Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 maja. Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
12/04/2024 - 09:15

IX Europejski Kongres Samorządów Mikołajki 2024. Jaki pomysł na zmiany mają młodzi działacze lokalni

4 i 5 marca 2024 r. w trakcie IX Europejskiego Kongresu Samorządów dyskutowano nie tylko o „Przyszłość idei decentralizacji w zmieniającym się świecie”, która to kwestia była głównym hasłem konferencji. Jak zwykle debaty dotyczyły najrozmaitszych aspektów działalności samorządowej. Jedna z najciekawszych debat dotyczyła pomysłów młodych działaczy na pozytywne zmiany otaczającej nas rzeczywistości.

Młodzi@Forum to jedna z inicjatyw realizowanych w ramach Forum Ekonomicznego. Program umożliwia młodzieży z różnych środowisk społeczno-gospodarczych udział w Forum Ekonomicznym oraz pozostałych konferencjach Instytutu, takich jak Forum Gospodarcze czy Europejski Kongres Samorządów na preferencyjnych warunkach.

Młodzi@Forum w Karpaczu, Mikołajkach i nie tylko

Aktywnej młodzieży umożliwiany jest udział w panelach dyskusyjnych oraz ich współtworzenie celem zwiększenia poczucia solidarności społecznej oraz chęć ograniczenia rozwoju negatywnego zjawiska: „wspólnego pastwiska” opisanego przez Garreta Hardina.

Projekt ma na celu umożliwienie udziału w dyskusji podczas Forum Ekonomicznego i pozostałych konferencji młodym, aktywnym osobom z różnych środowisk. Służy to zwiększeniu zróżnicowania międzypokoleniowej dyskusji oraz prowadzi do integracji przedstawicieli różnych środowisk młodych podczas Forum.

Ponadto ma na celu wspieranie pluralizmu światopoglądowego i dążenia do konsensu w dyskursie publicznym oraz kompleksowe wspieranie organizacji partnerskich w okresach pomiędzy konferencjami.

Młodzi samorządowcy: jak zmieniają otoczenie

Problematyka młodzieżowa również była obecna na IX Europejskim Kongresie Samorządów, w trakcie którego odbył się panel dyskusyjny „Młodzi w Samorządzie – w jaki sposób zmieniają otaczającą rzeczywistość?”.

Moderatorem panelu był Hubert Taładaj, Koordynator Główny, Parlament Młodych Rzeczypospolitej Polskiej. Panelistami zaś byli: Sofiia Galaida, Radna, Młodzieżowy Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego, Robert Nowecki, Radny, Urząd Gminy Baranów oraz Damian Fiet, Właściciel, Pirates PR.

Moderator otworzył dyskusję pytaniem, czy młodzi politycy na początku swojej kariery potrzebują agencji PR. Damian Fiet wspomniał, że agencje PR są potrzebne młodym ludziom, ponieważ mają oni więcej informacji o tym, jak kreować swój wizerunek. Podkreślił, że młodzi politycy często chcą pracować nad swoim wizerunkiem, ale nie mają czasu i w takim przypadku zwracają się do agencji PR.

Następnie moderator zapytał Roberta Noweckiego, czy kiedykolwiek korzystał z usług agencji PR, który odpowiedział zarówno „tak”, jak i „nie”. Podkreślił, że w przyszłości chciałby skorzystać z usług agencji PR, dodając, że młodzi ludzie potrzebują mniej kampanii PR niż politycy w wieku 40-50 lat.

Robert Nowecki podał osobisty przykład, stwierdzając iż młodzi ludzie zmieniają samorząd, ponieważ są młodzi, mają innowacyjne pomysły, siłę do walki i wolę działania.

Sofiia Galaida dodała, że młodzi ludzie mają o wiele więcej energii, czasami są buntowniczy i nie chcą dostosowywać się do sytuacji, ale raczej działać, aby ją zmienić.

Młodzi samorządowcy chcą zmian i potrafią sami je wprowadzać

Damian Fiet, ze swoim doświadczeniem w organizacjach pozarządowych, podkreślił, że młodzi ludzie nie tylko chcą wprowadzać zmiany, ale mogą je wprowadzać. Obecnie młodzi ludzie mają widoczny wpływ na poziomie lokalnym i jest to tylko kwestia determinacji i nowych pomysłów.

Zapytana przez moderatora, co należy zrobić, aby młode pokolenie zmobilizowało się i poszło na wybory samorządowe, Sofiia Galaida stwierdziła, że wysoka frekwencja wyborcza wynika z tego, że politycy grają na uczuciach wyborców, jej zdaniem takie są realia dzisiejszej polityki.

Robert Nowecki powiedział, że nie ma cudownej mikstury, która motywowałby młodych ludzi do licznego udziału w wyborach samorządowych. Jednym ze środków zaradczych byłoby włączenie młodych ludzi w życie społeczne miejscowości, innym e-głosowanie na szczeblu lokalnym lub ułatwienie mechaniki przeprowadzania lokalnych referendów.

Damian Fiet dodał, że celem jest zwiększenie frekwencji młodych ludzi w wyborach lokalnych w porównaniu do 5 lat temu, ale nadal istnieje problem z edukacją. Eksperci doszli do wniosku, że uczestnictwo młodzieży jest kluczową strategią dla zapewnienia optymalnego rozwoju młodych ludzi i osiągnięcia szerszych celów rozwoju społecznego.

W tym kontekście partycypacja promuje dobrobyt i rozwój młodych ludzi, wzmacnia ich pozycję i przyczynia się do zwiększenia ich świadomości i zrozumienia demokracji.

(Zbigniew Biskupski) fot. archiwum forum-ekonomiczne.pl







Dziękujemy za przesłanie błędu