Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 10 maja. Imieniny: Antoniny, Izydory, Jana
22/07/2022 - 15:40

Na Rynku Maślanym pojawiły się grzyby, ale grzybiarze czekają na wysyp

O pierwszych grzybach w lasach Sądecczyzny informowaliśmy pod koniec czerwca. Mamy już po połowie lipca i – chyba – nie jest to jeszcze ten wysyp, na który czekają zapaleni grzybiarze. Na Rynku Maślanym w Nowym Sączu pojawiły się dzisiaj borowiki szlachetne, ale też borowiki ceglastopore.

Te ostatnie grzybiarze znajdywali już pod koniec ubiegłego miesiąca w lasach w rejonie Krynicy Zdroju czy Muszyny. Borowiki, które dzisiaj były oferowane do sprzedaży na Rynku Maślanym zostały pozbierane w lasach otaczających malowniczą miejscowość Obidzę w gminie Łącko.

Wytrawni grzybiarze doskonale znają lasy w tym rejonie Sądecczyzny. Grzybiarze niejednokrotnie wracali stamtąd do domu z pełnymi koszami grzybów.

Smakoszy borowika ceglastoporego nie brakuje.

Borowik ceglastopory występuje w lasach iglastych, liściastych i mieszanych, zwłaszcza w górach oraz na pogórzu. Znany jest jako pociec, czerwononóżka, ceglak czy grzyb wilczy.

Bardzo często grzybiarze rezygnują ze zbierania borowików ceglastoporych. Wykazują one bowiem spore podobieństwo do bardzo trujących borowików szatańskich.

Jak rozpoznać borowika ceglastoporego?

Borowika ceglastoporego można stosunkowo łatwo rozpoznać. Średnica jego kapelusza dochodzi do 20 cm. U młodych okazów jest on półkolisty w kształcie, rozpościera się z wiekiem.

Grzyb pokryty jest matową, pilśniowatą lub zamszową skórką, która po zgnieceniu robi się niemal czarna i niemożliwa do zdjęcia. Cechuje się barwą oliwkowobrązową, jasnobrązową lub ciemnobrązową, czasem z ochrowymi plamkami.

Rurki pod kapeluszem borowika ceglastoporego osiągają wysokość od 2 do 3 cm, są gęste, charakterystycznie wycięte przy trzonie grzyba i mają drobne pory. U młodych owocników mogą być żółte do oliwkowych, a u starszych sztuk rdzawe. Po uszkodzeniu silnie sinieją.

Trzon borowika ceglastoporego osiąga wysokość od 5 do 15 cm i grubość od 2 do 5 cm. U młodych okazów zazwyczaj jest pękaty, ale może być też maczugowaty lub baryłkowaty. W górnej części trzon jest bardziej żółty, im bliżej ziemi, tym gęściej pokryty ceglastoczerwonymi nieregularnymi strzępkami (ale nie siatką).

[email protected], fot. IM, źródło: zywienie.medonet.pl







Dziękujemy za przesłanie błędu