Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
11/02/2022 - 13:45

Coraz trudniejsza sytuacja finansowa powiatu. Radni napisali petycję do rządu

Radni powiatu gorlickiego napisali petycję do Rady Ministrów w związku z pogarszającą się sytuacją finansową samorządów. Uważają, że winne są temu zmiany w finansowaniu, nakierowane na realizacje inwestycji w określonych obszarach. W jaki sposób sprawa potoczy się dalej?

Wszyscy w ostatnim czasie narzekamy na wszechobecną drożyznę. W coraz trudniejszej sytuacji finansowej znajduje się także powiat gorlicki. Właśnie dlatego radni zdecydowali się skierować do rządu specjalną petycją.

Na wstępie zaznaczają, że wyrażają duże zaniepokojenie dotyczące skuteczności wykonywania przypisanych powiatowi zadań publicznych. Wszystko przez zmiany prawne mające niekorzystne oddziaływanie na poziom i stabilność dochodów własnych samorządów.

- Dokonywane w ostatnim czasie zmiany struktury finansowania samorządów nakierowane są głównie na realizację inwestycji, najczęściej w założonych z góry obszarach. Mechanizm ten obniża dynamikę wzrostu, a nawet poziom uzyskiwanych dochodów własnych przeznaczanych na niezbędne wydatki bieżące. Niejednokrotnie przekraczają 90% rocznych wydatków budżetowych jednostek samorządu terytorialnego – brzmi petycja.

Jak czytamy dalej, taka sytuacja znajduje negatywne odzwierciedlenie w finansowym bilansowaniu się istotnych dziedzin samorządowych. Dotyczy to m.in. oświaty. Przewidywana na 2022 rok subwencja zaspokaja zaledwie 85% potrzeb. Przykładowo, w 2015 roku relacja ta kształtowała się na poziomie 104%.

Radni zauważają też, że negatywny skutek dla finansów samorządowych potęguje od wielu lat ciągłe niedoszacowanie dotacji na realizację zadań z zakresu administracji rządowej. Wskaźnik zabezpieczenia wydatków na zadania rządowe sięga zaledwie 23 proc., (w przypadku geodezji i kartografii tylko 12 proc.).

- Rada Powiatu Gorlickiego docenia pozytywne działania ze strony Rady Ministrów polegające na skierowaniu znaczącej puli środków na inwestycje dla samorządów czy jednorazowe uzupełnienie dochodów w ślad za spadkiem subwencji ogólnej.

Mimo tego za niezbędne uważa podjęcie działań nad wypracowaniem modelu finansowania podwyższającego i stabilizującego dochody samorządu. Rozwiązania te powinny jednocześnie uwzględniać istotę samorządu terytorialnego wyrażającą się m.in. w swobodzie decydowania o kierunkach rozwoju i podejmowanych inicjatywach – kończy się petycja.

Podczas sesji Rady Powiatu poparło ją 13 radnych. Wcześniej uzyskała także pozytywną opinię komisji budżetowo-finansowej i mienia powiatu. ([email protected], fot.: Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne)







Dziękujemy za przesłanie błędu