Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 maja. Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty
11/04/2024 - 13:40

Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Ludzi, którzy ukrywali Żydów podczas wojny nie brakowało też na Sądecczyźnie [WIDEO]

Widownia Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu pękała w szwach podczas dzisiejszego wydarzenia poświęconego Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata. Podczas konferencji edukacyjnej pn. „Jeśli ktoś ratuje ludzkie życie” nowosądeckie obchody Roku Rodziny Ulmów była mowa o tych, dzielnych, odważnych ludziach, którzy narażając własne życie i życie swoich rodzin ukrywali w czasie okupacji Żydów, a bywało, że i całe rodziny żydowskie. Taką rodziną, która wykazała się ogromną odwagą, ale przypłaciła to życiem była błogosławiona rodzina Ulmów.

Takich ludzi, jak ta rodzina nie brakowało również w naszym regionie.

Dzisiejsze wydarzenie edukacyjne zgromadziło w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu mnóstwo młodzieży wraz z opiekunami, bo temat był wyjątkowy i bardzo ważny. Konferencja edukacyjna o sprawiedliwych była otwarciem nowosądeckich obchodów Roku Rodziny Ulmów. Organizatorami tego wydarzenia byli: prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, Sądecka Biblioteka Publiczna, MOK i Sądecki Sztetl.

W marcu tego roku obchodziliśmy 80. rocznicę zamordowania bohaterskiej rodziny Ulmów w podkarpackiej wsi Markowa koło Łańcuta przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. W 2023 r. Sejm ustanowił, że rok 2024 jest Rokiem Rodziny Ulmów – rodziny należącej do bohaterskiego grona Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów skazanych na zagładę.

Papież Franciszek włączył 10 września ubiegłego roku do grona błogosławionych rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmioro dzieci, którzy zostali zamordowani 24 marca 1944 r. przez Niemców za ukrywanie Żydów. Po raz pierwszy w historii Kościoła na ołtarze została wyniesiona cała rodzina.

Dzisiejsze wydarzenie edukacyjne, które odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury wypełniły bardzo ciekawe wykłady:

  • dra Romana Gieronia, historyka i pracownika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie – „Mieszkańcy przedwojennego województwa krakowskiego niosący pomoc Żydom w czasie II wojny światowej”;
  • Artura Franczaka – „Za krowę, królika, dwa kwintale ziemniaków dwanaście osób zginąć musiało”

W to spotkanie wpisała się również rozmowa dra Łukasza Połomskiego z rodziną Sprawiedliwych. Prezes „Sądeckiego sztetla” rozmawiał z potomkiem rodziny Ruminów, którzy w Popardowej ratowali rodzinę żydowską.

- Rodzina Ruminów została rozstrzelana. Rozstrzelani zostali też ukrywający się ukrywani przez nich Żydzi – powiedział „Sądeczaninowi” dr Łukasz Połomski. – Rodzina Ruminów to można powiedzieć sądecka rodzina Ulmów.

Na zakończenie uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć film pt. „Ulmowie. Błogosławiona rodzina” w reżyserii Dariusza Walusiaka.

([email protected], fot. IM), © Materiał chroniony prawem autorskim.







Dziękujemy za przesłanie błędu