Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 maja. Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
22/10/2023 - 12:15

Stary Sącz/Łazy Biegonickie: przełom w sprawie budowy chodnika przy powiatówce!

Mieszkańcy Łazów Biegonickich w gminie Stary Sącz, miejscowości która jest nieformalną obwodnicą Nowego Sącza, dla tych, którzy uciekają przed korkami na Węgierskiej, mobilizują siły w trosce o swoje bezpieczeństwo. Co to znaczy? Domagają się nie tylko budowy oświetlenia dróg w tej miejscowości, ale również budowy chodnika.

Droga powiatowa biegnąca przez Łazy Biegonickie od zawsze wykorzystywana jest przez kierowców jako objazd do DK-87 pozwalający na uniknięcie korków na Węgierskiej. Jeżdżą tędy ci, co zmierzają do Starego Sącza, Rytra, Piwnicznej, na Słowację i z powrotem i ci, którzy na rondzie Solidarności w Starym Sączu chcą „wbić się” w drogę wojewódzką 969.

Ruch i na co dzień i od święta jest tu zatem jak w przysłowiowym Rzymie a chodników wzdłuż drogi nie ma. Jak to się przekłada na bezpieczeństwo miejscowych mieszkańców, chyba tłumaczyć nikomu nie trzeba. Tragedia dosłownie wisi w powietrzu, bo tędy – choć pobocza miejscami prawie nie ma – chodzą wszyscy okoliczni mieszkańcy i niejeden przed kołami auta salwował się ucieczką do fosy. 

Zobacz, gdzie wyłączą prąd. Na liście aż 10 gmin Sądecczyzny

Kierowcy nie raz i nie dwa łamią wszelkie wprowadzone prawem i dyktowane zdrowym rozsądkiem ograniczenia prędkości. Jaki bywa tego efekt - widać na załączonym do publikacji zdjęciu. Łatwo sobie wyobrazić, jakie byłyby konsekwencje gdyby któryś z rozpędzonych samochodów uderzył w pieszego.

Pisaliśmy o tym już w 2018 roku. Wtedy ani gmina Stary Sącz ani administrator - Powiatowy Zarząd Dróg, nie palili się do budowy chodnika w Łazach Biegonickich. Sołtys Józef Górka uprzedzał, że jak obie strony się nie dogadają, to lada chwila dojdzie tu do tragedii. Wtedy głównym problemem był fakt, że grunty, który są niezbędne do budowy chodnika w części należą do prywatnych osób.

Zgodnie z umową podpisaną z powiatem, gmina, która chce chodnika przy powiatówce, musi zapłacić za jego projekt i pokryć 50 procent wartości samej inwestycji. Ale nie ma tu wzmianki o wykupie gruntu. Kto ma za niego zapłacić mieszkańcom w takiej sytuacji, jak jest w Łazach Biegonickich? Powiat? Czy gmina? Na nic się wtedy zdały deklaracje sołtysa, że część miejscowych odda grunt za darmo, byle by chodnik w końcu powstał. Tyle, że i w tym wypadku trzeba jasno mówić o kosztach pomiarów i geodezyjnych i notariusza. I wracamy do punktu wyjścia: kto ma za to zapłacić?

Temat ucichł na dłuższy czas. Ale mieszkańcy Łazów Biegonickich z walki o swoje bezpieczeństwo nie zrezygnowali i działają teraz dwutorowo. Kilka dni temu pisaliśmy o ich apelach – za pośrednictwem radnego Grzegorza Skalskiego o budowę oświetlenia ulicy Papieskiej. Szczegóły TUTAJ.

Teraz – za sprawą interpelacji radnego powiatowego Stanisława Dąbrowskiego – wybrzmiewa znów temat budowy chodnika przy powiatówce. - Proszę o wskazanie możliwości oraz ewentualnie terminu realizacji zadania „chodnik przy drodze powiatowej w miejscowości Łazy Biegonickie” na odcinku od Wiejskiego Domu Kultury w kierunku Poręby – apeluje samorządowiec do władz powiatu a my zaznaczmy, że chodzi o odcinek liczący sobie ledwie 300 – 400 metrów przy nitce Nawojowa – Nowy Sącz – Łazy Biegonickie – Nowy Sącz.

Co odpowiedział starosta Marek Kwiatkowski? Okazuje się, że w końcu w sprawie nastąpił konstruktywny przełom. 3 października 2023 roku została podpisana umowa pomiędzy Powiatem

Nowosądeckim a gminą Stary Sącz o pomocy rzeczowej w postaci dokumentacji projektowo – kosztorysowej dla zadania dotyczącego budowy chodnika na odcinku wnioskowanym przez radnego.

- Po wykonaniu dokumentacji i przekazaniu jej na rzecz Powiatu Nowosądeckiego zgodnie z zawartą umową, Zarząd Powiatu rozważy możliwość realizacji tego zadania w zależności od możliwości budżetu powiatu oraz po zapewnieniu przez gminę środków finansowych na pokrycie 50 procent kosztów robót budowlanych – podsumowuje starosta. ([email protected] fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info KMPSP) © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu