisały dziś gminy: Gródek nad Dunajcem, Nawojowa, Chełmiec, Szczawnica, Korzenna, Podegrodzie, Kamionka Wielka, Łącko, Łososina Dolna oraz Nowy Sącz, a także spoza Sądecczyzny: Wolbrom

Aktu nie podpisały dziś samorządy:

Piwniczna-Zdrój, Muszyna, Rytro, Grybów, Stary Sącz. Dlaczego? Na sali byli obecnie przedstawiciele tych miast i gmin, jednak uprawnionymi do jego podpisania są burmistrzowie lub wójtowie. Jest deklaracja, że te samorządy także złożą podpis pod Aktem. 

[email protected], fot. IM.

czyste powietrze




czyste powietrze






Dziękujemy za przesłanie błędu