Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 maja. Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
19/05/2023 - 19:30

Wielki finał akcji na rzecz rewitalizacji Jeziora Rożnowskiego. Podpisy i listy poparcia przekazane! [WIDEO]

Przekazaniem ponad pięciu tysięcy podpisów poparcia ratowania Jeziora Rożnowskiego oraz uchwał, rezolucji i listów poparcia, przyjętych przez samorządy Sądecczyzny na ręce wicemarszałka sejmu Ryszarda Terleckiego oraz posła Jana Dudy, podsumowano dzisiaj akcję na rzecz rewitalizacji tego akwenu. Podpisy i uchwały wręczyli Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca akcji i Jarosław Baziak, prezes Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa "Sądeczanin".

Finał kampanii na rzecz ratowania "sądeckiego jeziora" odbył się w Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna. Gminy, która w dużej części położona jest właśnie nad Jeziorem Rożnowskim.

Podczas dzisiejszej uroczystości w Łososinie Dolnej nie zabrakło wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, parlamentarzystów, władz samorządowych miast i gmin Sądecczyzny, wielu zaproszonych gości, sołtysów, bardzo licznego grona ludzi, którzy angażowali się i to bardzo w zbieranie podpisów pod akcją na rzecz rewitalizacji Jeziora Rożnowskiego.

Jezioro dziś nie przypomina zbiornika znanego sprzed lat. Procesy zamulania doprowadziły do degradacji piękna krajobrazu, który niegdyś cieszył oczy, zwłaszcza turystów przybywających z północy. Zaśmiecenie linii brzegowej jest zauważalne, niestety samorządy mają związane ręce gdyż sytuacja prawna terenów przybrzeżnych jest mocno skomplikowana.

Ratunkiem dla obecnej sytuacji ma być stworzenie Funduszu Celowego zasilanego z odpisu w wysokości 2 proc. rocznego przychodu spółki, która jak dotąd czerpie z faktu istnienia jeziora najwyższe zyski, to jest Tauron Ekoenergia.

Pomysłodawcą tej bardzo potrzebnej akcji jest Zygmunt Berdychowski. Inicjatywę rewitalizacji Jeziora Rożnowskiego podjęło Społeczno-Kulturalne Towarzystwo "Sądeczanin". Hucznie zapowiadane przedsięwzięcie trafiło na podatny grunt. Inicjatywę poparli samorządowcy na czele z włodarzami jednostek samorządu terytorialnego, jak również członkami rad miast i gmin Sądecczyzny, a także przedstawicieli lokalnych społeczności i organizacji pozarządowych. Ale też Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Sądeckiej.

Przez rok, dzięki wysiłkowi wielu ludzi udało się zebrać ponad 5 tysięcy podpisów poparcia ratowania Jeziora Rożnowskiego.

W tym czasie w realizację działań na ratunek jezioru włączyło się już 16 sądeckich samorządów, choćby poprzez przyjęcie odpowiednich uchwał czy rezolucji popierających. Tak postąpiła Rada Powiatu Nowosądeckiego. Tak postąpiły rady miast i gmin, wymienić należy Nowy Sącz, Gródek nad Dunajcem, Łososina Dolna, Chełmiec, Nawojowa, Stary Sącz, Piwniczna-Zdrój, Muszyna, Korzenna, Kamionka Wielka, Rytro, Łabowa, Krynica-Zdrój, a także miasto Grybów oraz gmina Grybów. Wszystkie podjęto jednogłośnie przez członków tych rad. Projekt oficjalnie został poparty przez Ligę Ochrony Przyrody/ Zarząd Powiatowy.

Dzisiaj podczas uroczystego spotkania podsumowującego tę akcję  wiele mówiło się o tej cennej inicjatywie, o tym, co działo się na Sądecczyźnie przez ostatni rok, jeśli chodzi o zintensyfikowanie działań, by ratować Jezioro Rożnowskie. Działania te naświetlił Jarosław Baziak, prezes SKT Sądeczanin.

Nie zabrakło filmu, będącego zapisem zbierania podpisów i angażowania się w akcję. Rok jej trwania podsumował pomysłodawca tego przedsięwzięcia Zygmunt Berdychowski.

- Jezioro Rożnowskie jest naszym skarbem. Musimy o nie stale dbać. Ponieważ przez ostatnie kilkadziesiąt lat operator tej zapory w żaden istotny sposób nie przyczynił się  do rozwoju regionu, nie przyczynił się do tego, aby porządkować linię brzegową, aby sprzątać to uznaliśmy, jako SKT „Sądeczanin” iż należy zmienić ustawę prawo wodne. Jeśli ta nowelizacja zostanie uchwalona, na co liczę to w przypadku każdego sztucznego zbiornika wodnego w Polsce konieczne będzie utworzenie takiego funduszu.

Jak zaznaczył pomysłodawca przedsięwzięcia obecnie na żadnym innym zbiorniku nie funkcjonują takie rozwiązania.

- Nasz pomysł polega na tym, że ten, kto czerpie korzyści z jeziora czyli Tauron Ekoenergia S.A. będzie zobowiązany do utworzenia specjalnego funduszu celowego i przeznaczenia 2-3 proc. swojego dochodu na rewitalizacje jeziora. Ten kto czerpie korzyści z jeziora powinien łożyć środki na rewitalizację zbiornika.

Zygmunt Berdychowski dziękował wicemarszałkowi Ryszardowi Terleckiemu, posłowi Janowi Dudzie i innym gościom za przybycie.

- Musimy wykrzyczeć, musimy wypowiedzieć to, że ten odpis to nie żadna łaska, ale obowiązek tej spółki, która czerpała przez tyle lat korzyści z jeziora – zaznaczył Berdychowski i podziękował za obecność wicemarszałkowi Terleckiemu i posłowi Janowi Dudzie.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ

Wielki finał akcji na rzecz rewitalizacji Jeziora Rożnowskiego. Podpisy i listy poparcia przekazane!




Przekazaniem ponad pięciu tysięcy podpisów poparcia ratowania Jeziora Rożnowskiego oraz uchwał, rezolucji i listów poparcia, przyjętych przez samorządy Sądecczyzny na ręce wicemarszałka sejmu Ryszarda Terleckiego oraz posła Jana Dudy, podsumowano dzisiaj akcję na rzecz rewitalizacji tego akwenu.






Dziękujemy za przesłanie błędu