Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 18 maja. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
21/10/2023 - 20:40

Czy opakowania interaktywne są przyszłością w komunikacji marketingowej?

Interaktywne opakowania odgrywają coraz większą rolę w komunikacji pomiędzy marką a konsumentem. Oferują one możliwość interakcji, personalizacji i pobudzenia zainteresowania wśród odbiorcy końcowego, stając się nowym trendem w komunikacji marketingowej.

Opakowania interaktywne oprócz tradycyjnych funkcji jak ochrona przed uszkodzeniami czy przechowywanie, mają za zadanie zwiększyć zaangażowanie konsumenta, budować niezapomniane jego  doświadczenia  i utrwalać więź z marką. W dzisiejszym świecie, gdzie konkurencja między markami jest ogromna, a konsumenci coraz bardziej poszukują nie tylko produktów wysokiej jakości, konieczność poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych, aby wyróżnić się na tle konkurencji  stała się priorytetem. Niezależne od branży interaktywne opakowania mają potencjał rewolucjonizować sposób, w jaki firmy prezentują swoje produkty, wzbudzają zainteresowanie klientów i oczywiście generują większe przychody.  

Zastosowanie opakowań interaktywnych w komunikacji z konsumentami, poprzez kod QR, rozpoznawanie obrazów czy technologie NFC, pozwala klientom nie tylko zapewnić dostęp do ofert specjalnych, dodatkowych informacji ale umożliwia twórczą prezentacje produktu.  
Co więcej dzięki wykorzystaniu technologii wizualnej, dźwiękowej i dotykowej, opakowania mogę stwarzać interaktywną narrację, która przyciąga uwagę i pobudza zmysły. To z kolei pozwala firmom wyróżnić się na tle konkurencji i zapewnić klientom niespotykanie doświadczenia z produktem i marką. Dodatkowo, opakowania interaktywne dzięki zastosowaniu technologii śledzenia np.:  RFID  (Radio-Frequency Identification, czyli identyfikacja za pomocą fal radiowych) czy beacon ( emitery sygnału bluetooth), mogą umożliwiać firmom gromadzenie danych o swoich konsumentach, jakie produkty cieszą się popularnością w ich koszyku zakupowym. Te informacje mogą być wykorzystane do lepszego zrozumienia preferencji konsumentów oraz tworzenia spersonalizowanej komunikacji podczas „podroży konsumenta” w świecie danej marki.

Czytaj dalej - TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu